şükela:  tümü | bugün
 • anlık öngörü ile saniyeler önce davranmak.
 • herkesin kendine has bir yontemi olmali uyanık kalmak için. ben kendiminkini net olarak belirleyememisken tabii ki baskasina bir oneride bulunamam. sadece sunu soyleyebilirim; bahsi gecen sey, icerisinde bir miktar suphecilik barindiriyor fakat uyaniklik diye kastettigim mevhum aslinda tam olarak "yapmak" fiili ile aciklanabilir. yapmaya devam etmek. hatta dusunce arada bir durabilir fakat "yapmak" surmelidir. yapmaya devam etmek konusunda cok zorluk cekiyorum ve benim neslimi izledigimde durumun cogu insan icin de, icinden cikilmasi mumkunsuz bir hal aldigini goruyorum. cunku aslinda sevgisiziz, guvensiziz, dunyada olan biten her durumdan istegimiz disinda haberdar edildigimiz icin kafamiz her daim karisik. bu anlamda zaten birkac buyuk sirketin yonlendirdigi bir medyanin gazetelerini, tv kanallarini ve diger yayin organlarini reddederek ise baslanabilir. ulasabildigimiz, dokunabildigimiz gerceklerden haberdar olarak, cozebilecegimiz sorunlarin uzerine giderek daha iyi hissedebilir ve bu yolla uyaniklik halimizi koruyabiliriz. insan surekli yakasini donguye kaptirir, uyaniklik vesaire periyodik olarak anlamini kaybeder, herkes kosesini kapmak icin kosar ve birileri ortada kalir. benim utopyamda hadi kose kapmaca, 1, 2, 3! dendiginde kimse hareket etmez. kimse kose kapmaya calismaz. ne garip degil mi?
 • bir asaf halet çelebi şiiri;

  uykum geliyor
  uykum geliyor
  uzaklaşıyorum
  yaklaşıyorum
  kendimden
  kendime

  sevdiğim havaları rahat dinliyorum
  şekil keskinlikleri körleşiyor
  ağırlıklar kalkıyor
  çıkıyorum
  bu âlemlerden
  uykum geliyor
  uykum geliyor

  uyanık yollar yürüyorum
  uykuda yollar yürüyorum
  uykuda insanlar görüyorum
  niçin gördüğümü bilemiyorum
  uykum geliyor
  uykum geliyor
 • uyanıklık asenden retiküler aktive edici sistem tarafından sağlanır. bu sistem orta beyinde ponsun tegmentumundan kaynaklanıp diensefalaon ve kortikal yapılara uzanan nöron ağıdır. farkında olma durumu serebral korteks ve subkortikal bağlantıların entegrasyonu ile sağlanır.
 • bunu sergileyen insana -ki bunun için zeka lazımdır- insanımız -gülerek söyler bunu- vay ibne, vay piç vb ifadelerle yaklaşırlar. tebrik mi, yergi mi mk diyesi gelir insanın
 • siz ön planda boşa turlar atarken arka planda bazı insanların düşündüğünüz şeyler için adım atması. oyalanırken ya da birileri sizi oyalarken geride neler neler döndüğüne şaşırıyor insan... sonra da şu soru aklıma düşüyor: "hani uyanık geçinen bendim size göre?"

hesabın var mı? giriş yap