şükela:  tümü | bugün
  • inanılmaz fotoğraflar çekiyor. uzayın böyle samimi fotoğraflandığını ilk kez görüyorum. çektiği süpernovaya aşık olmuş olabilirim.
    başarılar diliyorum yolu açık olsun.
  • “uykusuz ve yorgun geçen 5 gece boyunca teleskobum ile yüzlerce fotoğraf çektim ve 2,5 milyon ışık yılı uzaktaki komşumuz andromeda galaksisini böyle fotoğraflayabildim!” diyerek paylaştığı fotoğraf sayesinde kendisinden (geç de olsa) haberdar olduğum uzay fotoğrafçısı.
  • çoğumuzun yaptığı 'evreni keşfetmek istiyorum, canlılığın, hayatın anlamını çözmek istiyorum v.s.' gibi düşüncelerini sadece düşünce olarak bırakıp koltuğuna yayılmamış; bu tutkusunu yaşadığı hayatına elle tutulur bir şekilde yansıtmayı başarmış bir astrofotoğrafçı, aynı zamanda da bir biyolog.

tutkusunu hayatına uyarlamayı başarabilmiş kaliteli insanlardan biri. aynı zamanda gururumuz. çünkü yakın zamanda çektiği galaksi fotoğrafları nasa tarafından yayınlanan bir astrofotoğrafçı aynı zamanda. hangi şartlarda milyonlarca uzaklıktaki koca koca yıldızları, koca koca galaksileri makinelerin içine tutturup bizimle de paylaşıyor bilmiyorum ama kolay olduğunu hiç sanmıyorum. insanoğlunun göremeyeceği şeyleri insanlıkla öyle güzel bir bakış açısıyla paylaşıyor ki, her görsele dakikalarca bakıp sırıtmadan duramıyorsunuz. fotoğrafladığı görseller hayat, anlam, tutku kısaca. içinizdeki bütün bu değerlere anlam katmaya fayda sağlıyor.

hele bir de sosyal medyada sürekli şişme dudaklar, kusursuz vücutlar görmekten bıkmışsanız biraz da galaksinin kusursuzluğuna bakmakla vakit geçirin derim. buyurun;

uygarmitat
  • martin luther king bu sözü uygar için de söylemiş olabilir.

“eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, michelangelo'nun resim yaptığı, beethoven'in beste yaptığı veya shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. o kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup 'burada işini çok iyi yapan, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş' desin.”

uzay fotoğrafcısı olarak müthiş işler çıkarıyor.
hesabın var mı? giriş yap