• (bkz: politikaya atilmak)

ar, haya, utanma ne varsa siler atar!
  • gerçekten tavsiyeye ihtiyacı olan insanları düşünerek espri ve komikli bakınız kasmıyorum ve eski utangaçlardan biri olarak önerilerimi sunuyorum.

öncelikle abi piç olacaksın, bu devirde o satıyor diyenlere kulaklarınızı tıkayın. çünkü utangaç biri olarak nasıl piç olunacağını bilmiyorsunuz. alkol belki yardımcı olur ama yine piç olmayı bilmediğiniz gibi iletişim ve ikili ilişkilerde de itiraf edin başarılı değilsiniz. şimdi gelelim tavsiyeye;

utangaçlığı yenmenin en başarılı yolu sizi utangaç halinizle içine çekebilecek bir sosyal çevreye girmektir. tiyatro, sinema bu konuda başarısızdır hatta konserler bile utangaç bir insanın sosyalleşebileceği, kabuğunu kırabileceği bir ortam değildir. ben utangaçlığımı çok net latin dansı kurslarında yendim. latin dansının insanın utangaçlığını kırmasının temel nedeni sizin efor sarfetmeden eğitmenler vasıtası ile insanlarla temas kurmanızı sağlamasıdır. derste herkesin bir partneri vardır ve bunlar eğitmenlerce sürekli değiştirilir. yani siz isteseniz de istemesenizde o kızla temas kurar ve dans edersiniz. zaten siz çekinseniz bile ya kız gelir elinizi tutar ya da eğitmen durumu farkederek müdahale eder. bunun ikinci aşaması dans geceleridir. başlangıç seviye öğrenciler gecelere katılmaya korkarlar. fakat altı ay ders almış bir öğrenci gecede az çok dans edebilecek bir öz güvene sahip olur. hatta bu noktada alkol devreye sokularak eğitmenlerle bile dans edilebilir. kimsenin istisnalar dışında dans etme konusunda birbirini reddetmediği latin geceleri öz güven depolama husunda önemli bir yere sahiptir. üçüncü ve en önemli konu taşak geçmeye çalışan arkadaşlar. onların ben ta amk. prim yapmalarına fırsat tanımayın, geceye götürün. onlar kenarda mal mal otururken pistte yardırın, ezin malları. kursa yazılmaya da çekinmeyin. orası sonuç itibari ile ticarethane. en odunu bile dans edecek seviyeye getiriyorlar. kişi kendinden bilir işi.

ekleme: kursun üç kere önünden geçip girmeyen bir insandım. ücretler sanıldığının aksine diğer hobilere göre uygundur. sosyalleşmenin en kolay ve ekonomik yolunun dans olduğunu düşüyorum. yazarlara okullar ve eğitim kalitesi hakkında da bilgi verebilirim. sorusu olan yeşillendirsin yeter.

ekleme 2: dansa karşı ilgi beni sevindirdi. herkese ayrıntılı bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyorum. ye, sev, dans et...

ekleme 3: sık sorulan soruları buradan cevaplamak istiyorum. fiyat vermek istemedim baştan beri ama aylık ücretin ortalama 100-150 arası olduğunu bilin yeter. dersler başlangıçta haftada bir gün ders, bir gün pratik şeklindedir. ders süresi ortalama iki saattir. ileri seviyelere geçtikçe okulların çoğu alttaki derslere girme imkanı tanır. bu da size eski öğrendiğiniz hareketleri tekrar etme imkanı sağlar. sorular geldikçe eklemeler yapmaya devam edeceğim.
  • (bkz: alkol)
  • kimi zaman güzeldir ve gereklidir utanmak, tamamen yok etmek zararlidir ama her ortamda fayda vermiyor,
    o ortamda bulunan kisilere göre degisir bu, sizden büyük ve saygin kisilere karsi laubali veya cok konusmaya gerek yok ama normal arkadas ortaminda bile cekingenlik basa bela,
    ha dersen ne diyon sen bilader sadede gel arkadas,
    ehm ben de muzdaribim bilsem kendim uygularim ama su noktalari asabilmek önemli:

+etrafinizdakilerin sizden ne üstünlügü nede alcakligi var, ona göre davranin,
    +arkamdan ne derler ne düsünürler diye düsünmeyin,
    +karsimda ki hakkimda 'bu ne diyor la' diye düsünür demeyin, anlasilmamaktan korkmayin,
    +ayh rezil oldum diye düsünmeyin, herkes nihayetinde söz üstadi degil,
    +yanlis bir sey mi dedim acaba diye düsünmeyin,
    bir cay sekeri istemek bile sikinti veriyorsa kendinizi silkeleyin, ha burdan akil vermek kolay zira ben de cay sekeri isteyemedigim icin zehir gibi cayi aci aci icmek zorunda kaldim ehe.

la bir el atin su ise.

asiri cekingen insanlarin asosyal olmasina varacak kadar süren bir davranis biciminden kurtulmanin yollari.

edit: en önemli seyi yazmamisim, : bilgi sahibi olun.
  • 1) utangaç insanlar etrafındakilerin tamamını aklı başında ve mükemmel zanneder. ilk olarak onların mükemmel olmadığını anlamak gerekir. bu yüzden öncelikle herkesin ayıplarını araştırmak lazımdır. lakin ortaya dökmek değil.

2) utangaçlığı yenme konusunda bir defa sağlam bir rezil olmak gerekir. bu rezalet ahlaki konularda değil de toplumun genel kabul ettiği kalıpyargıların dışına çıkmakla mümkündür. örneğin bir tarikat şeyhi olan üftade, saygın bir makamda bulunan aziz mahmut hüdayi efendiye benliğini yenebilmesi için sokakta elma sattırmıştır. bizler de topluma absürt gelen bir kıyafetle sokakta dolaşabiliriz.

3) bilgiyi diksiyonla harmanlama. sağlam yollarla edinilen bilgiler, güzel bir üslupla birleşirse toplumdaki pekçok kişinin üstüne çıkılır ve utangaçlık azalır.

4) olduğun gibi görün, göründüğün gibi ol, felsefesini hayatın her alanına yayma. toplum içinde yapamadığın birşeyi kapalı kapılar ardında yapmama.

5) insanları kırmamak düşüncesinden vazgeçmek. evet insanları kırmak kötü birşey ama gönüllerini almak her zaman için mümkündür.

6) hak ve hukuk kavramlarını çok iyi öğrenmek. birileri senin hukukunu çiğneyip hakkını yedikleri zaman makul bir şekilde tepki göstermen gerekir.

7) sakarsın, beceriksizsin, yapamazsın gibi kelimelere aldırış etmeyip, bu özelliklerinin doğuştan geldiğini bildirmek. ancak daha sonra bu konularda eksiğin varsa düzeltmelisin.

not: tüm bunları yapmak utangaçlığı giderir ama utangaçlık halleri herkes tarafından özlemle anılır.
  • kesinlikle ve kesinlikle alkol değildir.

utangaçlığın ne ile alakalı olduğunu düşünüp bulmak ilk şart! sakın unutmayın ki, ne anneniz, ne babanız, ne de dünyanın en büyük psikoloğu bile siz kendinizi anlamadan sizin derdinizi anlamaz. önce düşünün neden ve ya hangi sebepten utanıyorum.

yok utanıyorsunuz diye alkol alıp sonra o karizmayı çizdirip ayıldıktan sonra 1 milyon kat daha fazla utanma var. siz en iyisi sebebini bulun, ondan sonra ya o sebebi aradan kaldırmak için uğraşın ya da o sebeple barışık yaşayın.

unutmayın ki, siz insanlara kendinizi nasıl gösterirseniz insanlar da sizi aşağı yukarı öyle kabul eder. kendisine güvenmeyen, kompleksli, utangaç kişiye pek fazla insan saygı göstermez. kendinizden emin olun ama piç olmayın, 2 tane kaşar sikti diye piç adamlara özenmeyin, zaten piç seven kız kendisi de piç kadar seviyesizdir.

kendiniz olun, rahat olun, insanlara kendizi beğendirmeye çalışmayın. raat olun, sülaleniz gibi.
  • sonunu düşünmemek.. spontane olmak, şansını denemek, iş olmazsa neden olmadıysa yanlışı bulmak, bir dahakine onu tekrarlamamak..
  • internet explorer bile size gelip onu varsayilan tarayici olarak ayarlamanizi sorma cesaretini gosterebiliyorsa, sizin de hoslandiginiz kiza cikma teklif edebilecek kadar cesaret gosterebilmeniz gerekir.

- abraham lincoln, 1863.
  • var bi sürü hem de. bu konuda ahkam kesecek en son kişi benim, ufacık bişeyde yanaklarım kıpkırmızı olur da neyse.
    öncelikle, sizin anksiyete bozukluğunuz var bence. aşık olduğunuz kişiyle konuşurken (ki bende bu var sizinkini bilmem)terleme, çarpıntı vs oluyorsa, az konuşup ne dediğini anlayamıyorsanız (ki bende yine söylüyorum aynısı var) (bkz: işler güclerdeki sadinin aşık halleri)veya grup önünde konuşma yaparken, sunum yaparken komik duruma düşme, dil sürçmesi, sorulacak soru karşısında apışıp kalma derdi vs her şeyin en kötüsü geliyorsa aklınıza doktora gidin ilaç yazsın :) valla ben gitmiyorum benimki aşık olunca oluyo geçici işte :)
    ayrıca, insanlarla göz göze temas kurun, başınızı önünüze eğerek konuşmaktan vazgeçin, selamlaşırken (toka yaparken yani) parmak uçlarından tutmayın karşı tarafın, hayvan gibi sıkın, kurbanlık koyun alırkenki gibi öküz gibi sallayın demiyorum, sadece doğru elektrik alın-verin işte :)
    bi de derin derin nefes alın, kan basıncınız için gerekli bu da. aromatik kokular var ya, onlardan alın, odanıza bi sürü ıvır zıvır yere sıkın, hoş koku iyidir zarar gelmez. bi de rahatlatıcı, dinginlik veren bitki çayları var, seyrek de olsa ondan tüketin.
    sürekli kendi kendinize telkinde bulunun "aslanım, kaplanım, hepsini eteğimde sallarım aq" diye, ya da böle sizi gaza getiren birini yakınınızda tutun, ya sevgili yapın onu, ya da en yakın arkadaş.
    utanmayın len arsız olun.
    bu dünya arsızken çekilir.
hesabın var mı? giriş yap