şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asil ismi udun'dur. melkor'un ilk asil karargahiydi. valar tarafindan yok edildi.
 • orta dünya'nın kuzeyinde kurulmuştu..
 • mordor'un kuzeybatisindaki derin vadi.. ered lithiu ile ephel duath'in birle$me noktasindadir..
 • isveçli metal muzik grubu the day of light adında birde albumleri vardır.
 • arda baharı yaşanırken ve valar manwe'nin verdiği ziyafette iken melkor'un sessiz sedasız kurduğu kale. hiçbir vala bu sırada olup bitenin farkına varamamıştır, zira arda lambaları'nın ışığı melkor'un yaptığı kötülükleri ve onun yaydığı karanlığı görmelerini engellemiştir..
 • (bkz: udun)
 • udûn olarak da bilinir. orta dünya’nın kuzeyinde, melkor’un kurduğu ilk kalesidir. udûn ismi ayrıca mordor’un kuzeyindeki bir vadiye verilmiştir, yüzüklerin efendisi kitaplarındaki haritalarda bu vadi yer almaktadır. melkor, arda’nın dışına ilk sürgün edilişinden sonra gizlice arda’ya (“dünya”ya) geri döndü. melkor dışarıdayken valar, iki lamba’yı inşa etti. valar yılı 3400’de, kuzeyde iki lamba’nın (illuin ve ormal’ın) ışığının çok zayıf olduğu demir dağlar’da melkor ilk kalesi utumno’yu inşa etti.
  1149 valar yılı boyunca melkor bu kaleyi üs olarak kullandı ve karanlık işlerini çevirdi. vakti geldiğinde melkor, iki lamba’yı sona erdirmek için işe koyuldu. iki lamba’yı yok etti ve bütün arda’yı ele geçirmeye başladı. lambalar çağı, melkor’un yaptığı kötülük yüzünden son buldu. ağaçlar çağı başladı ve eskisine göre arda’nın büyük kısmının karanlığa büründüğü bu çağda melkor karanlık işlerini artırdı. ağaçlar çağı’nda cuiviénen’de ilk elfler uyandı. melkor, valardan önce elfleri ziyaret ederek elflerin bir kısmını yoldan çıkardı ve yoldan çıkardıklarını utumno kalesinin kuytularında orklara dönüştürdü. ağaçlar çağı’nda (valar yılı 1099’da) utumno kalesi valar tarafından yerle bir edildi. çünkü valar elflerin uyanışı’nı ve melkor’un elflere ne yaptığını öğrendiler. valar, kalesini yıktıkları melkor’u zincire vurarak valinor’da tutuklu olarak gözetim altında tuttular.
  utumno, güçler savaşı’nda yıkılmışsa da, tamamıyla yok olmamıştı. melkor, utumno’da orklar, dev örümcekler ve daha değişik yaratıklar yetiştirmişti. melkor’un yaratıkları orta dünya’ya dağıldılar. melkor, utumno’ya bir daha geri dönmedi.
  demir dağlar’ın batı taraflarında melkor, mahkumiyet süresi dolduktan sonra, yeni krallığı angband’ı kurdu. angband kalesinin orijinal sahibi sauron’dur. üçüncü çağ’da gandalf’ın, moria’da savaştığı balroga -utumno’nun pek bilinmeyen ismini kullanarak- "udûn alevi !" şeklinde hitab ettiği geçmektedir. balroglar, melkor’un utumno kalesinde türettiği maia kökenli iblislerdir.

  kaynak
 • melkor'un arda baharı vaktinde; yeryüzünün derinliklerinde, illuin'in ışığının soğuk ve donuk olduğu karanlık dağların altında temelini kazıp, inşa ettiği koskocaman ve ilk kalesidir.
 • melkor'un morgoth adını almadan önce, valinor'daki ağaçlar henüz yokken ve orta dünya illuin ve ormal lambalarının ışığıyla aydınlanırken inşa ettiği ilk kalesi.

  orta dünya'nın kuzey tarafında, ered engrin'in dibinde bulunan utumno, yeryüzünün derinliklerine oyulmuş ve büyük kısmı yeraltında kalan bir mekandı. melkor, canavar ordularını utumno'nun derinliklerinde yüzlerce yıl sakladı.

  melkor efendi burada dünyadaki güzel ve aydınlık varlıkları türlü çeşit karanlık güçler ve işkenceler kullanarak bozmak suretiyle çirkin ve rezil yaratıklara dönüştürerek muazzam sayılara ulaşan karanlık ordularını oluşturdu. kurtadamlar, vampirler, kan emici böcekler, entleri aşağılamak için ortaya çıkardığı troller ve belki de imza attığı en korkunç kötülük olarak, kaçırıp zindanlarına doldurduğu yolunu kaybetmiş avari elflerini akıl almaz işkencelerden geçirip yamultmak suretiyle yarattığı orklar bunlardan başlıcalarıydı.

  acımasız kötü ruhlar, hayaletler, iblisler, sauron ve balroglar gibi düşmüş maia'lar utumno'nun dehlizlerini doldurup çevresindeki ormanları karartıyordu. melkor, elfler cuivienen kıyılarında uyandıktan sonra onlara musallat olup gruptan ayrılanları kaçırmaya ve zindanlarında türlü çeşit işkencelerden geçirip ork haline getirmeye başladığında, elflerin uyanmış olduğunu tesadüfen keşfeden vala orome'nin sayesinde bu feci olaylar valar'ın kulağına gitti ve elfleri melkor'un şerrinden korumak üzere utumno'ya baskın düzenlemeye karar verdiler.

  beleriand savaşlarından ilki olan güçler savaşı sonrasında utumno valar tarafından yıkıldı ve melkor zincire vurulup mahkum edildi.

  ancak utumno'nun yeraltındaki çok derin dehlizlerinden haberleri olmadığından bunları yıkamamışlardı ve balroglarla sauron'un yanında melkor'un karanlık yaratıklarından birçoğu yeryüzünün derinliklerindeki gizli mağaralar ve dehlizlerde saklanıp efendilerinin dönüşünü beklemeye koyuldular.

  (bkz: melkor)
  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)
 • --- spoiler ---

  "sonunda utumno’nun kapıları kırıldı, salonları ortaya çıkarıldı ve melkor en derindeki çukura sığındı. tulkas, valar’ın şampiyonu olarak öne çıkıp onunla güreşerek yüzüstü yere çaldı; ve melkor, aule’nin yaptığı angainor adlı zincirle bağlanarak esir edildi; ve dünyaya uzunca bir çağ boyunca huzur geldi."

  --- spoiler ---