şükela:  tümü | bugün
  • "uyanık" kelimesinin, "uykuda olmayan" değil de "kurnazlık, hinlik" anlamında kullanıldığını düşündüğüm; 2 senedir adana'da hizmet veren nöbetçi kütüphane'nin neredeyse birebir çakması olan, ankara'da kasımdan beri açık olan oluşum.

avizesinden koltuğuna, tezgahının modelinden kitaplığına, masaların şeklinden duvardaki fotoğrafın çerçevesine kadar her şeyi birebir aynı koymuşlar.

dizaynını geçiyorum, konsepti (açılış kapanış saatleri, kullanım ücreti ve sistemi) de birebir aynı yapmışlar.

nöbetçi kütüphane'nin senelerdir müdavimi olarak, böyle bir mekanın neden ilgi çekeceğini tabii ki anlayabiliyorum fakat en ufak bir iletişim kurmadan konsepti tamamen kopyalayıp ticari bir işletme açmak gerçekten en hafif tabiriyle terbiyesizliktir.
  • nöbetçi kütüphane'ye bir kere uğrayanlar ın direkt aklına "nöbetçi kütüphane ankara'ya mı gelmiş?" sorusunu sordurtmuştur. fakat değilmiş. böyle oluşumların olması yine de güzel.
  • ankara bahçelievler’de bir ara sokakta yer alan kütüphane. sabah 9 gece 2 arası açıkmış, haftanın 7 günü.

(bkz: insan daha ne ister)
  • duyduğumda ne kadar orijinal fikirmiş diye hemen gidip görmek istedim. şuan buraya geldiğim 5. gün ve entryleri okumak aklıma yeni geldi. okuduğuma göre o kadar da orjinal değilmiş yapılmışı varmış ama sanırım benim arkadaşlarımın da buna benzer bir fikri vardı o nedenle yargılayıcı olamıyorum.

geldiğim ilk günden beri giderek kalabalıklaşan bir kütüphane. girişte 7 tl ödüyorsunuz bu sizin burada sabahtan aksama kadar kalabilmenizi ve sıcak-soğuk bir mesrubat içebilmenizi sağlıyor. bunun dışında eminim sudan falan baya para kazanıyorlardır.

bu işletmeye önerim bazı duvarlara mont asmak için askılar yerlestirmeleri yönünde olacak lakin zaten kalabalık masalarda kış günü montumuzu atkımızı neremize sokacağımızı şaşırıyoruz. bunun yanında aslında bence stratejik bir hata buyuk 6 kisilik masalar kurmak. yer sıkıntısından mı boyle düşünüldü bilmiyorum ama yanyana 3 masa koyularak çok daha verimli bir çalışma alanı sağlanabilirdi. son olarak da prizli masaların kapış kapış gitmesine dem vuracağım. teknoloji çağında yeni mekan açıp masalara elektrik düşünmemek biraz tuhaf kaçmıyor mu sizce de?

umarım yapıcı elestirilere açıklardır ve göz önünde bulundururlar çünkü aslında burayı baya sevdim.