şükela:  tümü | bugün
 • devlerin mesken tuttugu yerin adi.
  (bkz: kuzey avrupa mitolojisi)
 • vikingler`de di$taki krallik anlamina geldigi soylenir.
 • karmaşa ve kaos tanrısı ünlü loki tarafından değil de, devlerin kralı olan utgard-loki tarafından yönetilen yer*. fakat gerçekte devlerin türlü türlü olduğu ve en krallarını bile thor'un muhtelif zamanlarda kestiği düşünülecek olursa, başka zamanlarda başka dev kralları gelip geçmiştir.
  (bkz: geirröd)
  (bkz: hrungnir)
 • utgard: dış dünya, germen mitolojisinde büyük, donmuş devlerin jotunheim'daki kalesidir. kar kütlelerinden ve parlak buzullardan oyulmuştur.

  kuzeyli ozanlar kendi ülkelerinden buzun ne kadar tehlikeli olduğunu bildiklerinden, soğuğun kasları dondurduğu ve iradayi felç ettiği bu tür sert iklimli bir ülkede, dönmüş devleri kaçınılmaz olarak kötü ruhlu olarak tasvir etmişlerdir.

  bir hikaye:
  loki, thor ve thor'un hizmetkarı thialfi, eşit olmayan koşullarda yarışırlar. loki ateşten daha fazla yemek yiyemez, thialfi düşünce ile yaptığı koşu yarışında geride kalır, thor ise tüm denizleri içmekte ve deniz yılanı jormungand'ı yakalamakta başarısız olur. sonunda tanrılar, utgard'ın korkudan donmuş devlerin, en büyük düşmanları olan thor'un gözünü yıldırmak için gönderdikleri bir hayal olduğunu anlar.
 • enslaved'in yeni albümü.

  playlist:

  01. fires ın the dark
  02. jettegryta
  03. sequence
  04. homebound
  05. utgardr
  06. urjotun
  07. flight of thought and memory
  08. storms of utgard
  09. distant seasons
 • 2020 tarihli enslaved albümü.

  albümdeki içerik veya konsept grubun tarzını yansıtıyor doğru müzikal anlamda başlangıçtan çok farklı bir yere savrulmuş herifler.
  açıkçası frost, eld, isa gibi bir çalışma olmayacağı belliydi de albümü her dinlediğimde bu ne be abi demekten alamıyorum kendimi.
  başka bir isim bu müziği yapsaydı gideri olabilirdi ama enslaved'in geldiği bu çizgiyi benim midem kaldırmıyor açıkçası.
  en iyisi eski albümlerle devam etmek.
hesabın var mı? giriş yap