şükela:  tümü | bugün
 • "ortalikta ben kralım diye bagirman gerekiyorsa bu gerçek kral olmadığın anlamına gelir." tywin lannister
 • kendini olduğundan az göstermek, alçakgönüllülük değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır. kendini olduğundan fazla göstermek de, çoğu kez gururdan değil budalalıktandır. (bkz: michel de montaigne)
 • buna utanmak değil, görgü ve terbiye denir. aşırı derecede övünmek, zayıflığı gizleme aracıdır. tıpkı saldırganlığın korkudan doğması gibi tezatlık içerse de bu bir gerçektir. son yıllara bakarsanız, kendilerini güçlü gösteren, büyük konuşan liderler, kolayca devrilmişlerdir. abd, rusya ve avrupa ülkelerinin yöneticilerine baktığınızda, konuşmaları yumuşak görünse de harekete geçtiklerinde, yumruğu sert indiriyorlar. bu yüzden, güçlü olmanın yolu, tevazu ve kendi zayıflığını bilmekten geçer. kendini dev aynasında görmek, sürekli gücünü göstermeye çalışmak ve etrafındakilere bunu dikte ettirmeye çalışmak, bir ağacı içinden kemiren karıncalar gibidir. bu karıncalar, ağacı birden deviremezler ama, zaman içinde en ulusu olan bile dayanamaz.
 • algımın dışında olan durum,

  bunu algılayamamam ezici üstünlüğümü ifade etmekten çekinmiyor oluşuma mı, yoksa bunu bile algılayamadığım için üstün olmadığıma mı işaret eder bilemiyorum.
 • içlerinde yaşadığım için biliyorum, türklerin azımsanamayacak bir çoğunluğu menfaatçi ve fesattır. bu insanlar, sizin kendisinden üstün olabileceğinizi farkettiği anda sizi düşmanı beller ve her alanda engel olmaya çalışır. bu, çocuk yaşlarda başlayan ve ebeveynlerin, çocukların bakımını ve eğitimini gerektiği gibi sağlayamadığı için ortaya çıkan bir hastalıktır. bazısı bu düşmanlığı alenen yaparken bazıları ise gizlice sizin savunmasız anınızı kollar. gizli olanları daha tehlikelidir. dost görünen hainlerdir.

  bir ortamda başarınızı gösterdiğiniz andan itibaren, birden fazla düşmanınız olmuş demektir ve bunu bilerek davranmanız gerekmektedir. önemli olarak daha sonra sürdüremeyeceğiniz bir başarı olduğunda, şimdilik susanlar daha sonraki başarısız anınızda sizi yerden yere vurabilir. başarınıza ulaşmak için gittiğiniz yolda asla kimseye yaptıklarınız hakkında bir bilgi vermeyiniz. ne zaman ki güzel bir sonuca ulaştınız, herkesin gözüne sokmanız, "kıskanma çalış senin de olsun, allah çalışana veriyor, yatana değil" demeniz gerekmektedir.

  bir konuda bir kez başarı gösterdiğinizden sonra insanlar hep beklenti içinde olurlar. devamlı o başarının daha üstününü göstermenizi isterler. olur da siz başarısızlığa uğradığınız anda da içlerinde biriken kini nefreti artık kusmaktadırlar. bu yüzden uzun vadeli planı ve geleceği olmayan hiçbir kişisel başarının insanlarla paylaşılmaması lazımdır. en güzeli ise başarılı olduktan sonra haklı gururu yaşayıp diğer başarmayan insanlara nispet yapmaktır.