şükela:  tümü | bugün
  • 13 eylül öncesinde ve sonrasında devam edecek olandır. biliniz ki paranız varsa üstün sizsiniz..
  • "üstünlük" hukuken "yargıç" kategorisine koyduklarımızda olduğuna, yargıçlar da son zamanlarda kararlarını verirken hukuk haricinde her şeyi göz önüne aldıklarına göre, hukukun üstünlüğü = üstünlerin hukukudur. zaten ergenekon soruşturması kapsamında yapılan iğrençlikleri gördükçe hukuk denen şeyin kime ait olduğu, üstünlüğün kimlerde olduğu bellidir.

    (bkz: türkan saylan'ın tutuklanması)
    (bkz: ilhan selçuk'un darbecilikle suçlanması)
  • çoğulculuk ilkesini değil çoğunlukçuluk yanlışını benimsemiş ülkelerde demokrasi kavramının arkasına saklanarak her türlü rant devşirme zanaatıdır.
  • "...burjuva devletinde hukuk, kitleleri aldatma, oyalama, ehlileştirme işlevine koşulmuştur. adalet tecelli etsin diye değil! hukuk kurallarını kim neden koyuyor? aslında kimin hukukundan söz edilmesi gerekir? mülk sahibi sınıflar ve onların devleti bir hukuk sistemi dayatıyor ama kendi koyduğu kurallara işine geldiği zaman uyuyor, işine gelmediği zaman da uymuyor. bunun en yakın örneği türkiye’de son bir kaç yılda yaşananlar. aynı kanunlar, aynı savcılar, aynı hakimler, aynı mahkemeler ama önceki kararların tam tersini veriyorlar… neden? mülk sahibi sınıfın, “memleketin sahiplerinin”, iktidardakilerin yeni durumda çıkarları onu gerektiriyor da ondan… dolayısıyla hukuktan söz edildiğinde, “kimin hukuku?” sorusunu sormak gerekir… eğer aihm özakça ve gülmen için lehte karar verseydi, akp iktidarı o karara uyar mıydı? "

    fikret başkaya