şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • yolladığım dilekçeye kesinti yaşadığım günlerin bedelini faturadan düştüklerine dair bir yanıt yollamışlar.

https://twitter.com/…esci/status/151358580732342273

bugün başka bir fantastik olay oldu. uydunet kesildi. orası fantastik değil tabi. desteği aradım. "güncelleme var ve ne zaman biter kimse bilmiyor, allah'a bağlı, bi ara tekrar arayın" yanıtını aldım klasik. "iyi" dedim bu sefer kavga etmedim. 5 dakika sonra kapıya teknik destek elemanı geldi. 10 gün aynı elemanı beklemiş biri olarak şok oldum tabi. adam sorunu düzeltip gittikten sonra bunun üzerinde düşündüm. vardığım sonuç uydunet'in kuantum prensipleriyle çalıştığı yönünde. gözlemeye kalktıkça bozuyoruz. halbuki o sırada hiç bakmasak hatta internet'e girmesek internet "bağlı", "kesik" ya da ikisinin aynı anda olduğu bir "süperpozisyon"da olabilir. gözlediğimiz için kesintiye de kapı aralıyoruz. aynı şekilde destekten ne kadar çok bilgi istersek aldığımız destek kalitesi o kadar düşüyor. halbuki oluruna bıraktın mı teknik destek kapının önüne teleport oluyor işte.
  • arızaya "güncelleme" adını koymuşlar. kim bu ismi bulduysa: bravo einstein.

güncellemeyse planlı olması gerekir. teknik desteğe soruyorum: "ne kadar sürecek güncelleme?" -- bir şey söyleyemiyorlar: "güncellemelerimiz anlık başlayıp anlık bittiğinden bir şey diyemiyoruz". yani bir anda gökyüzünden güncelleme iniyor, tam olarak güneşle ayın dünya ile aynı hizada olduğu anda başlıyor. ve bir sonraki ay tutulmasında aniden güncelleme sona eriyor. öyle ilahi bir "güncelleme".

"bir önceki güncellemeniz ne kadar sürmüştü?" "hatırlayamıyorum" -- normal çünkü o aniden gelen ışık hüzmesi hafızayı yok ettiği gibi şirketin bu konudaki kayıtlarını da yok etmişti. o güzel güncellemeler güzel atlara binip gitmişlerdi.

bu ilahi güncellemelerin sonlanması için uydunet aboneleri olarak güncelleme duasına çıkmayı planlıyoruz.
  • uydunette her ay 10mbit bağlantı hızı için 50lira ödüyordum.. adil kullanım kotası 75gb..

az önce turk-nete baktım..

75mbit bağlantı hızı için 60lira diyorlar.. adil kullanım kotası 150gb..
    ayrıca taahhüt istemiyor.. bir yıl içinde 4 tane 50gb ekstra hediyesi var..

ulan uydunet, şimdi sıktım belanı!!!

edüt: kota yazmışım.. akk olarak düzelttim!
  • müşteri hizmetlerini arayıp kaydınızı 4 kasım 2016'dan itibaren açtırarak, düşük hız aldığınız zamanın ücret iadesi talep edin. biz daha önceleri de yapıyorduk, şimdi de ücret iadesi alacağız.
  • ev hazır boşken
    şöyle rahat rahat bir 31 çekecektim ama uydunet yüzünden hevesim kursağımda kaldı. şu devirde olacak iş mi? 2015 türkiyesine yakışmıyor
  • kesintide 7. güne girdik. sabah 10'da uydunet'le mesaiye başlıyoruz. destek hattı "genel sorun çözüldü hemen ekip yollayalım baksınlar" diyor. türkiye'ye alıştığım içim öğlen birde kontrol etmek için arıyorum. beni rahatlatıyorlar "müdahale 5 saate kadar sürebilir o yüzden 3'e kadar hallolur, bekleyin merak etmeyin" falan. sonra 1 saat ekstra verip 4'te arıyorum "şebekeden sorunu çözmüşler aa çözülmemiş mi hemen arıza kaydı açıyorum hem de **acil** notu düşüyorum" diyor sağolsun. akşam 7'de arıyorum "9'a kadar sürebilir 9'da arayın" diyorlar. bu arada her aramam en az 5 dakika çin işkencesi gibi uydunet bekleme melodisiyle geçiyor. 10:20'de arıyorum "10'da mesaileri bitti yarına kalmış herhalde çok yoğunlar" diyor bıkkın bir tonla. bıkkın olmakta haklı çünkü tarihe geçecek kadar beceriksizce yönetilen bir firmada çalışıyor o bıkmasın da kim bıksın? "acil" notu düşülen mekanı ertesi güne bırakan koordinasyon dehası bu firmada çalışmaktan kim mutlu olsun? bana sorarsan benimki biraz kendi kaşınmam. portal 2'de salak bir level'a günler harcamam dışında kendi rızamla hiç bu kadar vaktimi boşa harcamamıştım. çektiğim her acıyı hakediyorum. öldürün beni.
  • kotanız dolduğunda hızınızı yavaşlatıyor. "noldu acaba" diye merak edip speedtest.net'e gitmeye kalkarsanız onun yerine sizi uydunet'in "kotanız doldu" sayfasına yönlendiriyor.

bu deep packet inspection sistemi kullandıklarının kanıtı. yani uydunet internet trafiğinizin içeriğini görebiliyor ve buna göre bağlantınıza müdahale edebiliyor. bunun olduğunu tahmin ediyordum da ilk defa kanıt sahibi olmuş oldum. viva la ssl!
  • haftalardır packet loss problemi var. "kutuda sorun var raporladık"la geçen haftalardan sonra şimdi de diyor ki rf power problemi. en azından yaratıcı şekilde yeni hatalar ortaya çıkarıyorlar da benim gibi meraklı adam cinnet geçirmiyor. neymiş diye bakıyorum şimdi. bilgimi biraz daha ilerletirsem kendi internet servis sağlayıcımı açacağım.

(bkz: kosünüs mü o)
  • ışık hızını geçmiş olan ilk internet sağlayıcısı:

tracing route to mcnxp008nmc.amer.csc.com [20.129.0.1]
    over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
    2 10 ms 23 ms 17 ms mcnxp008nmc.amer.csc.com [20.129.0.1]

trace complete.

bu csc.com amerika'da falls church, virginia'da bir firma. sözkonusu adres de onlara ait ve aynı konumda yer alıyor. falls church - istanbul arası 8423km. fiber hattıyla sözkonusu mesafeye ışık hızında bile 38ms'de varıyorsunuz. bu açıdan ışık hızını zaman zaman 4 kat geçmeyi başarmış uydunet'i tebrik ediyorum.

tabi uydunet'te çalışıp internet cahili olan birinin iana tarafından bir firmaya atanmış bir ip bloğunu içsel ip olarak kullanmış olma ihtimali de var ama ona o kadar ihtimal vermiyorum. uydunet'ten bahsediyoruz sonuçta. uy-du-net! (tm)
  • kota aşımı sonrası gb başına superonline 1tl alırken kendileri 2 tl almayı planlamışlar.

ya kota nedir aq?

nasıl bir seksin içine düştük?

nasıl bir dümen?

nasıl bir tuzak?