şükela:  tümü | bugün
  • deniz çetin'in ilk albümüyle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı. ilk dinleyişle birlikte dillere dolanmıştır.

sözlerini yazayım da tam olsun*

güneşin alnında
    rüzgar saçlarında
    dalgaların karşısında
    geçiyordu yaz bir başıma

kısacık eteğinle
    yanık teninle
    bebek yüzünle
    geçip gitmemelisin öyle

utanır insan böyle güzel olunur mu?
    onlar nasıl dudaklar?
    onlar nasıl gözler?
    vaay vaay vaay
    aşk beni bekler

kırmızısı yeşili
    sarısı mavisi
    doğanın tüm güzelliği
    kıskanıyordu sanki beni

huzur dolu bu yerde
    bekliyordum seni ben ve
    takıldım bak peşine
    geçip gitmemelisin öyle

onlar nasıl dudaklar?
    onlar nasıl gözler?
    vaay vaay vaay
    aşk beni bekler
  • arada kaynayip gitmemesi gereken guzel ritmlere sahip bir sarki olup dinlerken kalcalara omuzlara bunyenin daha once gormedigi ivmeler kazandiran sarki...

utanir insan boyle guzel olunur muuu?
    onlar nasil dudaklaaaar vaaay vaaayy...
  • efendim piyasaya henuz cıkmısken dinledik bu sarkıyı. sok gecirdik aylecek. cunku soz konusu sarkı hem nefes nefese kalmış 10 yıldır susuz kalan bir cocuk tarafından soyleniyordu hem de bizi güzelliğimizden utanmaya zorluyordu.
    yani su mısralarda

onlar nağğğsıl dudaklar?
    onlar nağğğsıl gözler?

derken ben sandım ki dudaklarımı kesip atmalıyım, gözlerime ise bir peçe takıp tüm utanmamı yok edebilirim, bu iş biter.
    hea diyeceksiniz ki "yar dediğin arar arar, yaraları sarar sarar" varken geldin buna mı taktın.
    ben de demek isterim ki deniz cetin adlı taş heykel vakası takip ettimigiz kadarıyla akıllı, bilgili, kulturlu, muzige gonul vermiş kofti olmayan bir sanatcı. kendisinden daha az soluklu sarkılar bekliyoruz.
    yani ben güzelsem utanmam arkadasım, güzel değilsem de utanmam. tanrı vergisi bişey bu. ondan utanılmaz.
  • canlı dinlenilmesi gereken şarkı. güzele benziyor fakat nasıl bir işlemden geçirilip nasıl digitize edilmişse, korhan abay'ın "bouu haurf söoyleanmiştii" diyen bilgisayarının sesine benzer bir kişi söylüyor sanki şarkıyı. rahatsız edici.

not: sadece bu şarkı değil, tüm şarkılar aynı.
  • aslında $öyle olması gereken $arkı:

utanır insan böyle $arkı sözü yazılır mı?
    onlar nasıl dizeler?
    utanır insan böyle beste yapılır mı?
    o nasıl melodi?
    vaay vaay vaay
    $öhret beni bekler

(bkz: mustafa sandal gibi $arkı yapma rehberi)
  • kolaylıkla dile pelesenk olan enteresan parça. ilkokuldan kalma bilgilerimle eserin müzikal değeri ile ilgili ahkam kesmek niyetinde değilim. diyelim ki kestim, zaten en fazla üç eder beşlik sistemde. yalnız şunu söyliyebilirim ki sosyal hayatta nerde, nasıl kullanıldığına fena halde dikkat edilmeli. istemeden arıza çıkarabiliyor insanın başına.

takılmış bi kere dileme evde, işyerinde, yolda... utanır insan böyle güzel olunur mu onlar nasıl gözlerrrr.... bir türlü durduramıyorum kendimi. plak sürekli olarak dönüyor. utanır insann... yürüyorum kalabalık caddede ansızın güzel bir kız geçiyor yanımdan. seyre dalıyorum, oda farkında... sonra dilimde gene aynı parca. ... onlar nasılll dudaklaarrrr? aniden rengi beti atıyor kızın, çehresi değişiyor. haykırıyor kalabalıkta;

- hayvan... utanır insan

yerin dibine giriyorum. hakikaten utanıyorum o an...
  • turkce pop mucizesiyle kabullenme tedavisi sürecinde yeri sürekli ilk beşte oynayan şarkı oldu bu yaz. o "vağaaay vaağaaay vağaaay" nidalarını duymak için powertürk senin dreamtürk benim gezdiğimiz oluyordu. "lan yazılır mı sözlüğe.. utanır insan" diyesim geliyor ama hayır utanmıyorum.
  • her dinlediğimde ;

utanır insan böyle kitap okunur mu..
    onlar nası kitaplar..
    utanır insan böyle dişe dokunurmu..

gibi alakasız şeylerle coverladığım şarkı..