şükela:  tümü | bugün
  • yeni haberim olan 2019'daki eski bir olay. aradım ama başlığını bulamadım.

amsterdam üniversitesi (uva) bakteriyel hücre biyolojisi bölümü öğretim üyesi prof. dr. tanneke den blaauwen'in erasmus için başvuran türk öğrenciye, türkiye kürdistan'ı işgal ettiği için türkiye'den yapılan başvuruları reddettiğini söyleyerek, izmirli biomühendislik öğrencisinin başvurusunu reddetmesi.

bu yapılan açıkça ırkçılıktır.

kaynak 1

kaynak 2

edit: imla

edit: konuyu amsterdam üniversitesinden daha iyi bilenler ırkçı profesörü savunuyor bana. bu da amsterdam üniversitesinin özür tweeti. amsterdam üniversitesi de kesin yanlış anladı bizim gibi konuyu.

görsel

edit: yeşillendirip durmayın artık. bu da üniversitesinin kendi sayfasındaki özür. tamam ingilizceniz süper, bir siz doğru anladınız. hollandalı haber siteleri, üniversite, biz hepimiz ingilizce bilmiyoruz yanlış anladık.

kaynak
  • benim de bu başlık sayesinde haberimin olduğu olay.

çok net bir şekilde ırkçılıktır ve üzerine gidilmelidir. üniversite yönetimi özür dilemiş ancak bu durumu yaşayan arkadaşın, konuyu erasmus+ öğrenci değişim programı'nın bağlı olduğu avrupa komisyonu'na iletmesini öneririm.
  • kesinkes orospu çocukluğudur.
  • şaka gibi olay. çalıştığı kurumun kurallarından bir haber şahsın halt yemesi. kurumundan sağlam bir ceza almasıyla sonuçlanacaktır.
  • bilimi ülkeler arası siyasete kurban eden bir adet şerefsiz barındıran üniversitedir. diplomatik kriz olması gerekir.
  • o da birsey mi? benim bitirdigim monash university 2016 yilinda turkiye'de ki olaylari bahane ederek ogrenci degisimini kaldirdi. bakin bu daha onceden yasanmamis birsey. simdi de odtu'yu listeden cikarip 18 mart universitesini listeye koymuslar.
  • ırkçılık olmayan karardır. türkiye gibi demokrasi ve hukukun olmadığı, akademinin yerlerde süründüğü bir ülkeden öğrenci alınmaması gayet normal. üstelik sen habire avrupa'ya hakaret ediyorsun. yok topunuz gelin yok nazi artığı bilmem ne. avrupalılar babamın oğlu değil ama insanda biraz saygı olacak, akıl olacak. sen iç siyasette oy kazanacağım diye adamların yöneticilerine hakaret edersen onlar da seni her alanda geri çevirirler.
  • basbayagi ırkçılıktır.
    akademik yetersizliği dolayısıyla alınmamak filan degil ortadaki durum. sözde kürdistan lafını diline dolaşmış bir salağın kendi kendine adam seçip reddetmesi var ortada.
  • hocanin boyle bir seyi yazili olarak dile getirme kotulugu ve ahmakliginin arkasinda gizlenen bir ayrinti var. kimsein dikkat cekmedigini gordugum icin yaziyorum.
    oncelikle ogrencinin basvuru emaili ile hocanin red cevabi arasinda bizimle paylasilmayan baska yazismalar da mevcut,

anlasildigi kadariyla ogrenci arada, "ben bu operasyondan dolayi magdurum oraya geleyim" seklinde bir girisimde bulunuyor. ancak bu ayrinti ne haberde var ne de burdaki entrilerde bahsedilmis.

hoca da red mailinin ilk satirinda "i am sorry that you are a victim of the present invasion of kourdistan by turkey..." diye bir ifade geciriyor. yani "bu operasyondandan zarar gordugun icin uzgunum" ya da daha direkt bir ifadeyle "bu operasyonun bir kurbani olduguna uzuldum".

hocanin red mailindeki iki ifade arasindaki celiskiyi geciyorum.

adamin bu uslupsuzlugu profesorlugunden geliyor. bu gibi ulkelerde profesorlugu aldiktan sonra kimse size karisamaz. karisabilmesi icin ya taciz ya da zencilere karsi irkcilik/antisemitizm gibi bir sey yaptigina karar verilmis olmasi gerekir.

muhtemelen bu hocaya hicbir sey olmayacak cunku hali hazirda turkiye'ye saygisiz davranmak hollanda'da buyuk bir curum teskil etmiyor. bircok avrupa ulkesinde de durum bu. zira ne turkiye'nin uluslararasi alandaki kulturel gucu ne de hollanda'daki turklerin "ozgul agirligi" boyle bir ayibin irkcilik olarak kabul edilmesini sagliyor.

ote yandan mevcut iktidar doneminde bu gucun gittikce asindigini da belirtmek lazim. 2017'de roterdam'da devlet eliyle cikarilan olaylarin boyle yansimalari olacagini bilmek gerekir.

edit:
    ote yandan baslik hatali. basvuruyu reddeden universite degil adi gecen profesor. universite bu yaklasimi reddetmis ve kinamis.
    imla