şükela:  tümü | bugün soru sor
 • imam-cemaat durumudur...
 • cezaların işletilmemesinden kaynaklanır kanımca.
 • tüketim toplumu.

  en fazla ne kadar rezil olabilirsiniz? kaç gün mesela?

  sürekli anlık paylaşımlarla gündem akıp gidiyor. bir adet insan için maksimum 5-10 saniye rezil oluyorsunuz. genelde hepsi de eş zamanlı oluyor. bir an dikkatler üzerinize toplanıyor. 1-2 güne hop unutuluyor.

  utanmak için utandirilmak gerek. sürekli "puuu sana" diyen komşu teyzeler bile başını başka yöne çevirdi. gündüz kuşağında, müge anlı larda falan daha fazla malzeme var o teyzeler için.

  ınsanların gözünde rezil olmak biraz magazinel bir durum. o da akıyor zebil gibi maşallah. taa adıyaman'daki adama puu deme lüksü var artık teyzelerin.

  ha insan kendinden utanmaz mı? bir yaratıcı'dan utanmaz mı? annesinden babasından? utanir ama utanmak için sağlam kalmış bir gönül ilişkin olması lazım. allah'tan, anne babadan ve hatta kendinden kalben kopmak da çok rastlanan bir durum. cevap yine tüketim toplumu ve sosyal medya. aynaya bakıp kendinle hesaplaşmak yerine üç beş selfie çekip ınstagram'daki sen'e bakmak daha konforlu ve iç açıcı.
 • liberal batı düşüncesidir.

  utanma, insanın fıtratından gelen, edep ve haya olarak ifade edilip gelenekleşmiş bir kuralı ihlal etme durumunda ortaya çıkan kişisel suçluluk duygusudur, bir histir.

  liberal batı düşüncesi dini, geleneği ve dolayısıyla ahlakı reddettiğinden çoğu insanda ar edep haya utanma namına pek bir şey kalmadı.
 • (bkz: akp)
 • çok fakir ya da çok zengin olmak.

  (bkz: orta sınıf ahlakı)
 • ne zaman kalktı ulan? bize niye kimse haber vermiyor mal gibi utanıyoruz hala?
 • alışma meselesidir. eğer kişisel olarak daha önce bir öz güven zedelenmesi varsa zamanla törpülenebilir. bu sayede aşama aşama utanma durumu azalır ve ortadan kaybolur.
 • adana kebap, kısmen katılıyorum size. utanılası pozisyonlara çokça kendini düşürüp ve önceleri bundan utanıyorken düştüğün durumlardan ders, ibret çıkakmayıp aynı yolu izlerse insan, bir süre sonra, karekter utanmama hissi üretmemeye başlıyor. bir türlü bağışıklık kazanıyor kişilik. böyle olunca da utanmanın karektere ve kişiliğe vermiş olduğu olumsuz duygu haline direnç göstermeyen bir hale geliyor insan. utanma duygusu ortadan kalkmıyor aslında, kişi yine utanıyor fakat o onun için sıradandır artık. sıkkınlık hali kaybolmuştur. bir başkası için utanılıcak şey onun için sırandanlaşmıştır. bir hayat kadınının önceleri arlanarak utanarak yaptığı iş gibi, her defasında utanılacak bir işi yapar bir ev kadınına göre ama artık otanmaz o.