şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hakir, aciz görülen kişi başarılı olduğunda sergilediği hal ve tavır. genelde üçüncü şahıslar tarafından teşhis edilir.
 • bir başka köşe başında sahip olmakla ilgili bir fiildir. zira herkes kendi hesabına utanır. eğer siz birisinin davranışından onun adına utanıyorsanız bir şeyler yanlıştır.

  istisnası; hitler gibi insanların nihai olarak siz insandan saymasanız bile insandan sayıldığı için insan olmaktan duyduğunuz utançtır ki gereksizdir, zira bu tür insanlar gerçekten de insandan sayılmazlar.
 • en bi sistematik kuzulastirip, tek mod insan yetistirme araci aktivite. boylesi durumlarda bireylere uygulanisi anne baba dan sonra agizdan cikan ilk kelimelere takabul eder.
 • utandırmak, sevmenin zıddıdır.
 • ing.(bkz: embarrass) (şahsınız adına)
  ing.(bkz: disappoint) (şahsından/şahsınızdan dolayı)
 • türk toplumunda çok sık kullanılan bir cezalandırma yöntemi. manevi bir cezalandırma yöntemidir. bu yöntemde kişinin kendisini cezalandırması sağlanır. yani kişinin kendisini cezalandıracak dinamikler harekete geçirilir.bilinir ki insanoğlu en çok kendisine karşı acımasızdır. eğer bir insanı utandırmayı başarabilirseniz ona en ağır cezayı vermişsiniz demektir. peki nasıl yapılıyor bu utandırarak cezalandırma? aslında basit.

  --------------

  normal olan:
  - kardeş ben rahatsız oluyorum. lütfen benim yanımda esneme tamam mı?

  utandırarak cezalandırma:
  - toplum içinde öyle esnenmez. ayıptır. sen başka yerde böyle yaparsan kovarlar seni.

  --------------

  ilk durumda karşıdaki kişinin kişiliğine tamamen saygımız var. ve olay tamamen kendimizle ilgili. adamın karşısında biz varız. ikinci durumda ise direkt kişinin kendisine yönelik bir aşağılama söz konusu. ve en önemlisi adamın karşısına kendimizi koymuyoruz. adamın karşısına toplumu koyuyoruz. toplum daha güçlü bir şey. bu sayede karşıdaki kişinin daha kolay pes etmesini sağlıyoruz. biz burada sadece bilgi veren "iyi niyetli" bir insanız.
 • performans kaygısı hem utandırıyor hem utanmazlaştırıyor. çok utanmak o bakımdan da utanmaz bir şey. elalem ne der* de toplumun baskısı değil kendinin eksik yaşanmasının, problemli kendiliğin baskısı. bunu aşanlar için toplum susuyor değil, kişi yine de kendini yaşıyor.
 • nietzsche'nin "en insani davranış, bir insanın utanılacak duruma düşmesini önlemektir." diyerek, önemini vurguladığı fiil.