şükela:  tümü | bugün
 • mit ve harvard'da öğretim görevlisidir. http://mit.edu/bammlabs/utkan.html
 • cep telefonuyla yumurtalık kanserinin erken teşhisi için yöntem geliştirmiş bilim insanı. http://www.radikal.com.tr/…id=1057373&categoryid=79
 • üniversite giriş sınavında ilk 100'e girerek boğaziçi üniversitesi elektrik-elektronik fakültesi'ni kazanan utkan demirci, 1 yıl okuduktan sonra milli eğitim bakanlığı bursuyla michigan üniversitesi'ne kabul edildi. lisans eğitimini derece ile tamamlayan demirci, yüksek lisansını yaptığı stanford üniversitesi'nde doktorasını da aldı. demirci, 2006 yılında aids hastalığının parmaktan alınan kanla birkaç dakika içinde teşhisine yönelik geliştirdiği 10 centlik tek kullanımda atılabilir 'biyonano çip' ile dikkat çekti. bu çalışmasıyla, massachussetts ınstitute of technology-technology review magazine tarafından biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek olan ilk 35 bilim adamı arasında gösterilen demirci, bir yıl sonra aynı proje ile tübitak, ttgv ve tüsiad tarafından her yıl başarılı bilim adamlarına verilen teknoloji ödüllerinden ''nanoteknoloji, biyoteknoloji ve nanobiyoteknoloji onur ödülü''ne layık görüldü.

  mühendislik eğitimini nano ve mikro teknolojilere yönlendiren ve özellikle global sağlık sorunlarının erken teşhisi üzerine çalışan 34 yaşındaki asistan profesör demirci, çalışmalarını harvard tıp fakültesi bigham kadın hastanesi ve harvard-mit sağlık bilimleri ve teknoloji enstitüsü'nde kurulan kendi laboratuvarında, 40 kişilik ekibiyle sürdürüyor.
 • epilepsi üzerine çalışma yaptığı ekibi ile ödüle layık görülmüş.
  harvard tıp fakültesi'nden dr. utkan demirci liderliğindeki ekibin buluşu, maryland merkezli "epilepsy foundation" kuruluşu tarafından 2013'ün en yaratıcı projesi seçildi. http://ush.re/gn7q
 • epileptik krizin erken teşhisi için geliştirdiği çip projesi, bright futures 2013 ödülü için finale kalmış. projenin tanıtımı ve oy kullanmak için sizi şuraya alalım:

  http://bwhresearchday.partners.org/bff/
 • harvard tıp fakültesi bünyesindeki brigham and women's hastanesi (bwh) tarafından düzenlenen bright futures yarışmasını kazanan türk doktor.

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/25181997.asp
 • ses dalgaları ile sıvı yüzey üzerindeki küçük parçacıkların belli paternler halinde düzenlenmesini sağlayan yeni bir metod icat ederek keşiflerine bir yenisini daha katan dahi türk bilim adamı. geliştirdiği bu yöntem aracılığıyla karaciğer hücrelerini organ haline getirilebilecek alt birimler halinde organize etmeye çalışarak araştırmalarını devam ettirmeyi planlıyor. ayrıca bu yöntemle yapılan çalışmalar sinir ağlarının gelişimindeki geometrik paternler hakkında bize ipucu verebilir.
  kaynak
 • tup bebek yontemi icin kaliteli sperm'i secmeye yarayan ucuz ve basit bir yontem gelistirmisgenius.
 • stanford üniversitesi’nden “tenure” almış öğretim üyesi