• bence acun unuttu bu yarışmayı. dominik mominik derken unuttu adam. varsa tanıyan eden bir haber etsin, dağ başında kaldı adamlar. olabilir survivor hay huyundan kafa mı kalır adamda, ama artık birinin hatırlatması şart.

yarım yamalak takip ettiğim kadarıyla yarışmacılar da kendi yağlarında kavrulmaya çalışıyorlar, bir şeyler satarak karınlarını doyurup nafakalarını çıkarıyorlar. yarışmayı bile kendileri sunuyorlar lan. sen bi ton adamı doldur bir eve, sonra bunlar ne yer ne içer diye arayıp sorma. yazıktır.

yarışma da bir garip, birisi eleniyor anında yeni yarışmacı geliyor. yarışmada ne bir yarış ne bir hedef var. program acayip bir kısır döngüye girmiş durumda. bu adamların da bir ailesi var ulan. vicdanlara sesleniyorum, bir hal çaresi bulunsun bu işin!

muhtemel bir diyalog;

-acun abi bu ütopya yarışmacılarını napalım?
    *ne ütopyası lan!
    -abi geçen sene başlattığımız yarışma var ya...
    *hass.ktir lan onlar hala orda mı!!?!?!
  • şöyle bir diyaloga sahne olan yarışma programıdır.
    -bu ineklerden birini satalım.
    +birini satınca diğerine bişey olmaz dimi? o olmadan yaşayabilir mi?
    hasssiktir ya. dünyayı kimlerle paylaşıyoruz amk.
  • murat kişisinin semih kişisinin kurduğu cümlelerin yüklemini tekrar ede ede bu günlere geldiği yarışma. ne zaman açsam şunu görüyorum :

semih : abiii bu serkan var ya?
    murat : serkan var
    semih : yakacak kendini bu
    murat : yakacak kendini

semih : abi bu napmaya çalışıyor?
    murat : napmaya çalışıyor?
    semih : mağdur edebiyatı yaparak ilerlemeye çalışıyor abi.
    murat : di mi? mağdur edebiyatı yaparak ilerliyor.

semih : bunun gazını alalım abi
    murat : di mi, gazını alalım
    semih : sonra şey yaparız (cidden şey filan diyor. murat yine aynı)
    murat : şey yaparız ( ?? )

ne lan bu!!
  • acun'un gereksiz ama iş yapacak yarışmalarından biri.
    doldur 14 kişiyi bi alana yesinler birbirlerini, kavga dövüş, gürültü. seyirci sever böyle şeyleri

bursalı semih diye bi yetme var, adamı katil edecek cinsten, o derece ayar oldum bıraktım izlemeyi.

içlerinden birinin şu sözüne şahit oldum.daha da diyecek lafım yok.
    "ineğin birini satınca diğeri yaşayabiliyor mu"
  • sofrayı neden sadece kadınların hazırladığını ve kadınların topladığını anlayamadığım yarışma. az önce adını bilmediğim siyah saçlı bir kadın kahvaltı hazırlıyor hararetle, patates soyuyor, çay demliyor, omlet yapıyor vs vs.. abidin efendi yerinden bile kalkmadan "benim omlet peynirsiz olsun" diye sipariş veriyor.

ulan götünü biraz kaldır da bardakları masaya koy bari !
  • aşağıda bu yarışmayla ilgili şimdiye kadar yazılmış en ayrıntılı entry bulunmaktadır..
    nedir bu ütopya: belirli sayıda yarışmacının bir çiftlik evi benzeri konseptteki çok az özelliği (ahır,baraka,yol) var olan yaşam alanına, dışarıya çıkamayacak ve dışarıdan doğrudan haber alamayacak şekilde bırakılarak, haftanın belirli günleri ziyarete gelen izleyicilere bir şeyler satmaları ve bu satışlardan elde ettikleri gelirlerle geçinmeleri, yarışmanın sonunda elde edilen (harcamalardan arta kalan) gelirin yarışma birincisine ödül olarak sunulduğu reality show tarzında bir yarışma programıdır.

nasıl izlenir: yarışma 24 saat canlı olarak (bir kaç dakika geriden geldiği iddiası var) utopya'nın resmi web sitesi aracılığı ile 2 farklı kamera seçeneği ile izlenebiliyor. aslında 4 kamera ama 2'şer 2'şer aynı şeyleri gösteriyor. ayrıca hafta içi her akşam 18:30 gibi tv8'de 2 gün öncesinin özeti yayınlanıyor. yakın zaman önce 12:00'da yayınlanan elenen yarışmacıların ve konukların katıldığı utopya panaroma programı başladı.

kaç yarışmacı var: başlangıçta 15 yarışmacı ile başlansa da sayı fazla geldiğinden 11 (10+1) şeklinde sürmektedir.

kurallar: doğrudan kural yok. ancak dışarıdan haber almama, rtük ve ceza kanunları vs gibi etkenlerden ötürü kısmen gelişen kurallar var, ayrıntılar aşağıda:)

nasıl kazanıyorlar: yarışmacılar, hangara ilk girdiklerinde 1 sandık içerisine, kendi ihtiyaçlarının yanı sıra (giyim kuşam gibi) para kazanabilecekleri, iğne, iplik, ufak tefek alet edevat vs alarak yarışmaya başlıyorlar. içeride bileklik, kolye, boyanmış kupa bardaklar, gözleme, tavuk pilav, resim, heykel, kestane, "ponpon", şapka, boyunluk,kazak, yumurta, süt gibi yetenekleri ile ya da küçük yatırımlarla üretilebilecek şeyleri satarak para kazanıyorlar.

fiyatlar nasıl: dış dünyaya göre oldukça pahalı. tavuk pilav +ayran 25tl 1 liralık bileklikler 15tl gibi uçuk fiyatlara satılmakta. ziyaretçiler, yarışmacılara destek olmak amacıyla bu fiyatlardan rahatsız değiller, zaman zaman çok daha fazlasını ödemek isteyenler de çıkıyor.

ziyaretçiler kimlerden seçiliyor: izleyiciler arasından seçiliyor. yarışmanın web sitesinden ziyaretçi olarak başvuru yapabiliyorsunuz.
    kesin alıyorlar mı: favori yarışmacıların (kim olduklarını yazacağım) çok fazla başvurusu olduğundan zaman zaman kota uygulandığı hakkında söylentiler var.
    kaç para harcarım: minimum 100-150 kesin gider. üst limit yok.
    ulaşım: acun medya evinden aldırıyormuş (volkan demirel turizm)
    ziyaretçilerin uyması gereken kurallar: dışarıdaki olaylarla ya da yarışma ile ilgili bilgi vermeleri yasak ama rahatlıkla çiğnenebiliyor. bununla ilgili kağıt imzalatıyorlar diye duyuyoruz gidenlerden.
    ziyaretçi olarak gitmeden destek verebilir miyim: eleme zamanı oy kullanarak ve yakında açılacak online alışveriş sitesi aracılığıyla alış veriş yaparak desteklediğiniz yarışmacılara destek olabiliyorsunuz.

eleme nasıl yapılıyor: yarışmanın en can sıkan konularından biri eleme kuralları. hiç bir açıklama yapmadan sürekli değiştiriyorlar sistemi. daha önce eleme sistemleri ile entryler yazmış olsam da artık hepsi tarihi eser değerinde.
    şu an için güncel eleme sistemi: yarışmacılar kendi aralarında her yarışmacının 3 oy hakkı olacak şekilde elenmesini istediği yarışmacıya oy kullanıyorlar. bu oylama sonucunda en fazla oyu alan 3 yarışmacı elenme adayı olarak seçiliyor. oylamada eşitlik olduğu durumda 3 yerine 4 -5 -6 -7 vs yarışmacı seçilebiliyor ancak daha önce 4'ten fazla çıkarmayı planladıklarında yapımcılar müdahale etmişti. şu an 2 grup olduğundan genellikle 3 ya da 4 aday çıkıyor. en fazla oyu alan adaylar bazen 2 bazen 3 bazen 1 gün halk oylamasına çıkıyor. utopya web sitesinden yapılan halk oylamasında, (elenmemesini yani utopya'da kalmasını istediğiniz yarışmacıya oy veriyorsunuz) en az oyu alan yarışmacı eleniyor.

elenince sayı eksiliyor mu: elenecek yarışmacı oylanırken aynı anda yarışmaya katılmaya aday 3 yarışmacının ismi ve kısa tanıtım videosu web sitesinde yayınlanıyor ve halk oylamasına sunuluyor. en fazla oyu alan 2 aday, yarışmacı adayı olarak ütopya'ya katılıyor. 1 hafta kadar aday olarak utopya'da kaldıktan sonra içerideki diğer yarışmacılar hangisinin yarışmacı olarak devam etmesi gerektiği yönünde oylama yapıyorlar. en fazla oyu alan aday yarışmacı olarak seçilirken, diğeri eleniyor. yarışmacılar arasındaki oylamada eşitlik olması durumunda 2 aday arasında yeniden halk oylaması yapılıyor.
    şu an için eleme ve yeni yarışmacı katılma süreci haftalık olarak tekrarlanıyor. yeni katılan yarışmacılar ilk elemede oy kullanamıyor ve eleme oylamasında adı yazılamıyor.

yarışma hakkında yorumları nerede bulabilirim: zaman zaman sözlükte yorumlar yazılsa da canlı yayını takip eden izleyiciler anlık olarak görüşlerini twitter'da paylaşıyor. semih ve grup arkadaşlarını sevenler, semih tagında, diğer yarışmacıları destekleyenler utopya tagında görüşlerini yazıyorlar. ayrıca yarışmacı ve grup bazında ayrı ayrı facebook fan sayfaları mevcut.

başka sorularımda var onları ne yapacağız hacı: yeşillendirirseniz cevabını alabilirsiniz.

buraya kadar yazılanlar nedir lan bu utopya diyerek buraları okuyan arkadaşlara gelsin.
    bundan sonra yazacaklarım kısmen ya da sürekli takip eden arkadaşlar için, büyük bir kısmı kendi izlenimlerim ve kişisel fikirlerimi içerecektir. sen taraflı yazıyorsun aga, kafana göre yazmışsın diye yeşillendirecek arkadaşlara da selam olsun. şu konuda aynı fikirde değilim, ben şöyle düşünüyorum vs diyenleriniz varsa mesaj yoluyla konuşur anlaşırız.
    --- spoiler ---

yarışmadaki karakterler:
    kötüden iyiye doğru,
    türkan: yarışmaya oldukça hızlı giriş yaptı. ilk 10 gün tamamlandığında açılan oylamada %20 ile birinci sırada idi. devam eden süreçte, dahil olduğu grubun oylarıyla oy oranını daha da artırdı. çalışkan, her işe koşan ama aynı zamanda tüm önemli ve puan getireceğini düşündüğü işleri kendisinden başkasının yapmasına tahammülü olmayan, gözleme yapıp satan, süt sağan, ineğe ve tavuklara bakan, yemek yapan vs vs bir kadın. kendine anadolu kadını imajı vermeye çalışan eski muhasebeci. aynı zamanda kameralara oynamaya çalışan ve kendini belli eden bir tip.
    neyse zaman içerisinde semih'i kendine ciddi bir rakip olarak görmeye başladı ve aynı gruptayken kendisini geçemeyeceğini düşündü. kavga edip semih'i gruptan dışlamak ve küçük düşürmek için elinden geleni yaptı. semih'in grup lideri olması ihtimaline tepki olarak, grubun ortak kasasına ve mekanlarına el koydu. dışarıda semih'in topuğuna sıktırmakla ve benzeri aşiretine gönderme yapan tehditlerle semih'i alt etmeye çabaladı. aynı zamanda karşı grupta daha önce sık sık kavga ettiği yarışmacılara şirinlikler yaparak semih'e karşı şer ittifakı kurmaya çalıştı. aynı dönemde çocuklarının ölüsünü görmek üzere tüm bunları yapmadığına yeminler etti. tüm bu yeminler ve kulisler yanıt vermeyince iyice çirkinleşti. çirkinleştikçe yalanlar, iftiralar, karalamalar, yapımcılara şikayetlere devam etti, yine aynı zamanda tüm bunları yapmadığına dair yeminler etmeye devam etti.
    twitter ve facebooktaki takipçilerin sayfalarında sık sık bu yeminlerle ve tehditlerle ilgili videolara ulaşabilirsiniz. son elemede inci ve noyan ile birlikte eleme adayı olarak gösterildi. semih ve grubu türkan'la aralarında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen "kısmen strateji, kısmen vefa gereği" oylamada türkan lehine oy kullanılması çağrısı yaptı ve türkan elenmeden kurtuldu. yarışmanın ilk haftalarında çok iyi oy potansiyeline sahipken şu an oyunun %1 ya da daha az olduğu tahmin ediliyor. ısrarla söylediği yalanlar, amatörce kulisler ve planlar ile kendi sonunu kendisi hazırladı. şu an her iki grupta kendisi ile birlikte hareket etmekten kaçınıyor.

abidin: kendisi hakkında bol bol olumsuz şeyler yazabilirim ama yazmayacağım çünkü 33 milyon abidin fanı varmış, korkuyorum sözlük. neyse işte bu arkadaşı tanırsınız ilk popstar yarışmasının "bayhan'ın önünün kesildiği!:)" yarışmanın birincisi. yıllardır hayran kitleleri ile konserden konsere koşan yarışmacı, dışarıdaki yoğun ilgiden sıkıldığından kendisini bu sakin yarışmaya dahil ettirdi. yarışmaya yaklaşık 1 ay sonra katıldı. dışarıdan tüm ayrıntıları izleme şansına sahip olan ve bu yönde planlar yapıp yarışmaya katılan eski popstar, geldiği gibi semih'lerin grubuna dahil oldu. ancak karşı gruba henüz grup seçmedim, seçerek gelmedim diye açıklama yapmayı unutmadı. neyse ilerleyen günlerde gruptan ayrılmak için can atan ancak tek başına grup değiştirdiğinde faydalı olmayacağını bilen özlem'e "grupta kavgalar bitmezse gruptan ayrılırım" talimatını! verdi.
    mesajı alan özlem 10 gün boyunca kavgaların bitmemesi için elinden geleni yaptı. (o dönemin tv yayınlarını bulup izleyebilirsiniz konuyla ilgili) sonunda özlem hanım'a ben 3. grubu kuruyorum. siz de gelin teklifini yaptı. özlem hemen kabul etti. grubuyla olan köprüleri attı ve bohçasını alıp abidin'le kaçmak üzereyken abidin ben 3. grubu tek başıma kuracağım, size böyle birşey söylemedim. siz en iyisi karşı gruba geçin talimatını verdi. grubuyla köprüleri atan ve ortada kalan özlem karşı gruba geçmek zorunda kaldı. bu değişimle 2 grubun da mevcudu 5'er kişi oldu.
    (o dönem eleme sistemi farklı olduğundan 6 kişi kime oy verirse o eleme adayı olacaktı. yaşanan değişimle iki grupta 5'e 5 eşit duruma geldi)
    iki grubu eşitleyen abidin hangi gruptan yana oy kullanırsa o grubun istediği yarışmacının elenmesini sağlayabilirdi. genç adam, kılıcını çekti ve haykırdı "gölgelerin gücü adına, güç bende artık" . tüm bu grup değişim işlemleri rastlantısal olarak! elemenin yapılacağı güne denk gelmişti.
    aynı gün ve yaklaşık 1 hafta öncesinde murat'a sizin gruptan kimseyi yazmam sözünü verdi. ancak aynı günün akşamı karşı gruptan serkan'a ben kurretulayn'ı yazacağım siz de ona oy atın talimatını verdi. verdiği söze sadakatini göstererek, dediğinin tam tersini yaptı.
    ilerleyen günlerde artık karar verme mekanizması benim, kim benim gönlümü hoş tutarsa ondan yana oy kullanırım. bir dediğimi iki ederseniz ağzınıza acı biber sürerim moduna girdi.
    özellikle stratejileriyle elemelerin kaderini belirleyen semih'e bak ben böyle strateji yaparım dedi. gerçekten de semih'in hiç hamle şansı kalmamıştı. ancak ertesi hafta semih abidin'in rekor oyla eleme potasına çıkmasını sağladı. ona ayrıca değiniriz.
    sonrasında sayısal eşitliğin semih'in grubunun lehine bozulması ve eleme sisteminin değişmesiyle 3. grup olmaktan vazgeçip karşı grubun neferi olma yolunu tuttu.

özlem: çok değişik bir karakter. akıllı geçinmeye çalışan ama başaramayan yarışmacı. yarışmanın aslolan ve değişmemesi gereken kurallarına göre, 8 rakamı çok önemliydi. bir grup 8 kişi olduğunda yarışmanın sonuna kadar elenme riski yaşamayacaktı. her hafta kalan 7 kişiden istediğini eleyebilecekti. özlem gelir gelmez gruplaşma girişimlerine başladı, anlaşamayacağını düşündüğü sivri karakterlerle kavga edip, kendisiyle benzer fikirde olanları yanına çekmeye çalıştı. 8 rakamının önemli olduğunun farkında olan 3 karakterden biriydi. bir diğeri olan ardayla birlikte 8 kişi olma fikrini sürekli dillendiren semih'in yanında durup, semih'in bu sayıya ulaşıp ulaşamayacağını takip etmeye başladılar. ancak ilerleyen günlerde semih'ten ümidi kestiler ve kendilerini diğer gruba atmaya çalıştılar. arda daha hızlı ve diğer grubu organize etti ve beklediği sayıya ulaşıldığını görünce ivedilikle özlem'le kavga ederek grubun sayısını 8'de sabitlemeye çalıştı. daha sonra özlem bu gruba asla gelmemeli çalışmalarına başladı. karşı gruptan kesin veto yiyen özlem semih ve türkan'la birlikte ayrı bir grubu organize ettiler. meşhur ineğin satılması olayından sonra iyice gruplar netleşmiş oldu ve özlem istemediği tarafta kaldı. bu andan itibaren karşı gruptan istemediği isimleri tek tek gönderme çalışmalarına başladı. semih üzerinden baskı kurarak bunu gerçekleştirdi. son olarak en büyük sorun olan arda'nın da elenmesiyle karşı gruba geçmek için engelleri ortadan kaldırdı. ancak 2 ay zaman geçmişti ve birlikte yola çıktığı arkadaşlarını satmak için yeteri kadar bahanesi yoktu. sonrasını zaten abidin hakkında yazarken anlatmıştım.

arda: özlem'le aynı, çok farklı değil. her ikisi de insanların arkasından yüzlerine söylemedikleri şeyleri 7/24 konuşarak zaman geçiren tiplerdi. ama asla ve kesinlikle dedikoducu değillerdi.

inci: çok çalışkan, sözde çok akıllı ve hamarat. eğer söylediği doğruysa yarışmaya katıldığında sadece makarna yapmayı biliyordu. bir başka yarışmacının yanında getirdiği yemek kitabına bakarak, gözleme, çeşitli tatlılar, türlü yemekler yapmayı öğrendi. çoğu zaman grubunda tek kadın olarak ya da işe yarar tek kadın olarak kaldı ve grubunu doyurmayı başardığı gibi yaptığı yiyecekleri satarak ciddi gelir kaynağı oldu.
    ancak tüm bu hamaratlığının yanında "çok aşırı" seviyede terbiyesiz olmasıyla kendini tanıttı. aynı fikirde olmadığı insanlara her türlü hakareti hatta küfürü dile getirmeyi kendisinde hak olarak görüyor. susmak bilmemesi, sürekli sayıp sövmesiyle hatırlanacaktır muhtemelen. kendisini tüm bu hakaretlere rağmen seven az da olsa bir kitlesi var. sevenleri kendisinin dobralığı ile övünüyorlar. kendisinin ne kadar dobra olduğuyla ilgili küçük güncel bir örnek verebiliriz.
    3 gün önce: grup arkadaşlarıyla kavga etmiştir. sebebinin sonradan yarışmaya katılan pınar olduğunu düşünmektedir. karşı gruptan murat ve semih'in yanına giderek.
    -murat abi bu pınar 3 günlük kız giyiyor dekolteleri tuncay'ı kandırıyor
    2 gün önce: pınarla barışır. murat'la semih senin için süslenip püslenip tuncay'ı etkilediğini söylüyorlar
    şimdi uyduruyor vs olabilirim bunları. aa videosu da varmış.
    neyse işte bu da böyle dobra bır kız.

gamze: binlerce insanın başvuru yaptığı yarışmaya hangi torpille katılmış bilmiyorum ama ya ağbi burada insanlar yarışıyor ne kadar ayıp diyen bir yarışmacıydı. hakkında aslında hiç bir şey yazmasak da olurdu yine de sezar'ın hakkı sezar'a diyelim. "gerçekten inandığını söyleyebilen" bir insan olduğunu vurgulayıp geçelim.

noyan: bu çocuk geldiğinin 3. 4. günü filandı. asarım keserim vs birşeyler anlattı. sonra durun bi yatayım dedi. sonra kalktı yattığı yerden eşyalarını toplayıp gitti.

serkan: bazen kendisini izlerken iki farklı kişiyi izliyormuşum hissine kapılıyorum.
    çağdaş ve semih arasında yaşanan kavgada sonra semih için:
    bi tane de ben vursaydım keşke ifadesini kullandıktan 15 gün sonra oylarının düşük olduğunu öğrendiğinde, ya halk bizi niye görmüyor biz şiddete karşıyız oysa diyebilen bir karkater. bitti mi bitmedi,
    aynı günün gecesi,
    murat abi ben bi başlarsam var ya tuvalete gidemezsiniz korkudan. tuvalete gitmeye korkarlar burada.
    1 hafta sonra: semih sen haklısın. biz hiç şiddeti tavsiye etmedik
    aynı günün akşamı: tuncayla semih hakkında konuşurken: moruk ben bi döverim var ya onu 15 gün sürer
    buna benzer onlarca cümleyi sarf edebilmiş kişi.
    15 kişinin ortak kullanıp yeni bir hayat kurması için kendilerine verilen paraları: maymun köprüsü, dağcılık malzemeleri gibi kışın iş yapamayacakları şeylere yatıran, artanı da tahtaya yatıran kendisi ve iki arkadaşına asma kat yapıp sonra para bitti hadi ineği satalım diyen bir çeşit değişik.

tuncay: serkan'ın heykel yapabilen versiyonu. benzer şekilde insanların yüzlerine karşı farklı konuşup, arkalarında farklı konuşangillerden. isteyen olursa ayrıntı veririz sonradan.

kurretulayn: tahammül etmekte zorlanılan karakterlerden. çocuk gibi görünüp, hatalarının çocukluğuna verilmesini bekleyip, hakkında çocuksu denmesinden nefret eden tip. yaz yaz bitmeyecek kadar hataları var. yarışmanın tek favori karakterinin sevgilisi. yaptığı hatalarda semih'e zarar vermek isteyenlerin sürekli üzerine oynamasının da önemli etkisi var. masum mu değil mi? en doğru cevap zayıf karakter. semih'ten ötürü kısmen seviliyor ve tahammül ediliyor.

murat: çok çalışkan aynı zamanda kurnaz. en garanti yolu kendine hedef edinmiş sessiz sakin ilerliyor. ilk oylamada en yüksek oyu alan 3. kişi. semih'in akıl hocalığını yapmaya çalışıyor. zaman zaman başarılı oluyor, elinde patladığında susuyor, ya da sorumluluğu semih'in üzerine bırakıyor. daha önce semih'i satmayı planladığını düşünüyorum. ancak semih'in yaptığı başarılı konuşma, ziyaretçilerin mesajları ve daha sonra ailelerin ziyaretinde eşinin tepkisi ile bu hevesten vazgeçip, grubuna sadakatini bozmamaya özen göstermeye başladı. o günden itibaren oyunu yükselterek ilerliyor.

altar: ilk hafta, tabağındaki nohutu bitiremeyip arka bahçeye döktüğü için 13 kişi tarafından linç edildi. bu olaydan sonra kendisinin elenmesi yönünde görüş birliği oluştu. ancak semih kendisine fazla tepki göstermedi. özellikle elemede avantah sahibi olacağı 8 sayısına ulaşmak için, destek oldu. o günden itibaren semih'le aralarında bozulmayacak seviyede güven ilişkisi var. silik bir karakter, zayıf halka olarak tanınıyordu. defalarca elenmesi için aday gösterilse de grubunun oylarının da katkısıyla halk oylamasında kazanan taraf oldu. ilerleyen günlerde açıldıkça açıldı. neredeyse semih'e en ciddi rakip olmuş durumda. yarışmanın seyri ciddi şekilde değişmezse finale kalacak isimlerin başında geliyor.

semih: bu karakteri hiç birimiz sevmedik aslında. biraz cıvık geldi. biraz farklı geldi. farklılığı biraz bbg eray'ı hatırlatıyordu. ancak bir kaç gün içerisinde kendisini belli etmişti. diğer yarışmacılar dünya barışı, dostluk sevgi filan mesajlarıyla seyirciyi etkilemeye çalışırken, semih ciddi ciddi yarışma için geldiğini, zekasıyla ve stratejileriyle oyunda kalacağını açıkça belirtiyordu. yarışmanın resmi sitesindeki tanıtım videosunda da bunu açıkça belirtiyordu. ancak onun yarışmak istemesi ve oyunun kurallarını iyi bilmesi diğerlerinin ve başlangıçta seyircinin tepkisini çekmişti. ancak her geçen gün diğer yarışmacılar antipatikleşirken semih sempatikleşmeye başlamıştı.

bu konuda görüşümü utopya ile ilgili ilk yazımda da belirtmiştim. gerçekten hak eden bir karakter olsaydı, ilk hafta semih'in 1 tane seveni olmayabilirdi. ancak içeridekilerin arasında en iyisiydi.

o dönem yarışmayı izlerken, oylama başladığında yarışmacı listesini tek tek elden geçirdiğimde verdiğim tepki aşağı yukarı şöyleydi,
    hmm bu çok dedikodu yapıyor, bu sürekli kavga ediyor, bu yalancı bu sahtekar, bu bizim köydende değil, semih'e geldiğinde sıra baya düşündüm eleştirilebilecek bir falsosunu göremedim. oy verenlerin önemli bir kısmı da aynı şeyi düşünmüştü.
    fransa'da tiyatro eğitimi almış, müjdat gezen'de eğitim almış, marmara üniversitesinde sinema televizyon eğitimi almış, çocukluğundan itibaren tüm yarışmaları dikkatli takip etmiş, kurulmuş bir saat olarak gelmiş ve her adımını zeka katarak atan yarışmacının oylarının yükselmesinde ki bir sebep de çağdaş ile aralarındaki kavga oldu. izleyenlerin bir kısmı ve içerideki tüm yarışmacılar semih'in haksız olduğunu kabul etti. semih'i haksız bulan izleyiciler tekrarları ve internetteki videoları izlediğinde semih'in %100 haklı olduğuna kanaat getirdiler. yarışmacıların ise bunu kabullenmesi yaklaşık 2 ay sürdü. kendisini haksız gören rakiplerinin sürekli saldırgan ve tehditkar tavırlarını, zeka ve stratejileri ile savuşturdu. bugün itibariyle kendi grubundan hiç bir yarışmacı halk oylaması ile elenmezken, karşı gruptan 7 farklı yarışmacının elenmesinde önemli rol oynadı.
    daha önce abidin hakkındaki yazıda belirttiğim gibi, en hamlesiz kaldığı dönemde, zavallı durumuna düştüğü ve asla bu işin içinden çıkamaz denilen dönemde, rekor oyla kendisine tuzak kuran yarışmacıyı potaya sokmayı başardı. sevgilisinin elenme ihtimalini savuşturdu. o da her başarılı erkek gibi kötü kadınlardan birine aşık oldu. hatalarını düzeltmesi için ciddi savaşlar verdi. pek başarılı olduğu da söylenemez bu konuda ve hala kendisini eleştirebilenlerin tek eleştiri kaynağı sevgilisi.

adını geçirmediğim yarışmacılar var farkındayım ama 2 satırlık yer kaplayacak kadar damga vurmamışlar demek ki.
    gruplar hakkında da bi ara zaman bulursam birşeyler yazacağımı umarak, hepinize mutluluklar dileyerek vs vs huzurlarınızdan ayrılıyorum..
    --- spoiler ---
  • şimdi şu efsane diyaloğu duyduğum garip tv programı.

-gözlerin kan çanağı gibi olmuş, git yat.
    +ne konuda?
    -bilmiyorum
  • bu yarışma olacağı reklamları ortalıkta dolanırken sandım ki bir sürü olağanüstü olmasa da sıra dışı bir takım insanlar türk halkına nelerin yapılabileceğini gösterip hayranlık kazanacaklar ve bambaşka bir dünya olabileceğine inandiracaklar. çıka çıka ne çıktı mini türkiye... saygısız ahlaksız bir yarı ile onlara katlanan diğer bir yarı.
    acun keşke sasirtsaydin bizi... diyecem de o da benim ütopyamdan öte gitmeyendir.
    ayrıca 50 yaşına gelince dönek, yapmacık, yalancı bir kadına dönüşmekten allah bizi korusun.
    tanimsa; yanlış hayal edilmiş yer.
  • sizce de ütopya yarisma programi cok güzel bir toplumsal deney degil mi? eger bilincli yapiliyorsa, kurguysa soyleyecek soz yok; ama kendiliginden olustuysa ordaki dengeler, hakikaten iflah olmaz bir milletiz demektir. utopyada 2 grup var. bir tanesinin lideri semih surekli tehditler savurarak konusuyor, oteki grupla dalga geciyor, agzi cok iyi laf yapiyor, surekli bir strateji peşinde. sevgilisi var ve bu kizcagiz cok pasif, kendini ifade edemiyor. semih'in yaninda 2 adam daha var ve bunlar surekli semihe biat ediyor. obur grupta bir lider yok. herkes kendini guzelce ifade ediyor. sanata, okumaya, uretmeye onem veriyorlar. ama hep onlarin grubundan birileri eleniyor. yani halk onlari desteklemiyor. bir de bagimsiz bir kadin var, anadolu kadini. her seyi kendi yapiyor gibi gorunuyor ama semihlerin grubuyla hep birlik halinde. diger gruptan birileri elenince kina yakiyor falan.
    bu yapi size bir yerlerden tanidik geliyor mu??

tanım: tv8'de heyecanla takip ettiğim yarışma programı.
  • buraya barış diye birisi geldi. aynen şu cümleyi kurdu. "ben karşı tarafa altın verseler geçersem namerdim" dedi. sonra "karşı tarafa geçtiğime dair söz veriyorum" dedi.
hesabın var mı? giriş yap