şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ye$ilcam filmi. ba$roller kadir inanir, mujdat gezen, hulusi kentmen.
  iki karde$ten biri futbola digeri muzige gonul vermi$tir. oysa babalari onlari kimya ve makine muhendisligi okuyan ve mezun olmak uzere sanan idealist bir fabrikatordur. cocuklar sert ve sevimli babalarina kar$i gercek ilgi alanlarini acip, bu $ekilde hayatlarina yon verdiklerini anlatamamaktadirlar. sert baba, topculuk, $arkicilik gibi i$leri utanc verici bulmakta kar$i cikmaktadir. babalari onlarin okullarinin bitmesini bekleyedursun birisi futbolcu birisi $arkici olmu$tur bile... olaylar geli$ir.
 • hulusi kentmen'in ileri görüşlülüğü olmayan bir babayı canlandırdığı film. zira topçu ve popçu olmak isteyen, hatta bu işlerde başarılı olan çocuklarının mühendis olmasını istemektedir. kaldı ki günümüzde "mühendis olacağına öğretmen ol" diyen babalar mevcuttur.
 • filmde kadir inanır ve müjdat gezen'in bir çalışma odası vardır. depo gibi bir yer. çift işlevli bir odadır burası. gerektiği zaman üzerinde organik kimya denklemleri olan bir kara tahta ile metalik gri renklerin hakim olduğu, üzerinde bir takım ampuller falan olan bir tezgahla oda çalışma odasına çevrilir. esasında oda kadir inanır'ın şut çektiği kalecisiz bir kale, bu kaleye sürekli şut çekmek için topların aktığı bir düzenek ve müjdat gezen'in telsiz gitarını çalarken üzerine oturduğu bir sandalyeden ibarettir. kalenin üst direğine asılmış dairesel kartonlarda sayılar vardır. kalenin tam köşesinde 90, biraz daha aşağıda 80 gibi. kullanılan toplar üzerinde üç adet yatay üç adet düşey çizgi gruplarının olduğu efsanevi plastik toplardır.

  hulusi kentmenin odaya geleceğini anlayan kardeşler topları kalenin arkasına atıp kalenin önündeki perdeyi çeker, kenara çekilmiş kara tahtayı ortaya getirir, müjdat gezenin üzerinde çalıştığı tezgahı dönderir ve oda bir ilim irfan yuvasına döner kısa sürede.
 • param yok pulum yok şarkısı filmde kaç kere söyleniyor bilemiyorum ama en sonunda beyne kazınıyor. bazı türk filmlerinin özellikle bayanların üzerindeki tipik etkilerinden biri olan kendini bilmem kaç kere izletebilme özelliğine sahip, oldukça neşeli bir film.

  bir de kadir inanır'ın kardeşli başka bir filmi vardı ki çağrışım yaptı, bakınız vermeden geçemeyeceğim.
  (bkz: bitirim kardeşler)
 • evde gizli gizli top tepmekle türkiye'nin en büyük futbolcusu olunabileceğini gösteren komik film. bilseydik biz de kurardık güzel bir düzenek evimize, yapardık kalemizi, öyle kalenin içine 90'ı, 80'i, 70'i gösteren karton kağıtlar asar, attığımız şutların 90'a gittiğini görüp coşardık. keşke yapsaymışız.
 • filmin dikkatleri celbeden bazi ayrintilar:

  --- spoiler ---
  1) kadir inanir goztepe'de oynamaktadir. antrenmanlarini bilim odasi denen garip yerde ve plastik topla yapmaktadir.
  2) ne mujdat gezen*, ne hulusi kentmen*, ne de kadir inanir*, hicbir genetik ozellik acisinda birbirlerine benzememekte, besbenzemez bir aile tablosu cizmektedirler.
  2) filmin belli bir noktasina kadar mujdat gezen hakkaten babasinin gururu bir imaj cizmektedir, daha sonra bahsedilen bilim odasi susu verilmis isikli zamazingo ortaya cikinca filmin akisi birden degisir.
  3) param yok pulum yok yilin sarkisi olur filmin sonunda, ki sonuna kadar hakeder bu unvani. kadir inanir da yilin topcusu olur.
  4) bu film bir sekilde kendini izletmeyi basarabilen bir filmdir. izmirde gectiginden dolayi boyle olabilir.
  --- spoiler ---
 • filmde kadir inanır , babasına kendi çalışma düzeneğini açıklaması götünden sallamanın en güzel örneğinden birini teşkil eder cistendir:

  ....hammaddelerin üzerinde bulunan artı sıfır sıfır dört bakterilerinin 320 fahrenayt ısısındaki sülfürik asitle karbon monoksitin analizinden meydana gelen aş o aş iki negatif elementinin bakteriler üzerinde gösterdiği etkiyle mal daha kaliteli çıkmaktadır.
 • filmde kadir inanır in göztepe de oynarken bir şut antremanı sırasında antrenörünün sarfettiği sözler vardır ki baya ilginçtir:
  'her attığın şut 90 nı bulsun ki biri gol olsun'
  akabinde de zaten kardeşinin yaptığı o muhteşem 90,80,70,60 kısımlarını gösteren futbol düzeneği ile bu stilini geliştirip fenerbahçeye transfer olur.
  inanır ın kordon daki motorsiklet üzerinde arkada hatun bir salkım üzümü yeme sahnesi de muhteşemdir.
 • müjdat gezenin harika performans sergilediği film.sallama olayında aşmıştır.

  --- spoiler ---
  +sa 400 ışınlarının manyetik xx358 ışınları ile çarpışması sonucunda ortaya çıkan elektro atomların ehemmm sonucunda mallar daha kaliteli çıkmaktadır.
  --- spoiler ---