şükela:  tümü | bugün
  • belkide bir çekicilik sebebi. sempati duyulan negatif bir özellik.
  • (bkz: badak)
  • giriskenligin tersi olma durumu.
    rezalet, igrenc, berbat, insan hayatini mahveden bir huy.
    (bkz: bende onlardanim)
    (bkz: iyi ki varsin sozluk)
  • ablamın ek almıs hali.
  • ks. basarisizlik korkusu.
  • utanmasam cok sey yazabılecegım ablamda ve bende fazlasıyla bulunan özellik.
  • ilkokulda iken canımı çok sıkan bir hadisenin nedeni..
    efendim, öğretmen hanfendi (her okulda olduğu gibi) istiklal marşı'nı ezberlememizi istemişti. bizim de ezberleyene kadar canımız çıkmıştı. büyük sınıflardan yüzlerce çocuğunun önünde toplandığımızda, kimin 10 kıtayı ezberlediği sorulduğunda kimse yanaşmadı ben! demeye. ben de yanaşmadım, zira 9. kıtanın 3. mısrasından emin değildim. (bkz: fiskirir ruh-i mücerred gibi yerden na'sim)

şimdi ben! desem, sonra o mısrada hata yapsam bana kıs kıs gülerler diye sindim.. ve cin fikirli bir kız atladı ve okudu. meğersem sadece 2 kıtayı ezberlemiş. evet (şu anda ne olduğunu hatırlayamadığım) ödülü aldı, ben de utangaçlığıma küfür ettim.. (bkz: bu da böyle bir anımdır) (bkz: simdiki aklim olsaydi)
  • insanı güzel yapan özelliklerin başında gelir. çok insani bir duygudur bir kere, yalniz ve yalniz insana özgüdür. snob tavırlar takınan ortam piçlerindense kızların da tercihi genelde hafif utangaç tiplerdir. çünkü karşı cinsin utangaç olması onu seksi yapar, bir defa herşeyi sunmamıştır size, gizlide henüz ortaya çıkmamış, sizin perdesini aralayıp içine bir göz atacağınız sonra yavaş yavaş açacağınız yerleri vardır. kızlar bu yollarla aşık eder erkekleri kendilerine, kimisi farkında olmadan, kimisi zoraki. öyle ki, zerre utangaçlık hissetmedikleri halde sırf cazibe katmak için kendisine, utangaç taklidi yapan insanlar vardır.

utangaçlık bu hisse rağmen istenilen şey yapıldığında insana eşsiz bir zevk verir oysa doğuştan rahat insanlar bu zevki hiç tadamazlar. aşkı, ilk dokunuşu, öpüşmeyi insana doya doya yaşatır. bazen bir şeyi o kadar istersiniz ki, acayip utanmanıza rağmen karşı koyamazsınız ve sonunda yapınca zevkin doruklarında dolaşırsınız. utangaçlık kıpır kıpır bir histir, sahneye çıkıp bir oyun oynamadan evvel de utanabilir bir insan, bir kızı yemeğe davet ederken de. yaşamın bir parçasıdır yani, güzelliğini farkettirir hayatın.
  • insanın bilinç altının o anda yapmak üzere olduğu hareketin başarı olasılığıyla o başarının getireceği çıkarı çarparak elde ettiği sayının, başaramama olasılığı ile başaramayınca kendisine geleceği zararın çarpımından daha küçük çıkması ve böylece sonucu sıfır olup o an için daha karlı gözüken hiçbirşey yapmamayı seçmesidir.
  • konuşurken kekelemeye kadar gidebilir..kötü olur o zaman...