şükela:  tümü | bugün
 • feministlerin utandırma taktiklerini ifade eden bir femsplaining yöntemi. feminist olmayan bireyin güvensizliklerine oynamak ve tartışmada susturmak için kullanılan psikolojik baskı yaratmaya yönelik araçlardır. en bariz utandırma taktiği, en bayağı fallacy yöntemi olan ad hominem'dir ancak sınıflandırılabilecek kadar çok taktik mevcut:

  1- asabiyet suçlaması: feminist olmayanın "öfke yönetimi" yapamadığını ve bu nedenle söylediklerinin dikkate alınmaması gerektiği iması.
  örnek suçlama cümlesi: "erilsin, öküzsün, kendine hakim olamazsın".

  2- korkaklık suçlaması: feminist olmayanın kadınlarla etkileşime geçmekten korktuğu, bunun geçmişte yaşanmış kendine güvensizlikten kaynaklandığını iddia etmek.
  örnek suçlama cümlesi: "güçlü kadın figürü sizi korkutuyor, bu nedenle feminizm düşmanısınız".

  3- aşırı duyarlılık suçlaması: feminist olmayanın histerik şekilde ve abartarak karşısındakileri yanıltmaya çalışması iddiası.
  örnek suçlama cümlesi: "kırılgan erkek egonuz sizi kadın düşmanı yapıyor".

  4- çocuksu davranış suçlaması: feminist olmayanın olgunlaşmamış ve sorumsuz olduğu iması
  örnek suçlama cümlesi: "allah bilir, sen hala annenin evinde yaşıyorsundur, büyü de adam ol".

  5- tehlikelilik suçlaması: feminist olmayanı tehditkar hissettirmesi iddiası
  örnek suçlama cümlesi: "içi kötü insanlarsınız, allah korusun böyle insanların şerrinden".

  6- rasyonel bakamama suçlaması: feminist olmayanın hoşnutsuzluk ve başarısızlığını kadınlara bağlamış olduğu iddiası
  örnek suçlama cümlesi: "kadınlar seninle birlikte olmadığı için böyle düşünüyorsun"

  7- fanatiklik suçlaması: feminist olmayanın savunduğu ne varsa radikal, şiddet yanlısı gibi takdim etmeye çalışmak
  örnek suçlama cümlesi: "bu fikri savunduğuna göre faşistsin, ırkçısın, şiddet bağımlısı ve tecavüzcüsün"

  8- erkek olmama suçlaması: feminist olmayanın cinsel yönelimi veya erkekliğinin konu edilmesi
  örnek suçlama cümlesi: "gizli eşcinsel olduğun için feminizm argümanlarına düşmansın"

  9- genellemecilik suçlaması: feminist olmayanın argümanlarında yersiz gerekçe ve genellemeler kullandığını iddia etmek.
  örnek suçlama cümlesi: "kadınların büyük çoğunluğunun "güzel görünmek" için kendine dikkat ettiği şeklinde bir genelleme yapamazsınız, hepsine sordunuz mu ki?"

  10- kadın düşmanlığı suçlaması: feminist olmayanın ne söylediğine bakılmaksızın feminizm argümanlarını eleştirmesi durumunda kadın düşmanı olduğunu iddia ederek yaftalayarak sözlerinin itibarsızlaştırılması
  örnek suçlama cümlesi: "siz feminizme karşı olduğunuz için özgecanlar öldürülüyor"
  veya şu örnekteki (bkz: #69130419) gibi,
  veya "son girilerine baktim son 10 girinin 5'i kadınlarla ilgili" derken, feminist olmayan yazara ait entry'lerin aslında kadınlar değil feminizmle ilgili olduğunu bilinçli olarak bulandırma çabasını kolayca görebilirsiniz.

  11- sorunluluk suçlaması: feminist olmayanın duygusal veya zihinsel açıdan dengesiz olduğu iması
  örnek suçlama cümlesi: "kadınlardan nasıl bir kazık yemişse artık. inanın bana, bilinçaltı tamamen kadınlarla dolu bir sapık"

  12- bencillik suçlaması: feminist olmayanın feminizm karşıtlığı sebebinin mevcut konforunu kaybetmemek isteğine bağlanması
  örnek suçlama cümlesi: "feminizme karşısınız çünkü kadınların sizinle eşitliği paylaşmasından ve ataerkilliğin size sağladığı konforu kaybetmekten korkuyorsunuz"

  13- yüzeysellik suçlaması: feminist olmayanın kadınların çektiği sıkıntıları anlayamaması, empati yapamaması iması
  örnek suçlama cümlesi: "ne kadar sığsınız, kadınlar duygusal olarak çok narindir, size benzemez"

  14- itici olma suçlaması: feminist olmayanın fiziksel yetersizliği üzerinden baskılamaya çalışmak
  örnek suçlama cümlesi: "hiçbir kadın tarafından tercih edilmeyecek kadar çirkin olduğundan mastürbasyon yapmak durumunda kalan bir eziksin, feminizm düşmanlığın bu yüzden"

  15- yenilmişlik suçlaması: feminist olmayanın tartışmadan çekilmek istemesi durumunda "yendim seni ezik" tarzı utandırma
  örnek suçlama cümlesi: "tartışmaktan korktuğu için mesaj atamayan, argüman eksikliğinden dolayı konu saptıran cahil bir çomarsın"

  16- istenilmeme suçlaması: feminist olmayanın görüşlerinden dolayı kaybedeceği, sevilmeyecek biri olduğu ve reddedileceği söylenerek moralinin bozulmaya çalışılması
  örnek suçlama cümlesi: "bu fikirlerinle akıllı ve güzel bir kadınla olabilmeyi ancak rüyanda görürsün, annen baban bile senden nefret ediyordur"

  ingilizce kaynak

  edit: kişisel tecrübeyle sabit eklemeler:

  17- cahillik suçlaması: feminizmin, tartışılmaz "iyilik ve meziyet" dolu olduğuna iman etmişler tarafından feminist olmayana atfettikleri bir diğer utandırma taktiği. feminizm savunucuları; feminizmin arkasında o kadar birikim var, dolayısı ile birkaç kendini bilmez "kadın düşmanlığı" nedeniyle "cahil cahil konuşuyor" diye düşünmek isterler.
  örnek suçlama cümlesi: "belli ki kitaplardan, makalelerden, okumalardan kaçan kayıtsız bir eğitimsiz insansın, öğren de gel".

  18- feminizmin dallarından bihaber olma suçlaması: aslında konuyu tartışılmaz yapmak için suyu bulandırma taktiğidir. eleştirilen noktada, radikal feministlerin zırvalıklarını savunamayacağı bir pozisyona düşerse feminizmi kurtarmak üzere ileri sürülen iddiadır. nedense; özellikle batı'da; medya, akademi ve politik çevrelerdeki radikal feminizmi eleştirmekten kaçınırlar, akp'lilerle bu noktada birleşirler ve safları sıklaştırmak adına feminizm zırvalıklarına sessiz kalırlar.
  örnek suçlama cümlesi: "ohooo, feminizmin kaç çeşidi var, bunları bile bilmezsiniz gelir konuşursunuz. misal, egaliteryen feminizm, sosyalist feminizm, kültürel feminizm..."
 • kimde işe yaradığını merak ettiğim taktiklerdir.
  evet 110 civarında bir ıq sahibiyseniz bu tür manipülasyonlar işe yarayabilir.

  başlıktaki taktikler feministlerle ilgili olduğundan bir fikrimi söyleyeyim.

  1- feminizmin anlamını bilmeyen dangalakların "siz erkekler köpeksiniz, eziksiniz ve itaat edeceksiniz" zihniyeti.
  buna rastladığım anda direkt konuşmayı kesiyorum çünkü konuşmanın lüzumu yok, gidip okusun sonra konuşalım.

  2- feminizmi daha hafif bir şekilde kadınların üstünlüğü olarak algılayan, yeri gelince eşitliğe, yeri gelince pozitif ayrımcılığa izin veren zihniyet.
  bu güzel, bunu seviyorum çünkü insancıl, bir tarafı batırıp bir tarafı çıkarmıyor.

  3- kilo aldıktan sonra feminist olan insanların zihniyeti.
  bunlar gençken güzel güzel anlaşırlar erkeklerle, her yerde kah kah kih kih gezerler ama yaş hafiften ilerlemeye başlayıp kilo alınca, eski çekiciliğini kaybedince bi feminizm damarları kabarıyor.
  bunlara da çok gülüyorum, size saldıranlar bunlar ve birinci grup.
  hahahaha yine aklıma geldi ya :)
 • literatürde shaming tactics olarak yer alır. tartışmada karşı tarafı suçlu ilan ederek üstünlük sağlamaya çalışmaktır. hiçbir mantıksal tarafı yoktur. bu yüzden safsatadır.

  örneğin:

  - erkeklerle kadınlar eşit değildir. erkeğin de kadının da üstün ya da zayıf olduğu noktalar vardır.

  - sen kadın düşmanısın. nasıl böyle düşünebilirsin? ataerkil zihniyeti nasıl savunursun?

  suçlamanın hiçbir mantıksal dayanağı yok. 1. tartışmacı, kadınlar ölsün, gebersin, onlar iğrenç varlıklar falan demiyor. kendi düşüncesini söylüyor. cevap olarak düşüncesinin yanlış olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıyor. feminizmin ucuzluğu burada işte. suç atıp konuyu kapatmak en basiti çünkü mantıklı bir karşıt argüman ortaya koymak zeka istiyor, bilgi birikimi istiyor, muhakeme yeteneği istiyor.
 • (bkz: çomar)

  (bkz: cahil)

  feminazi ve meriçlerin en sık kullandıkları taktik. karşıt fikirleri çürütemediklerinde o fikrin savunucularına hakaret ederler.