• biz türklere göre her hastalığın tek sebebidir.
    hatta psikiyatrik hastalıklar bile kafayı usutmek olarak tanımlanır.
  • donmak, kat kat yorgana sarılıp yatmak, parmak ucu yorgan dışına çıktıgı anda dahi derhal titremeye başlamak. uyumak, uyumak, en sonunda ne uyuyabilmek ne de kalkıp bişiler yapabilecek durumda olmak.. korkunç baş ağrısı ve kırgınlıkla yatakta dönüp durmak*
  • böyle kafanin bir ho$ olmasi. bos bos bakmak. normalde 1 hamlede yapilacak/anlanilacak seyleri 2 hamlede yapamamak. öksürmek. burnun akmasi. gözünüzden ates cikiyor gibi hissetmek, ama ellerin buz gibi olmasi. uyuyarak iyilesme egilimi. (bkz: kisfmet)
  • genellikle, vücudu çaktırmadan saran bir üşümenin sonunda insanı bitap düşüren bir hastalanma şeklidir. vücut üşüdüğünü geç anladığı için kişiyi sıcak bir ortama geçmesi veya üstüne bir şeyler giymesi için uyarmakta gecikir. sonucunda da mide bulantısı, burun akıntısı gibi cezalara katlanır.
  • halsizlik,harap bitap düşmenin yanı sıra,ilerleyen safhalarında mide bulantısı,cırcır vs..sonuçlara yol açan
    kötü huylu bi hastalıktır
    _anne midem bulanıyor?
    _sırtını üşütmüşsün.
    _anne karnım ağrıyor?
    _ayağını üşütmüşsün
    _anne motoru bozmuşum?
    _e üşütmüşsün işte!

hastayı baştan savmanın en güzel yollarındandır.tıpkı her halta psikolojiiiik demek gibi
    neticede allah kafayı üşütmekten korumalıdır.
  • ruhen ve bedenen iki türlüsü de insanı bir anda her şeyden koparıyor, yakıyor ve yıkıyor.
  • kuru kuru öksürükle başlar. sonra vücudunuzun herhangi bi bölgesindeki* kemiğinizin ağrıdığını hissedersiniz. yatar uyur, ertesi güne uyanırsınız ve bi bakarsınız ki o ağrı tüm vücudunuzu sarmış. başınızı da... bunların yanı sıra devamlı terlersiniz. uykularınız bölünür bu yüzden vs. bu durumda dikkat etmeniz gereken şey, terinizi üstünüzde kurutmamak ve kıyafetlerinizi kuru olanlarıyla değiştirmektir, üşenmeden... son olarak da tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki hareketlerinizi bi başkası kontrol ediyomuş gibi hissedersiniz. kukla gibi... bi de baş dönmesi de yapar ki yaşama sevincinizi elinizden alır. iyileşmek için bol bol uyuyun ha! yine de aman deyim, siz siz olun, dikkat edin de üşütmeyin. hicoş değil :/

edit: belki bazen hafif bi mide bulantısı da yaşayabilirsiniz.
  • yaz sıcağında da olabiliyormuş.
  • havaların ani soğuması neticesinde genizde iğrenç bir kuruma, boğazda pis bir hissiyatla kendini gösteren hastalık emaresi.
    tylol hot içilir, sersemleşilir. yatılır terlenirse biraz daha iyice olunup iki güne ayağa kalkılır falan filan...
  • ben anlayamıyorum bu mevzuyu bir türlü. üşüyebiliriz tamam da bu bizi niye hasta ediyor? niye her zaman hasta etmiyor, aradaki çizgiyi belirleyen ne?

virüsü anlıyorum, giriyor, bozuyor sistemi. üşütmeyi anlamıyorum. bağışıklığı düşürüp normalde de orada olan ama tehdit yaratmayan ufak mikroplara meydan boş durumu mu yaratıyor? tedavisi niye tylolhot? niye terlemek?

evet, üşüttüm. muhtemelen banyo sonrası spor nedeniyle. bazen salmayı da bilmek lazım.
hesabın var mı? giriş yap