şükela:  tümü | bugün
  • japonlarin hikki diye cagirdi bu citir kardesimiz 18 yasinda olup yaptigi tum sarkilari hit olmustur. citirligi tum japon adalarinda dillere destandir. sesinin guzelligi japon sanat musikisi icracisi (bkz: enka) annesinden gelmektedir, kendi guzelligide oyle olsa gerek. su siralar amerikada universite egitimi gormekte oldugunu duymustum.
  • sözü müziği kendine ait albümler yapan, güzel yazan çok güzel söyleyen ünlüsünden japon şarkıcı. daha yaşı küçük ama evli.
  • exodus adli albumu ile amerikan muzik piyasasina dalmistir bu sene... daha cd amerika'da piyasaya cikmadi sanirim, album ingilizce ancak japonca soyle sen guzelim dedim icimden...
  • new york dogumlu (1983) gencecik japon divasi. kendisi 12 yasindayken amerikada 3 single sahibi olmustur ve orada 'cubic u' diye taninir. ayrica new york' da yasayan ve fotografci olan bir beyle evlidir. 20 yasindan once kanser olmus ve hastaligini yenmistir.
  • 1999'da çıkardığı first love albümü 7.5 milyonun üzerinde satarak japonya'nın 'en çok satan' albüm rekorunu kırmış olan ve halen de bu rekorun sahibi olan pop müzik sanatçısı. japonya tarihinin en çok satan 4. ve 8. albümleri de (distance ve deep river) utada hikaru'ya aittir.

kingdom hearts serilerinin açılış parçası da 19 ocak 1983 doğumlu sanatçıya aittir. 2002'de eşinden ayrılmıştır.

izlediğim bir kaç röportajında ve radyo şovunda son derece doğal ve samimi ifadeler kullanan ve bir çok japon şarkıcısı gibi kendine ait bir de web blog'u bulunan utada hikaru'nun pvleri de aynı şarkıları gibi farklı ve kendine özgüdür. özgündür.

keep trying, sanctuary, passion, heart station, deep river, wings dinlenesi parçalarıdır.

alıntı:
    "utada'dan başka japon şarkıcı dinleyemiyorum" -cause
  • yaptigi son ingilizce albumuyle (this is the one) yeniden gonlumu fethetmis japon prensesi. o bugulu sesi yok mu, ah..
  • annesi keiko fuji bir enka ses sanatçısıdır ve ailecek insanı mest eden mükemmel bir sesleri vardır.
  • geçen ağustos ayında annesinin intihar ettiğini okuduğum, sesine kurban bir japon şarkıcıdır. her ne kadar olimpiyat meselesi nedeniyle türkler ile japonlar'ın arasına kara kedi girmiş olsa da, baş sağlığı diliyoruz ve "itsumo utatte kudasai" diyoruz.
  • exodus 04 adlı parçası ile bugünlerde bana mutluluk veren sanatçı.