şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ütmek) *
  (bkz: ütne) *
 • "peki biz 90 çocukları bu yaratığı nasıl oldu da tasolarla bağdaştırdık?" dedirten bilgilendirici başlık.

  (bkz: ütmek)

  (bkz: üttüm)

  (bkz: ütme)

  (bkz: o tasolar poşetlerine binip gittiler)

  (bkz: anne terliği)
 • darı ve buğday tanelerinin çalı veya odun ateşine, közüne maruz bırakılıp kebap edilmesi. özellikle darıda, kebap edilebilir hale gelmiş darı külürüne, ütme, ütmelik denir. istanbul türkçesinde buna en yakın tabir süt mısır. kırda hem o, hem öteki bilinir.

  yemeklik veya hububat olarak değil de eğlencelik, kırıntı olarak yenilecek ütme darı veya buğdayın seçeneği haşlama olup; darıda gölle/kölle*, buğdayda bulgurluk kaynatmadır. hatta gerçek, büyük çaplı bulgur kaynatma merasiminde, kazanlara bol bol ütmelik darı da atılır, arada çoluk çocuğa keyif ve olaya katılım, kültürlenme elde edilir. bulgur kazanı içindeki ütme külürleri tüm çocukları mıknatıs gibi bulgur kaynatma alanına çeker. yalnız çocuklar aşırı ölçüde gölle veya bulgurluk buğday haşlaması yiyince ötürür*, yani amel olur. bulgur kaynatmak güz mevsimi uğraşı olduğundan bu ishallere bol/aşırı yenmiş yaş üzüm de katkıda bulunmuş olabilir. darı ütmesi yani kebap genelde böyle bir tırlattırıcı* değildir, olsa olsa çok yemekten karın ağrısı, mide fesadı olabilir.

  ***
  nohutun taze halinde kökünden sökülerek suya sokulup bir duş aldırdıktan sonra (böylece nohut bitkisi aşırı tuzundan arındırılmış olur) dalından çakıldak kopararak taze kırıntı olarak söğüş yenmesi gayet zevklidir. o yiyiş -bilmeyenlerin gözünde canlandırması zor olur- çekirdek çitlemeye benzer. ondan daha da iyisi çalı çırpıyla bir kamp ateşi yakılıp közlerinin ve kısmen ateşin üstünde yapraklarıyla birlikte ütmesi (yani ütülmesi) yöntemi vardır ki, buğday ütmesi bile yanına yaklaşamaz, zevki onu sollayacak sadece mısır/darı kebabı vardır. ki ütme terimi genel ve ortak olmasa, asıl mısırın hakkı olurdu, ütme darı o kadar harika bir şeydir. nohut kebabı/ütmesi de bir hayli iyidir. süt nohutun da ütmesi yapılabilir, biraz verimsiz olur, daha iyisi yaprakları sararmaya, nohutun taneleri de katılaşmaya yakın erginlikte olduğunda yapılandır. çoban eğlencesi olarak seçimlik ve tipiktir. (bkz: nohut/@ibisile)

  (ilk giri tarihi: 14.3.2014)

  (bkz: ütülü), ütmek/@ibisile, ütülmek/@ibisile
  (bkz: közleme)
  (bkz: kavurga)
  (bkz: kavurma/@ibisile)
  (bkz: kırıntı/@ibisile), çekirdek çitlemek