şükela:  tümü | bugün soru sor
  • geronimo türkçesiyle: rüyanın öyle başarılı ve etkileyici olması ki uyanır uyanmaz hayran kalıp ciddi bir tavırla alkışmak.

"ne bilinçaltıymış be! süper prodüksiyon, süper final, etkileyici senaryo" övgüleri arasında kişinin yarı uykulu yarı uyanık gerçekleştirdiği beğeni ifadesi. etrafta birileri varsa "aha kırdı sonunda kafayı" tepkilerine de yol açabilir. amma velakin yapmışlığım vardır bir iki kez. (yalan olmasın bir kez.)

(bkz: süper olay)
    (bkz: dün gece yaptığım şey)
    (bkz: dedirten başlık)
  • ruya kisi olarak dusunuldugunde, her insan evladini rahatsiz edecek eylem.

- sisstt *parmakla durt*
    * uhmm mimhgg ne !!!
    - uyan uyan.
    * noldu cem ?
    - sak sak sak sak *el cirp alkisla*
    * cem salak misin ?
    - degil miyim ?
  • etraftakiler tarafından pek hoş karşılanmayacağı için yapılması tavsiye edilmeyen eylem. onun yerine jennifer lopez'in "gözleri kısıp gülümseyerek kafayı hafifçe sallama" hareketi yapılabilir. gerçi alkışın bastıracağı coşku içinizde kalır, ama annenin "kalk giyin oğlum, bizim neriman'ın bi psikoloğu varmış, ona gidelim, hadi yavaş, fazla zorlama kendini." laflarına maruz kalınmaz. bir de lopez'in hareketi ustalıkla yapılmalıdır, aksi takdirde hareketin getireceği karizma burhan çaçan'ın "liseli vardı ya ah o liseli" şarkısında liselileri hatırlarken yaptığı hareketle eşdeğer olur. -hatırlamayanlar ve hatırlamak istemeyenler için: gözleri kısıp malak gibi gülümseyerek kafayı yana devirme hareketi-
  • protesto amaçlı da olabilir..
    "bu ne lan 3 gündür rahatsız edici ,gerilim rüyalar görüyoruz. yeter artık!" manası taşır.
    bir nevi isyandır.
  • ruya eger mutlu sonla bitmi$se caizdir. yok eger mutlu sonla degil de kotu sonla bitmi$se bu durumda yuh cekilmelidir. zaten biz daha cok bu ikinci secenegi yapiyoruz. kotu bir ruyadan uyandigimizda ilk dedigimiz genellikle "yuh lan, o neydi" gibisinden sozler oluyor. acikcasi; kotu ruyaya yuh diyorsak iyilerini neden alki$lamayalim?
  • bu alkışlar asırıya kaçarsa çok tuttu diye devamı gelebilir..ha yok öyle "iyiydi be hacı ben çabayı taktir ettim ondan alkışlıyorum" diyerek yapılıyorsa devamı gelmez, gişe rüyası olur
  • ... evet cok guzel bır ruya olmus, butun emegi gecenleri buradan kutluyorum, tam bır basyapıt, şak şak şak...
  • rüya çok beğenilmiş, bitmiş fakat tadı damakta kalmışsa uyandıktan sonra rüya uzunca süre alkışlanıp bis e çağırılır, ta ki tekrar uyuyakalıp rüyanın devamı görülünceye kadar. ya da alkışlanıp direk uykuya dalınır, uyurken rüya geri gelmezse tekrar uyandığınızda "yuuuh, şerefsiz kısacık kalıp gitti" denilir.
  • bazen de rüyanızda tuvalette olduğunuzu yada denizde yüzdüğünüzü görürsünüz... bu gibi durumlarda hissettiğiniz ıslakla uyanarak hem kendinizi hem rüyayı "bravo" diyerek protesto alkışına tabi tutmak da mümkündür... ben şahsen en sonuncusunda ertesi gün gideceğim labratuarda idrar tahlili veriyordum..