şükela:  tümü | bugün
  • bakkala gönderilen çocuklara söylenen kalıplaşmış sözdür.

böyle bir şey yaşadık çocukluklarımızda. aramızda çocukken “ bakkala gönderilmemiş “ olan var mı ? ben pek sanmıyorum. mutlaka her çocuk ya ebeveyni ya da bir büyüğü tarafından bakkala gönderilmiştir, çünkü bizde işler yaş hiyerarşisi sistemi ekseninde döner. bir tartışmada bile “ yaşın kaç bilader senin ? “ diye sorulur, tartışmanın seyri o ağızdan çıkacak yaşa göre şekillenecektir çünkü… herneyse. sen küçüksün diye seni markete, bakkala gönderirler, böyle eski tarkan filmlerindeki “ hancı bana et, kadın ve şarap getir “ edasıyla eline de bir kağıt para verirler, derler ki “ üstüyle de kendine gazoz al “ bak şimdi. buradan güzel bir toplumsal analiz yapabiliriz. bizim toplumda; müdahaleci anlayış, her şeyin geleneksel ve muhafazakar standartlarda yürümesi, alışılageldiği bozmama gibi alışkanlıklar var. bunlar hayatın her alanında var ama. yani ne ise o. farklılığa tahammülümüz yok. çocuğu bakkala gönderen ilk türk aldıracağı şeylerin yekününü toplamış, verdiği paraya bakmış, üstüne sadece bir gazoz parası kaldığını hesaplamış, günümüzde büyük şirketlerin satışçılarına verilen satış primi misali “ kendine de gazoz al bari “ demiş ve o gün bugündür kimse sorgulamadan ve düşünmeden “ kendine de gazoz al “ diyerek bakkala göndermiş çocukları. lan bir bırak. adam belki 100 gram fıstıklı salam almak istiyor. ya da çeyrek ekmeğe kavurma yaptıracak, ne bileyim, jelibon istiyor, tuzlu fıstık çekti canı.

sanane amınakoyim ya ? bu nasıl bir baskıcı müdahaleci, muhafazakar bir anlayıştır arkadaş ? düşünsene şirkette çalışan satışçın kotayı aşıyor, ekstra prim veriyosun adama iş yaptığı için “ bu parayı yalnızca sinemada aldığın patlamış mısır, kola ve mısır yediğinde elindeki yağları temizlemek için kullandığın ıslak mendili satın almak için kullanabilirsin “ diyorsun. ne saçma lan bu. kimse de demiyor ki “ aga bu ne ? “ yıllar yılı bir nesili gazoz içerek büyüttünüz, ondan sonra “ brbbbb hrrrppmm mrrrr brrmrmmm “ diye sesler çıkardı 40 yaşından sonra bu nesil. mide mi bıraktınız adamda ?

hayret bir şeysiniz.
  • çocukken gezerken esnaf abilerin şşt gel bakim, şuradan bir maltepe al bana, üstüyle dekendine gazoz al diye sarf ettiği cümle.