şükela:  tümü | bugün
 • tamamlandığında, yargılama sürelerini gözle görülür şekilde azaltacak ve usülden kaynaklanan bozmaların önüne geçecek olan, e-türkiye projesinin çok önemli ayaklarından biri.

  http://www.adalet.gov.tr/bidb/index2.htm
 • (bkz: e devlet)
  (bkz: e türkiye)
 • istanbul adliyelerinde bir türlü uyarlanamıyan proje
 • deneme yayınına başlamış olan sistem.

  ama her nedense arızalı. ankara adliyesi veznesinde artık harçlar hem uyaptan hazırlanıp yazıcıdan çıkarılıyor hem de elle makbuz kesilerek veriliyor. eskiden bir işlem yaptırıyorduk. bu sistem sayesinde iki işlem yaptırmaya başladık. sebep; akşam kasa toplanırken bilgisayarların 0 göstermesiymiş. memurlar gün sonunda tekrar elle toplama yapıyorlar. bi de postaneden 5 dakkada aldığımız pulların ödemesi uyapa aktarılmış. bu masrafları da bilgisayardan hesaplıyorlar. bunun için ikinci bir kuyruk oluşmuş. burda önemli olan nokta önce hangi kuyruğa gireceğinizi bilmeniz. ben sabah 4. veznede 55 dakika posta masrafı kuyruğunda bekledikten sonra öğrendim ki önce harç kuyruğuna girilecekmiş. gözlerimin dolması üzerine harç kuyruğundaki eleman sırasını bana verdi. postadakiler de kendi aralarındaki kavgayı kesip tekrar sıraya girmeme müsade ettiler. düzelecek ama. her şey çok güzel olacak. lakin ömrüm bunu görmeye yeter mi ? işte onu bilemiyorum.

  (bi de kalemden vezne için yazı almak var, yazıcı çıktısı olarak. o olmadan vezne para almıyor. alamıyor. o başka bir alem. anlatmaya mecalim kalmadı. gemliğe doğru denizi göreceksin sakın şaşırma....)
 • baroya kayıtlı avukat sayısı 55.000 iken 2007 yılı aktif uyap kullanıcılarının sadece 4000 olabileceği öngörülüyor.

  ek olarak şu anda sistemde yaklaşık 19 milyon dosya varken 2007'de bu dosyaların sadece 1 milyonunun uyap üzerinden gerçekleşeceği düşünülüyor.

  aslında sistem bir kez oturursa güzel olacak ama daha gidecek çok yol var...
 • 2006 yılı sonunda ağır ceza merkezi olan adliyelerin %90 ında kullanılacağı söylenen sistem.
 • avukatın bürosundan adliyedeki dosyalarını görebileceği iddia edilen sistem.

  sistem o kadar güzel çalışıyor ki, avukat şak diye dosyalarındaki davacı ve davalı adını görebiliyor. iyi ki görebiliyor, yoksa avukat kime dava açtığını bilemeyecekti.

  duruşma zabıtları, dosyaya gelen evraklar, nüfus kayıtları, duruşma tarihleri, karar, temyiz bilgileri gibi bilgiler zaten avukatın elinde olduğu için sistem bunları göstermiyor. işte teknoloji budur. !!

  10 yıl sonra gelen edit: uyap şaka maka gayet iyi oldu. sistem gayet güzel işliyor. şimdilik memnunuz.
 • son derece iyi niyet ile başlayan ancak uygulamada malesef elektronik kırtasiyeyi artırmaktan çok fazla bir işe yaramadığını düşündüğüm sistem. şöyle ki; bu proje ilk ortaya çıktığı zaman adalet bakanlığı bilgi işlem bölümündeki projeden sorumlu bir tetkik hakimi arkadaş ile sürekli görüşür ve konu hakkında fikir alış verişi yapardık. o zaman konuştuklarımızın çoğu bugün hayata geçmiş durumda. ankara adliyesi'nde yaklaşık 3 yıldır uygulanan bu sistem hakkında artılarıyla eksileriyle bir durum değerlendirmesi yapmak isterim.

  artılar:
  * sistemin en büyük getirisi, devletin artık bilmesi. adliyedeki hemen tüm işlemlerin bu sistem ile kayıt altına alınması nedeniyle artık devletin elinde adli sisteme ilişkin çok detaylı bir bilgi havuzu bulunmakta. bu havuz kapsamında genellikle işlem yapan kişilerin de tc kimlik numaraları sisteme girildiği için, özellikle istatistiksel anlamda, kimin, ne zaman, ne yaptığı artık ilgili birimlerin emrine amade. devlet, adli sistemi geliştirmek istediği takdirde hangi bölüme yatırım yapacağına yol göstermek üzere elinde artık çok detaylı istatistikler taşıyor.

  * devletin avukatlardan vergi toplamak için elinde çok ciddi veri birikti. vergi dairelerinin, bu sistemden dosya takip eden avukatların bilgilerini talep etmsi halinde vergi kaçağını engellemeleri çok kolay. çarpraz denetim ile durum net bir şekilde çıkacaktır ortaya.

  eksiler:
  * işlemlerin henüz önemli bir bölümü fiziksel ortamda yürüyor. bu da görevlilerin bu verileri sanal ortama taşıma mecburiyetlerini ortaya çıkarıyor. eğer görevliler bu yönde çalışmaz ise sistemin bir manası kalmıyor.
  * sistem genel anlamda kırtasiyeyi artırmış durumda. bir de takip edilen evrak resmi evrak olduğundan hem fiziksel bir kopyası hem de sanal bir kopyası oluyor, bu da kırtasiyeyi artırıyor.
  * pek çok kişinin kişisel bilgileri bu sistemde kayıtlı. dolayısıyla devlet içerisindeki kişilerin, yetkisiz olarak bu sisteme girerek mahkeme izni olmaksızın bu verilere erişmesi ve kötüye kullanması mümkün.
  * hele bir e-takip programı var ki adalet bakanlığı'nın hazırladığı; böyle program olmaz. artık icra daireleri tüm takipleri sisteme girmek durumundalar, bu ise çok vakit alıyor. çözüm ise şöyle bulunmuş durumda, avukatlar kendi bürolarında icra memurunun yapmakla yükümlü olduğu kayıt işini hazırlayıp .xml formatında diskete kaydedip, adliyeye götürüyorlar. veriler sisteme böyle giriliyor. ama sağolasun java üzerinde çalışan bu programı öyle hazırlamışlar ki içinden başarı ile çıkabilene aşk olsun. kullanımı çok zor, java kendisini güncelleyince çalışmaz, illa ki 2006'nın 2. ayındaki java sürümünü ister, öyle garip bir şey. hazırlayanın yanaklarından öpüyorum. piyasada bu işi yapan programlar ise 500 ytl'den başlıyor.
 • zaten tabiri caizse ittire ittire yürüyen adalet sistemini kolaylaştıracağı yerde tamamen iptal etmiştir.