şükela:  tümü | bugün
  • insanı derinden yaralar. kimseye de güvendirmez. hep bi "birileri fikrimi çalacak" düşüncesiyle sonsuza kadar düşünce olarak kalır.
  • patent alarak aşılabilecek sorun olmaması gereken durum.
  • fikrimi çalacaklar, fikrimi çalacaklar... ulan ne değerli fikirleriniz varmış, ne keşfedilmemiş jeff bezoslar, larry pageler, mark zuckerbergler... yatıyormuş aramızda.

şu y kuşağının, bir fikirle köşeyi dönme fantezisi bıkkınlık verdi artık. şunu anlayın önce, fizibilitesi yapılıp projeye dönüştürülmemiş fikir çöptür. kıraathanede memleketi kurtaran, takımını dünya şampiyonu yapan dayıların fikirlerinden bir farkı yoktur.

fikrinde gerçekten potansiyel görüp de, kıçını kaldırıp en azından bir demo, bir proje taslağı hazırlayacak kadar teknik bilgi edinemeyen adama kimse yatırım yapmaz.

herkes işin beyni, herkes küçük birer dahi, "ben ana fikri vereyim, işin teknik tarafıyla, ameleliğiyle başkası uğraşsın, sonra kaymağını ben yiyeyim" beklentisi içerisinde.

basitçe şöyle düşünün, kodlama (ya da diğer teknik beceriler) bilen adamın o fikri bulması mi daha kolay, fikri bulan adamın kodlama öğrenmesi mi?

birincisi ise o fikir pek de matah bir şey değil demek ki. ikincisi ise, otur öğren o zaman, neden bekliyorsun?
  • düşünen kişi boşuna umutlanmasın kesin yapılmıştır.

öte yandan bazı konularda benimde yapmak istediklerim var, oturup nasıl yaparım diye google, youtube vs. bakıyorum. güven meselesi değil, ben yapmak istiyorum.
  • üzülmeye değmeyecek durumdur. 3 evresi vardır;

1- 5 dakikaya kıyılır ve farklı konularda 10 tane uygulama aratılır. herbirinin ebesinin nikahı kadar çakması olduğu görülür
    2- google amca'ya başvurularak "x işlemi nasıl yapılır" başlığıyla bıkmadan usanmadan arama yapılır, öğrenilir ve yazılır.
    3- nurtopu gibi uygulamamız markete yüklenir ve çakması kaç günde çıkacak beklemeye başlanır.

hikayenin anafikri; sülaleniz raad olsun. aradığızda göreceksiniz ki uygulamadaki fonksiyonlar zaten 20 farklı başlıkta sorulmuş, 50 kişi tarafından farklı şekilde cevaplanmış ve 3-5 garibim moderatörüm tarafından da doho öncö soroldo bonlor ağlamalarıyla şikayet edilmiştir.
  • fikir olayi 15 sene önce bitti, artik iş proje yönetimi, bütçe planlamasi, reklam. geçiniz.
  • "ne zuckerberg'ler varmış aramızda" diyorsun da, bahsi geçen şahsın da fikir hırsızı olduğunu, facebook'u nasıl kurduğunu, ödediği tazminatları hatırlatayım.
  • hayata geçmeyen fikir senin değildir zaten. uygulamaya geçmemiş fikirler çöplüğünde kaybolur gider. zaten senin fikrinin de inan hiç bir değeri yok. dünyayı değiştirecek bir ürün bulsan bile bunun pazarlaması var satışı var, muhasebesi var, insan kaynakları var kısacası var oğlu var öyle sadece kodlamayı bilmemeye yüklenebilinse keşke "ben aslında büyük adam olacaktım fikirleri". benimde vardı 21-22 yaşlarında böyle fikirlerim sonraları o fikrin hiç bir değerinin olmadığını anladım. o yüzden bu süreçte kendimi birden fazla disiplinde geliştirmeye karar verdim. şu an uzmanlıklarım fotoğraf ve video prodüksiyon üzerine, ileri seviye photoshop, premiere pro, after effect, davinci resolve kullanabiliyorum. yanı sıra illustrator, indesing gibi basılı materyaller üretmek için vektörel programları da iyi seviyede kullanabiliyorum. ui design konusunda da modayı takip ediyorum ve başarılı olduğumu düşünüyorum. html css konusunda da piyasadaki frontend developerlar kadar bilgim var. son yaptığım portfolyo sitemi seo score'unu 100 üzerinden 89 puan seviyelerine bir günde taşıyacak kadar seo bilgim var. tek eksiğim javascript normalde jquery ile basitçe bir çok şeyi yapabilecekken vanilla javascript ile işlerimi halletmek ve php yerine node.js konusunda kendimi geliştirmek için bu aralar javascript çalışıyorum. yaşım 29 tam anlamıyla ortaya bir şey koymayı planladığım yaş aralığı 35-40 yaş arası. ben bütün bunları biliyor olsamda tek başıma ortaya koyabileceğim şey gerçekten yok gibi. fikirlerin günümüzde binlerce kişi tarafından aynı anda kodlandığı bir devirde 1 kişinin bütün bu alanlarda uzman olmasının hiç bir değeri yokla eşdeğerdir. benim statümdeki bir insanın yapabileceği en iyi şey belki creative directorlük olabilir. bu sebeple fikirden önce bu fikri hayata geçirmek için bir azminiz ardından bu fikri büyütebileceğiniz bir topluluğunuz olması gerekir. sadece kodlama bilmiyor olmak bir mazeret değil aksine fikrinize güveniyorsanız sizi yeni yollara sokacak yeni deneyimler kazandıracak bir hedeftir. bir fikrin iyi olup olmadığı da başlı başına bir problem olup teste tabi tutulması gerekir. o yüzden 20'li yaşların başında hayalini kurduğunuz fikirlerinizin test edilmesi için uzmanlarınca eleştirilmesi gerekmektedir. teste tabi tutulması gerekmektedir. tabi ki bunlar olmadan da bir fikir başarılı olabilir fakat bu mısırdaki amcanızdan miras kalması gibi birşeydir. fikirler projelendirilmeli, projeler sınanmalı nihai olarak piyasaya sürülmelidir. ve asıl zorlu süreçte zaten piyasaya sürüldükten sonra başlayacaktır.
  • zaten uygulama marketlerindeki tüm uygulamalar dünyayı değiştirmek üzere oluşturulmuşlar, hepsi hayatlarımızda efsane farklar yaratan uygulamalar...
  • google play'de 7 tane vantilatör, 12 tane useless button ve 9 tane çakmak uygulaması var. yani %99 ihtimal ile senin aklından gecenin daha kapsamlisinin cakmasinin çakması bile su an markette.