şükela:  tümü | bugün
 • gelecekte olmasi muhtemel kotu bi gelismenin olmamasi dilegiyle bilgic ya da ukala kisinin, gozlerini acip merakla baskalarinin yasamina iliskin gorus belirtmesini bekleyen kisiye soyledigi tedbir cumlelerine verilen ad
  (bkz: bak son kez uyariyorum tavri)
 • "uyarı" başlığına sahip tabelalar, yazılar falan wardır ve bu asla ürkütmez olaya girişecek olanları...

  en unutulmaz "uyarı" ise, video kasetlerin başında çıkan yazıdır... "baq yaqalarsak yalatırız olm" tadında yazılmış bu yazı daha çok "abi yapmayın allasen, ekmek yiyoruz" kıwamında görünür bana, hatta sardırız geçeriz.
 • (bkz: fair warning)
 • sabrın tasmak uzere oldugu uyarı kelimesinin uc kere telaffuz edılmesı ıle belırtıldıgınden, uclemeye donusmesi halinde dıkkatlı olunması gereken ifadelerdir.
  bana bak bana bak bana bak gibi
 • (bkz: ihtar).
 • (bkz: ikaz)
 • herhangibir id almak.
  (bkz: kendine saldirtmak)
 • (bkz: irsad)
 • uyari kavramini belirleyen temel nokta, olmasi muhtemel bir hadiseye karsi (genelde olumsuz olur, ama olumlu oldugu durumlarda mevcuttur; misal oyundan cikarken programin bizi are you sure seklinde uyarmasi gibi) kisinin dikkatini cekmektir, olmamasi icin kisinin onlem almasi bu sekilde tesvik edilir. yoksa olmus bitmis birsey icin uyari olmaz. mesela yuksek gerilim hatlarinda

  ''dikkat!! yaklasma!! yuksek gerilim hatti'' yazmasi

  ''dikkat!! su an yuksek gerilim hattini topraklamaktasiniz!!''

  seklindeki bir uyariya her zaman tercih edilir.
 • temelde; sonradan gerçekleşme ihtimali olan bir duruma karşı insanları uyarmak, önlem vesaire almalarını sağlmak için yapılan şey. ama genelde; nedense özellikle "afet" tabiriyle yaklaştığımız ancak %40 ı belediyelerin sorumsuzluğundan kaynaklanan şeylerde mevzu gerçekleştikten sonra; tercihen "valilik" tarafından yapılan şey.

  şöyle ki;

  arabadayız efendim; yağmur yağmış, silecekler cama zor yetişiyor, fotoroşt!! diye sağa sola su sıçratarak ilerliyoruz çünkü logarlar dolmuş, sular taşmış istanbul küçük bir nehir yatağı olmuş yollara sahip şehrimiz.. eve geliyoruz televizyonu açıyoruz, tabi sıçana dönmüşüz bu arada, istanbulun çeşitli yerleri umumi havuz olmuş; insanlar belediye gelmeyince evlerinden iş yerlerinden kova kova su boşaltıyor. haberin devamında "valilik sele karşı uyardı..." teşekkürler valilik..

  bi de deprem mevzusu var; sen veriyosun belediyelere yetki onlar da sağa sola yetki böylece ne kadar güvenli olduğu bilinmeyen binalarda yaşayan milyonlarca insanı barındırıyor şehrin.. sonra deprem oluyor, binlerce insan ölüyor.. "valilik ölümlerin çoğalması ihtimaline karşı halkı uyardı"

  a be valilik; bi sefer de bu uyarıları yapmaya gerek kalmasa, mesela imar izinleri kurallar çerçevesinde verilse de dağıtılmasa, binalar sağlam olsa da insanlar ölmese, belediyeler işlerini iyi yapsalar da şehri su basmasa, sende şu uyarıları yapmasan..

  ne hoş olur dimi...
hesabın var mı? giriş yap