şükela:  tümü | bugün soru sor
  • muzaffer bozdoğan'ın derlediği mükemmel bir orta anadolu türküsüdür ayrıca . sözleri

şafak söktü yine sunam uyanmaz
    hasret çeken gönül derde dayanmaz
    çağiririm sunam sesim duyulmaz
    uyan sunam uyan derin uykudan

çektiğim gönül elinden
    usandim gurbet elinden
    hiç kimse bilmez halimden
    uyan sunam derin uykudan

bunca diyar gezdim gözlerin için
    niye küstün bana el sözü için
    dilerim allahtan sizlasin için
    uyan sunam uyan derin uykudan
  • "şafak söktü yine sunam uyanmaz" şeklinde başlayan sunam'ın öyküsü şöyledir;

suna köyün en güzel kızıdır. köyün zenginlerinden mehmet ağa (mehmet'i attım, emin diilim) sevmektedir suna'yı. suna da boş değildir mehmet ağa'ya, evlenirler haliyle. lakin mehmet ağa'nın bi kötü huyu vardır, her akşam içmektedir. evliliğin ilk akşamı mehmet ağa içip eve gelir, kapıyı çalar. suna bakar kocası sarhoş, alır içeri, yemeğini yedirir, pijamalarını giydirir yatırır. ertesi akşam yine sarhoş gelir mehmet ağa, suna yine ilgilenir kocasıyla.. sonraki akşam yine... bu böyle 1-2 ay devam eder. sonunda bir gün suna'nın canına tak eder. mehmet ağa o akşam gene sarhoş gelir kapıyı çalar. suna açmaz. mehmet ağa gene çalar, suna'dan ses yok. yarım saat çalar, kapı açılmaz. 1 saat çalar, yok. çalmaya devam eder. suna sonunda dayanamayıp kapıyı açar. 1 saatten uzun süredir kapıyı çalmakta olan mehmet ağa, suna'yı karşısında görünce "bizde kapıyı geç açan karıyı makbul saymazlar" der, çeker vurur. ve oracıkta sızar kalır. sabah şafak vakti uyanır mehmet ağa, bakar çok sevdiği karısı yerde yatıyor, ölmüş. hiçbir şey hatırlamamaktadır. "şafak söktü yine, sunam uyanmaz" diye başlar ağıt yakmaya.
  • öyküsü bir lady d'arbanville versiyonudur.
  • zara da güzel söylemektedir.

http://www.youtube.com/watch?v=aoqnujofd3e
  • beynelmilel'deki enfes keman yorumuna suradan (02.10'dan sonra) ulasilabilir.
  • en makbulu bu turkuyu bir erkek vokalden dinlemektir. malum bir hatuna yakilmistir. daha da makbulu efkan sesenin gurul gurul sesinden dinlemek ve mest olmaktir. en makbulu de canli canli dinlemektir. amac dinlemekse buyrun:

http://www.youtube.com/…l9nhe2igo94&feature=related
  • her şafak vaktinde aklıma gelen, gurbetteyken dinlendiğinde daha da efkarlandıran, zara' nın yorumunda arada çalan enstürmanların yüreğe saplandığı, güzel halkımızın güzel türküsü.
  • "hiç kimse bilmez halimden" serzenişinin en içli hâli bu türküde saklı sanki. "dilerim allah'tan sızlasın için" intizârı ise esasında "ben sana nasıl kıyarım" itirafın. suna o derin uykudan uyanmaz yiğido. sen rüyalarında bile suna'dan başkasını görmezsin de suna başka başka rüyalar görür.

el sözüne kanıp küsen suna, yârinin boynuna kemendi takıp gitmiştir. her şafak attığında kemende bir düğüm daha atılır, âşığın nefesi bir âh miktarı daha kesilir, ömründen bir gün daha eksilir. neyleyelim ki, felek kuşunun cırnağı demirden, geçen gün ömürdendir.

resul dindar sakin, içli ve tesirli söyler. ama benim için en güzeli dedemin babaannemi sabah namazına uyandırırken usul usul söylediği mırıltılı, titrek hâlidir.

http://www.youtube.com/…wzzqyi6bv9w&feature=related
  • sözlerini hiçbi zaman ezberlemediğim, bununla beraber en sevdiğim türkü.. o kadar güzel bir ezgiye sahip ki belki beynim sözlerini algılamayı reddediyo da olabilir.. ilginç bi şekilde kötü yorumlayana da rastlamadım daha.. bildiğin büyülü lan..