şükela:  tümü | bugün
 • iddiaya göre geçenlerde su baskınına uğrayan tesis.
  bu zamana kadar bir kaç defa yayını kesip sesli mesaj yayımlamış olsalar bile bu sayı daha fazla olabilir, çünkü istasyon dinlemesi sürekli olarak yapılmamıştır. bazı durumlarda buzzer'ın değiştirildiğine rastlanmıştır. kimi kaynaklar istasyonun resmi amacının iyonosfer araştırması olduğunu belirtmektedir. ama istasyonun gerçek amacı hiçbir zaman beyan edilmemiştir.

  istasyonda görevli insanların bulunup bulunmadığı kesin değildir. arka plan gürültüsü nedeniyle buzzer'ın açık bir mikrofonla birlikte bir odada olduğu düşünülmektedir. yayımlanan sesli mesajlar incelendiğinde bunların genellikle istasyon çağrı kodu ile başlayıp, sayı dizileri ve heceleme alfabesiyle verilen bir kelimelik mesajlar ile bittiği görülmektedir. hecelenen harflerin buzz tonu gibi yaklaşık 1 saniye, her harften sonra duraksamanın da yaklaşık 1.5 saniye olmasından, sesli mesajların yapay olarak üretildiği anlaşılmaktadır.

  yine iddiaya göre nadir durumlarda aynı frekanstan insanların konuştuğu duyulmuştur. bu başka bir yayının frekansa karışmasından dolayı ortaya çıkmış olabilir. bunun ve arka plan gürültüsünde konuşan bazı insanların duyulmasının istasyonda görevli insanlar olduğu tezini güçlendirdiği düşünülebilir.

  istasyonun yayınının sesli mesajlar, (yanlışlıkla veya kasten) mikrofona veya frekansa karışmalar şeklinde kesilmesi ne yazık ki dead man's switch tezini tehdit etmektedir. ancak sesli mesajların yapay olarak üretilmesi ve numbers station formatında olması şüphe ve merakı tekrar yükseltmektedir. kısaca varsayımlar birbiriyle çelişmekte ve ortaya kesin bir inanışın çıkmasına engel olmaktadır.

  eğer bu yayın bir dead man's switch ise neden sesli mesaj yayımlamaktadır? eğer bir tür gizli numbers station ise neden nerdeyse yayının tamamı buzzer'dan oluşmaktadır? veya, bu istasyon masum bir araştırma fesilitesi ise neden yapay sesli mesajlar yayımlamıştır? işin içinden çıkmak şimdilik mümkün değildir.

  peki ya istasyona yönelik artan ilginin farkında olan bir grup haylaz insanın, yayına karışıp sesli mesajlar ve konuşmaları yayımladığını varsayarsak? bu şekilde düşünürsek masum bir araştırma fesilitesinin serbestçe istismar edildiği sonucuna varırız. ayrıca bu düşünce komplo teorilerinden daha rasyonel görünmekte ve istasyondan duyulduğu iddia edilen "alakasız" bazı diyalogların yayına farkında olmadan karışan "masum" diğer yayınlar olduğu düşüncesini güçlendirmektedir. bu durumun teknik olanağı şahsımca tahmin edilememekle beraber, istasyonun gizemli halinin daha ilgi çekici olduğu da, ayrıca belirtilmelidir.
 • son bir iki aydır hareketliliği coşmuş.
 • (bkz: mdzhb)
 • 4625 khz frekansından 24 saat yayın yapmaktadır. gündüzleri türkiye'den sinyal almak pek mümkün değildir ama akşam saat ilerledikçe sinyal alımı kolaylaşır.
 • bbc istasyon hakkında bir makale yayınlamış
 • dinlemek isteyenler şu siteyi kullanabilirler. frekans kısmına 4625 yazmanız gerekiyor.

  http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
 • hakkındaki bir diğer teori ise rusların bu bandı meşgul tutarak başkalarının kullanmasını engelledikleri yönündedir. yani an itibariyle jamming yapılan kanal gerektiğinde farklı bir işlem yapılmak üzere bekletiliyordur. tam olarak dead man's switch olmasa bile otomatize edilmiş halde gerektiğinde sesli komut/kod yollanarak yine otomatize edilmiş alıcı istasyonlar tarafından gereği yapılabilir.
 • keşke herkes zırva sapan gündemleri, itişip kakışmaları, en çok ben bilirim horozlanmalarını falan bir kenara bıraksa da bunlarla uğraşsa dedirten gizemli radyo istasyonu..

  (ara: dedirten)

  aslında tek de değildir kendi alanında.. farklı buzzer/alfanümerik kod yayınları yapan ve aynı derecede "gizemli" başka istasyonlar da var.. şu aşağıdaki site bu konuda epey ayrıntılıdır, meraklısına tavsiye:
  https://www.numbers-stations.com/military

  kırk yılda bir geldiği söylenen gizemli alfanümerik kodlanmış mesajlar dışında devamlı olarak yayınlanan ve ne olduğu anlaşılamayan basit bir elektrikli vızıldaktan gelen o meşhur ses, frakansı sürekli dolu tutarak başka yayınlara fırsat vermemek için yayınlanıyor olmalı diye düşünüyorum.. bir nevi "frekans işgali"..

  frekansta sürekli mandallama yaparak iletişimi baltalayan magandalardan bir farkı olmayan rus ayısını tanımlamak için çok güzel bir örnek..

  ama onun dışında gizemli mesajlar, şifreler, kodlar, komplo teorileri falan.. güzel işler bunlar..
 • websdr.org sitesinden 24 saat dinleyebileceğiniz radyo istasyonudur. çoğunlukla duyacağınız ses vızıldamadır.