şükela:  tümü | bugün
 • az önce şahit olduğum diyalog.

  mekan cevahir starbaks.

  kız kenarda bekliyor, erkek sıraya girmiş, önce siparişleri söylüyor, sonra parayı ödüyor, ardından da kahveleri kıza götürüyor.

  - yusuf ordan bir karton uzatır mısın?
  + tamam sevgilim.
  - sevgilim deme bana, daha kararımı vermedim unutma bak.
  + tamam canım.
  - off bak hala...

  yusuf kartonu vermeyi unutur bu arada.

  - ya yusuf ne gerizekalısın, karton versene, elim yandı.
  + hemen veriyorum bitanem.
  - (kız içinden homurdanıyor ama duyulabilecek bir sesle) offf nerden çattım bu gerizekalıya.

  valla yusuf gardaş, aklını başına devşir derim, yarrağın en büyüğünü yemek üzeresin, benden söylemesi asdgasd.
 • benim çevremde kesinlikle tutmayacağım erkektir...

  ama şu bilinmelidir ki kadınlar arasında meriç'e sahip olmak bir nevi statüdür.

  duyar kasan, ayy seni anlıyorum diyerek kendi hemcinslerini kötüleyen erkekleri kadınlar severler. zannediyor musunuz ki kadınlar bu adamların amaçlarını bilmiyor. yapmayın... 1970 li yılların türk filmlerinde kaldı o saf kadın tiplemeleri. sonuçta çevresinde ne olursa olsun "ya bu gece şanslı akşamımsa" diye fink atan bu tipleri tutarlar. ego tatmini bir yerde. genellikle son çare verirler o başka. bunun örnekleri her yerde.

  sayın erkekler kendinizi son çare verilecek erkekler sınıfına dahil etmişseniz durmayın devam edin. emin olun size gelene kadar kimler kimler gelip geçecek. siz daha kimlerin hikayelerini dinleyeceksiniz.
 • uydu erkek (friend-zone'un bir üstü, arkadaşlığın bir üstü sevgililiğin bir altı'nın üç altı) olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bunu anlamak (ve tabii ki eğer öyleyse bu durumdan kurtulmak) için tek bir şansınız var: eskale etmek.

  nasıl mı? şöyle alayım: (bkz: the brad pitt rule)

  mevzu çok basit, sürekli olarak sadece dışarıda takıldığınız, yakınlaşma çabalarınıza kesinlikle olumlu reaksiyon vermeyen, arkadaşlarıyla tanıştırmaya bile yeltenmeyen, ancak öte yandan sizi cüzdanı gibi kullanan, sadece işi düştüğünde "canım yaa"lı mesaj atan, size meriç'in onu ne kadar ama ne kadar çok üzdüğünden bahseden bu kızı evinize çağırın. eğer kabul edip geliyorsa hala umut vardır; eğer binbir türlü bahane uyduruyorsa, beşinci günün şafağında gandalf'ı filan beklemeyin, anında topuklayın. finito.
 • (bkz: meriç)
 • sanırım sözlükte gördüğüm en iyi başlıklardan bir tanesi. gelin itiraf edelim, her erkek hayatının bir döneminde bir kadının etrafında uydu erkek olmuştur. ben de oldum. ben yandım siz yanmayın; bir kadın için uydu erkek olmaktansa patronunuz için daha fazla çalışın. arkadaşınıza, yoldaşınıza destek olun. abi diyebileceğiniz insanlara abi deyin. ama am sikmek için bir kadının kölesi olmayın. aşk yalanına inanmayın. hırsızlık yapsanız makul bir gerekçe ile af edilirsiniz. ama uydu erkek olmak bir erkeğin düşebileceği en dip noktadır.
 • ne anlama geldiğini dün öğrendim, böyle bir "kişilik" olduğunu düşünmüyordum ama okudukça benim de birisine uydu erkeklik yaptığımı fark ettim zamanında. "demek ki" dedim "bu topluma mal olmuş bir sorunmuş benlik değil"

  tamamen boktan bir duygu. orada yazılan gibi "erkek arkadaşı değil, erkek sevgilisi ve kız arkadaşları vardır, sizler de onun kız arkadaşlarısınız" cümlesi belki de ülkedeki uydu erkeklik müessesesine darbe vuracak nitelikte bir söz. hani şu an olsa çekip giderdim diyordum ama çok şükür önceden çekip gitmiştim. her neyse.

  tez zamanda kurtulmanız dileğiyle. her iki taraf için de.
 • kızla tanışırsınız, konuşursunuz, gezer tozarsınız, eğlenirsiniz... her şeyi beraber yaparsınız. yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmez. bu süre zarfında kadına karşı hisler beslersiniz. kadınında size karşı aynı hisleri beslediğini düşünerek açılırsınız. zamana ihtiyacım var der. bunun kelime anlamı şudur: "başka taliplerimi bekleyeceğim senden daha iyisini bulamazsam sevgili olabiliriz". seni yörüngesinin etrafında tutar ama yakınlaşmana izin vermez. buna uydu erkeklik denir.

  bu sefer kendi üstümden örnek vermeyeceğim çok yakın bir dostumun hikayesini anlatacağım. lise son okuyorum, şehir değiştirip selendi'de( manisa'nın ilçesi) yeni bir okula gidiyorum. sayısal sınıfız ve sınıftaki öğrenci miktarı oldukça az. 17-18 kişi anca vardır. öğrencilerin tamamına yakını yurtta kalıyor. sürekli bir aradalar yani yıllardır, bir ben yabancıyım. tam isim vermek istemiyorum ali ile ayşe olsun. sınıfa yeni geldim ve insanları gözlemliyorum, ali dediğim çocuk ayşe ile oturuyor. kız buna çok yakın ve bunları sevgili sanıyorum. ilk 1-2 ay ben kütüphanede hatunla vakit geçirdiğim için sınıfa adapte olamıyorum. sonradan öğreniyorum ali ile ayşe'nin sevgili olmadıklarını. ayşe'ye laf arasında çıkıyor musunuz diye sordum "ali'nin kesin konuştuğu bir kız vardır, bana bakmaz" dedi.

  bunu duyunca ben şok oldum çünkü oğlan ölüp bitiyor kıza. bu olaydan ötürü koruma iç güdüsüyle ali'ye yaklaştım, dedim kız böyle diyor bu bilmiyor mu onu sevdiğini. "biliyor kanka ama çıkmayı kabul etmiyor geçiştiriyor ama böyle düşündüğünü bilmiyordum ayşe'nin" dedi. benim kafaya dank etti ama biraz geç etti. ulan dedim eşeğin aklına karpuz kabuğu soktuk iyi mi? gitmiş kıza kalp şeklinde bir kutu içini çikolatalar falan doldurmuş işte o zamanlar meşhurdu biliyorsunuz. hediye falan almış baya hazırlanmış yani. bunu da başkası aracılığıyla kıza veriyor. sınıfa bir girdim kız "kanki çikolata yiyor musun?" deyip gülüyor. ee kabul edecek misin diye sorduğumda "kanka ben onu istemiyorum sadece arkadaş olmak istiyorum" dedi.

  bunların durumu uzun zamandır böyleymiş. dışarıdan gören sevgili sanıyor ilk başlarda öyle sanmıştım dediğim gibi. kız oğlanı ne tam olarak reddediyor ne de onunla beraber oluyor. onu çevresinde tutmak için umut veriyor sonrasında iş ciddiye binince uzaklaşıyor. oğlanı görseniz her gün çikolatalar, kızın dediğini yapmalar falan üzülüyordum. ben her konuşmamda yapma etme dememde suçlu oluyordum.

  kızların hisleri erkeklerinkinden kuvvetlidir unutmayın beyler. sizin gösterdiğiniz ilgiyi neye yorumlaması gerektiğini çok iyi bilirler. basit bir arkadaşlık hissi mi yoksa kuvvetli duygusal hisler mi olduğunu anlarlar. sadece bilmezden gelip salağa yatarlar. çünkü sen onun için iyi bir tedarikçisindir. kızlar böyle erkekleri çevresinde tutar çünkü onlara istediklerini yaptırırlar. erkek kızın her dediğini koşulsuz yerine getirir çünkü kız bir gün kendisiyle sevgili olmak isteyebilir. kız oğlana yaptığı her yanlışın görmezden gelineceğini bilerek oğlanı incitmekten çekinmez. daha beter şeylere şahit oldum ama yazamayacağım.

  böyle kızlar uydu erkekleri çevresinde tutmayı çok iyi bilirler. gerektiğinde o erkeğe onun için çok özel olduğunu ama zamana ihtiyacı olduğunu söylerler. bu zaman zarfında kızımız başka erkeklerle görüşmeye devam eder. lakin erkek kızın kendisine geleceğini umarak başka kızlarla görüşmez. çünkü erkeğiz ve kötü düşünemiyoruz, fazla iyi niyetliyiz yani. kızın bir sorunu olduğunu var sayıyoruz. var saymasak bile kızımız bir şekilde sorunu olduğunu kendisinin zamana ihtiyacı olduğunu söyleyerek sıyrılıyor işin içinden.

  uydu erkek nedir?
  olayın patlak veren tarafı da şu: erkek başka kızlara yönelirse erkeği kısıtlayarak kıskandığını söylerler. çünkü o erkek onun malıdır ve başka kızların onu kullanmasını istemez. erkek gider başka kızlara yönelir bu sefer kendisinden zaman isteyen kızımız oğlana ilgi gösterir. dokunur, sataşır, trip atar, kıskandığını söyler. neden söylemesin ki? birisi sizin her istediğinizi yapsa başka birine kaptırmak ister misiniz? istemezsiniz, bu yüzden bu uğurda yaptıkları her şeyi mubah sayarlar. gerektiğinde o erkeğe dert yanıp gerektiğinde maddi olarak çıkar sağlarlar. gerektiğinde kendisine iltifat ettirtip egosunu tatmin ederler.

  bir kızla her şeyi beraber yaptığınız halde sonuç olmuyorsa o kız sana karşı cinsel çekim hissetmiyordur, cinseli s*ktir et hiç bir şekilde çekim hissetmiyordur. bir kızla da arkadaş olalım olmaz mı? olmaz. kızlar arkadaş oldukları erkeklerle özel olarak buluşmazlar. buluştukları erkek ya uydu erkektir ya da hoşlandığı erkektir. uydu erkeği yörüngesinde tutmak için buluşuyordur, hoşlandığı erkekle her türlü fanteziye açıktır. uydu erkek buluşmalarda hesabı öder, kızın egosunu tatmin eder egosu tatmin olan kız gider başka erkeğe. kız uydu erkeğe karşı hiç bir cinsel yakınlaşma yapmazken hatta aşırı tutucu tavırlar sergilerken alfa erkeğine kendisini olabildiğince açacaktır.

  türbanlı ve babası imam olan bir hatun arkadaşım uğur isminde bir erkekle beraberdi. kız uğur ile elini bile tutmadan aylarca ilişki sürdürdükten sonra kız uğur'dan ayrılmıştı. benim kerem isminde aşırı samimi olduğum bir arkadaşımla çıkmaya başladılar. kızla ilk buluşmada el ele tutuşup ilk ayın sonunda kızı eve atmıştı. kızın o kadar gözü karaydı ki kendi evine bile sokmuştu defalarca.

  demem o ki dostlarım bir kadının yörüngesinde tedarikçi uydu erkek olacağınıza hiç bir kadınla görüşmeyin daha iyi. bir kadın size çekim hissediyorsa sevgilisi olsa dahi size yaklaşır. bir kadın size karşı bir şey hissetmiyorsa isterse yıllarca sevgili olun hiç fark etmez. kadın size çekim hissetmiyorsa size gizli bahçesinin kapılarını açmaz. kadın size çekim duyuyorsa da hiç bir engel önüne çıkamaz, ilgisini belli eder.
 • kizlarin da meric versiyonlari vardir. hani deli gibi borek yapan, örnegin gecen 9gag'de vardi hatunun teki lotr triology izlerken beraber yemek icin cesit cesit lotr temali tatlilar yapmis erkek arkadasina. "dream girl" falan diye yazmislar da onu yapanin en ufak kiymeti olmaz.

  oyle batman seklinde borek yapanlar falan cok acinasi umitsiz girisimler. competitive advantage kazanmak icin assasins creed oynayanlar bile mevcut.
 • (bkz: spekülatör)

  üstüne vazife olmayan hususları kaşıyıp piyasayı karıştırır, kendi ekmeğinin yolunu tırmalarken sevgiliye ve diğer erkeklere karşı fiyatın yükselmesine gayret eder.

  kimse boşuna uydu olmaz, niyeti eninde sonunda esas gezegeni (hadi taş çatlasın gezegenin arkadaşlarından kapabildiğini) yatağa atmaktır.

  bunlar mevzubahis olunca kızlar mutlaka sert savunmaya geçer çünkü aslında ilgisinden ayak işlerinden memnun olurlar. aynı zamanda diğer "uydusuz/meriçsiz" hemcinslere karşı da bir kendilerini daha üstte görmelerini sağlar.
 • bizzat kendi zihnimden çıkmış gibi duran tespittir. başlık sahibi sonsuz teşekkürleri haketmiştir gözümde ki beni bu yıllardır aklımın bir köşesinde duran ve "bir gün üşenmeyip şuralara yazmalıyım, herkes bilmeli." diye beynimi kemiren bir yükten kurtarmıştır. en başarılı, en güzel açıklanmış tespitlerden biridir. yazsam aynısını yazardım, ne eksik ne fazla.