şükela:  tümü | bugün
  • tamamlandığında, yargılama sürelerini gözle görülür şekilde azaltacak ve usülden kaynaklanan bozmaların önüne geçecek olan, e-türkiye projesinin çok önemli ayaklarından biri.

http://www.adalet.gov.tr/bidb/index2.htm
  • (bkz: e devlet)
    (bkz: e türkiye)
  • istanbul adliyelerinde bir türlü uyarlanamıyan proje
  • uyap türkiyedeki tüm adliyelerin dahil olacağı, dünyada benzeri çok az olan adli işlemlere çok büyük katkı sağlanması hedeflenen, projeye dahil olan adliye sayısının hızla arttığı bir projedir.

proje ile,
    a. adli işlem sürecleri iyileşecek ve hızlanacak.
    b. ilgili taraflar adli bilgilere, belirli kontroller ile, yer ve zamandan bagımsız olarak erişebilecekler.
    c. adli denetim sürecleri cok kolay ve hızlı hale gelecek.

proje ile teknolojik değisim dışında, aynı zamanda is yapma şekil ve yöntemleride iyileştirici sekilde değişime uğramakta. başlangıçta, işlem yapılması istenen konu ve taraf bilgileri sisteme girildikten sonra, gerekli bilgilere, ihtiyacı olanlar bir denetimle erişebilmekte, evraklar bu bilgiler ile kolayca üretebilmekte. başlangıcta giriş bilgileri çok yogun olan icra daireleri için, bu giriş işlemini kolaylaştırmak için, avukatların takip talebini bürolarında hazırlamalarını sağlayan bir uygulama www.adalet.gov.tr'de yer almakta. aynı şekilde mevcut veriler tanımlanan standartlar ile toplu olarak dönüştürülebilmekte. xml formatındaki bu bilgiler, elektronik veri taşıyıcı ile (disket, flash bellek, cd vb. ) sisteme atılabilmekte.
  • deneme yayınına başlamış olan sistem.

ama her nedense arızalı. ankara adliyesi veznesinde artık harçlar hem uyaptan hazırlanıp yazıcıdan çıkarılıyor hem de elle makbuz kesilerek veriliyor. eskiden bir işlem yaptırıyorduk. bu sistem sayesinde iki işlem yaptırmaya başladık. sebep; akşam kasa toplanırken bilgisayarların 0 göstermesiymiş. memurlar gün sonunda tekrar elle toplama yapıyorlar. bi de postaneden 5 dakkada aldığımız pulların ödemesi uyapa aktarılmış. bu masrafları da bilgisayardan hesaplıyorlar. bunun için ikinci bir kuyruk oluşmuş. burda önemli olan nokta önce hangi kuyruğa gireceğinizi bilmeniz. ben sabah 4. veznede 55 dakika posta masrafı kuyruğunda bekledikten sonra öğrendim ki önce harç kuyruğuna girilecekmiş. gözlerimin dolması üzerine harç kuyruğundaki eleman sırasını bana verdi. postadakiler de kendi aralarındaki kavgayı kesip tekrar sıraya girmeme müsade ettiler. düzelecek ama. her şey çok güzel olacak. lakin ömrüm bunu görmeye yeter mi ? işte onu bilemiyorum.

(bi de kalemden vezne için yazı almak var, yazıcı çıktısı olarak. o olmadan vezne para almıyor. alamıyor. o başka bir alem. anlatmaya mecalim kalmadı. gemliğe doğru denizi göreceksin sakın şaşırma....)
  • baroya kayıtlı avukat sayısı 55.000 iken 2007 yılı aktif uyap kullanıcılarının sadece 4000 olabileceği öngörülüyor.

ek olarak şu anda sistemde yaklaşık 19 milyon dosya varken 2007'de bu dosyaların sadece 1 milyonunun uyap üzerinden gerçekleşeceği düşünülüyor.

aslında sistem bir kez oturursa güzel olacak ama daha gidecek çok yol var...
  • 2006 yılı sonunda ağır ceza merkezi olan adliyelerin %90 ında kullanılacağı söylenen sistem.
  • anadoluda küçük yer adliyelerinde sıkça kullanılan ancak adliyelerde memurların hata yapmamak için sistemde her detayı tek tek incelemeleri ve yavaş bilgisayar kullanmaları sonucunda yeni bir şey ifade etmeyen proje.
  • avukatın bürosundan adliyedeki dosyalarını görebileceği iddia edilen sistem.

sistem o kadar güzel çalışıyor ki, avukat şak diye dosyalarındaki davacı ve davalı adını görebiliyor. iyi ki görebiliyor, yoksa avukat kime dava açtığını bilemeyecekti.

duruşma zabıtları, dosyaya gelen evraklar, nüfus kayıtları, duruşma tarihleri, karar, temyiz bilgileri gibi bilgiler zaten avukatın elinde olduğu için sistem bunları göstermiyor. işte teknoloji budur. !!