şükela:  tümü | bugün
  • selçuk üniversitesi'nin ana kampüsünde (alaattin keykubat sanırım adı), yahya kemal bayatlı caddesi ile mareşal fevzi çakmak caddelerinin kesişiminde; sosyal bilimler mselek yüksek okulu ile mesleki eğitim fakültesi arasında bulunan, 1 ekim 2001 tarihinde yapılmış veya dikilmiş olan anıt. ilk etapta genel görüntüsüyle, yanına yaklaştığımda ise göktürk alfabesiyle yazılmış olması gerekçesiyle ilgimi çekmiştir.
    anıt iki parçadan oluşur: üstteki dikdörtgen prizması şeklindeki uzun kısım ki her iki yanında sürreale yakın antik çizimler ile birer sıra göktürk alfabesiyle yazılmış yazı bulunmaktadır. bu parça ortasına düşmüş (gibi gösterilen) büyük bıçağımsı bir kayayla ikiye bölünmüştür. alt parçası ise yine dikdörtgen prizması şeklindedir ve üstünde iki sıra yine göktürk alfabesiyle yazılmış yazı bulunmaktadır. yazı bol bol imla hatası ve hatta harflerin yontulmasında şekil hatası içermektedir, bu kısım arka tarafta kalan büyük ok işaretinden itibaren okunmaya başlanırsa latin harflerinde şöyle der: (1. sıra) türk oğuz beyleri milletim işitin üstte yer delinmese senin (2. sıra) ilini töreni kim bozabilir ey türk titre kendine dön bilge kağan
    2. sıranın ilk sözcüğü olan "ilini", "işini" olarak yazılmışta olabilir, fakat harfler bire bir okunursa ülkeni anlamına gelen "ilini" olur. tabii delinmeyen yerde üstte olmaz ama öyle yazılmış. bilge kağan türkçe'nin en saf en katışıksız hallerinden birinin konuşulduğu o dönemde büyük bir olasılıkla arapça kökenli olan "millet" sözcüğünü de söylemiş olamaz, zira millet türkçe'nin özünde bulunmayan aynı sessizin tekrarlanmasını içerir. bu arada sondaki bilge kağan ibaresi de diğer kelimelere göre daha küçük harflerle yazılmış.
    anıtın üst kısmındaki toplam iki sıra olan yazıları ise henüz çözme aşamasındayım.
    göktürk yazıtlarının kötü bir kopya veya bir özetidir bu anıt. (bkz: orhun yazıtları)
  • yeni gelen öğrrencilerin durup inceledikleri ve üstündeki yazıları okuyamadıkları için neye uyarı kime uyarı diye kendi aralarında tartıştıkları anıt.