şükela:  tümü | bugün
 • evet çok ciddiyim bu konuda.

  bu ütülü giyme olayı nedir, neden ortaya çıkmıştır, kim icat etmiştir hiçbir fikrim yok. bunun bir önemi de yok. sonuca bakacak olursak tamamen toplum baskısı haline gelmiş, insanların durup dururken kendilerine eziyet ettiği saçma sapan bir ritüel. bir şeyi ütülü giymenin daha güzel olduğu algısı oldukça yapay bir şekilde bizlere empoze edilmiş.

  hayır ne faydası var ütülü giymenin biri söylesin. sonradan dayatılan şık olmak gibi son derece zayıf bir temelin dışında, bir olgu aşağıdaki olumsuzluklara rağmen nasıl insanlığı bu derece ele geçirebilir hayret doğrusu. sayıyorum:

  inanılmaz bir zaman kaybı: tek başına bu sebep yeterli. insanların bu ütüye ayırdıkları zamanı kişisel gelişimlerine, çocuklarına veya hobilerine filan ayırdığını düşünsenize. dünya bambaşka bir yer olurdu eminim.

  enerji sarfiyatı: ütü dediğiniz şey elektriğin rezitansta harcanarak ısıya dönüşmesi prensibiyle çalışan tam bir enerji sömürme aleti. yaklaşık 2.5kw-3kw arası güç tüketirler. günümüzde verimli elektrikli arabalar ütünün harcadığı güçten daha az bir güçle ilerleyebiliyor. doğaya zarar, keseye zarar.

  radyasyon: içerisinden bu kadar fazla akım geçiren bir cihaza bu kadar uzun süreyle bu kadar yakın durulursa, radyasyon açısından da sıkıntılı olduğu aşikar. bildiğim kadarıyla saç kurutma makinasıyla kafa kafaya bu konuda.

  kendi maliyeti: kendi maliyeti, tamir maliyeti, yeni modeli çıkmış hadi ondan alalım maliyeti vs..

  stres: ütülediğin şeyi giydiğinde ütüsü bozulacak stresi. ütüyü acaba fişte unuttum mu paranoyası.

  kaza: kaç ev kül oldu acaba fişte takılı kalan ütü yüzünden. kaç yuva dağıldı, nasıl trajediler yaşandı. kaç kişi elini yaktı, kaç çocuk bundan zarar gördü.

  ayrıca 2 saat ütüle kıyafetini kimse de sana "aaa ne güzel ütülenmiş kıyafetin" demez ama azcık kırışık olursa gör sen lafları.

  bu savaşı başlatmak ve kazanmak, bize dayatılan saçmalıkların istersek nasıl üstesinden gelinebileceğini gösterecek arkadaşlar. bu nedenle her ayın ilk çarşamba gününü ütüsüz giyme günü ilan ediyorum. baktık oluyor, her hafta çarşamba. böyle böyle zafer gelebilir. insanlığa hizmettir bu. düzene başkaldırıdır, kral çıplak demektir adeta.

  eğer dünyada bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, neden ütüden başlamıyoruz ki?
 • hayatımdan çıkaramayacağım tek alet. ütüsüz hiçbir şey giyemem ay bak gözümün önüne buruşuk gömlek geldi elim ayağım titriyor. düşünsene gömleğin bir tarafı katlanmış, esnemiş, diğer tarafı daha da beter buruş buruş...

  hastaneeeeeeeeeee!!!
 • yıllardır desteklediğim kampanya.
  bonus olarak da hayatımızdan fönü çıkarıyoruz kampanyasinin bayraktariyim.
 • kuru temizlemeciler rahatsız !!
 • durduğu kabahat.
  çıksın bence de. katıldığım kampanya.
 • konuya yatak toplamanın da dahil edilmesini öneriyorum. dünyanın en saçma iki işi. birinin makineye gidene kadar öbürünün de akşam olana kadar ömrü var. gerizekalı mıyız ya!
 • bir benzeri dayatma da pürüzsüz cilalı araba yüzeyidir. kaç kişi bu yüzden gergin, kaç genco birbirine giriyor trafikte sürttürüp çizdiler birbirini diye. ve kaç emekli astsubay beyaz atletiyle balkonlarda heba oluyor emekli ikramiyesiyle aldığı megan, dehaşkapeceli militanlarca çizilecek diye.

  bırakın ulan arabalar da ütüsüz imal edilsin ve kullanılsın. ne zorumuz var dolu yağıyor hop tamircilere kaskoya domalıyoruz neden?
 • tembelim, üşengecim diyememişte ütüleri kaldıralım diye ortaya atmış kendini. sen dolaş yamuk yumuk, sen dolaş kırış pırış biz engel olmayalım da sen de bize karışma suser kardeş. pırıl pırıl dolaşmaya devam genşler.
 • canı gönülden desteklediğim kampanya.

  burada modacılara da iş düşüyor, kırışık akımının öncüsü olacak ve moda tarihine adını altın harflerle yazdıracak bir gönüllü aranıyor.