şükela:  tümü | bugün
 • yapinin insa edilebilmesi icin gerekli tum bilgileri icermesi beklenen mimari cizimler butunudur. 1/50 olcekte olur, giderek buyuyen olceklerle detaylandirilir.
 • mimar sinanlı mimarlık öğrencileri tarafından up olarak adlandırılır. mimar sinanda bir dönemde alınan proje sayısı göz önüne alındığında böyle bir kodlama normal sayılabilir.
 • yapının insa edilebilmesi içindir. doğrudur. fakat aslında bi halta yaramaz, nasılsa ülkemde herşey yerinde yapılır. kervan yolda düzülür. boşa çabadır.
 • turkiye'de yalap salap yapilabilen projedir.
  santiyeye santiyecilere acilmak uzere gonderilen semsiyedir.
 • görüp öğrendiğim kadariyla ülkemizde saha mimari uygulama projesi ve belediye mimari uygulama projesi olarak iki çeşidi mevcuttur;
  maalesef ikidir, çünkü genelde bu iki proje çeşitli nedenlerden dolayı birbirinin aynısı olamamaktadır.

  uygulayıcı, imar yasalarının güncellenmesi gerektiğini belki de her projede tekrar tekrar görmektedir. dahası belediyeler projelerin o yasalarca uygulanmadığını da bilmektedir, ancak yine de şimdilik durumun bu garipsediğim mevcudiyeti değişmez, ne zamandır değişmez, ve daha ne kadar zaman değişmeyecek, bilinmez...

  bu uygulama projeleri insana,
  -herşey olması gerektiği gibi olabilse ya.. dedirtir..
 • bir ülkede, bazen uygulama projelerinin varlığı, bazı durumlarda işverenin mimari proje bürosuna şartları zorlaması yönünde telkinler vermekte olmasına ya da mimari tasarımı üstlenen firmanın kullanıcı lehine olduğunu düşündüğü bir takım kriterlerin varlığına göre konsepti belirleyip o doğrultuda gitmek istiyor oluşuna rağmen, hem yasaya, hem projenin özelinde gerektirdiği koşullara uymada hep birlikte bir orta yol bulunmaya çalışıldığından; çok daha iyi olabilecek planlamaların çöpe gitmek durumunda kalınabilmesidir işte bazen ..

  aslında bu süreçte üzülür tasarımcı da, uygulayıcı da ve elbet sonrasında kullanıcı da...

  işte o ülkelerden birinde, belki de tek üzülmeyen, yıpranmayan belediyelerdir. dahası belediyeler, projelerin o yasalarca uygulanmadığını bilmektedir, ancak biliyor olmaları onlar için yaptırım uygulamaları anlamına değil, ceplerini doldurma fırsatı anlamına gelmektedir.
  (bkz: belediye)

  sonuçta yıllar yılı mimari uygulama ve denetimi, yönetimi, vb. yapmış binlerce mimar, mühendis bulunmakta; bunlar kafa kafaya verse bir el atsalar olan bitene, bir düzen gelse, ne de güzel olabilir... ama olmuyor işte..

  yine de hiç ve asla olmayacak gözüyle bakmamak gerekir, çok fazla karmaşanın varlığına ve uygulamaya gelince işlerin içinden çıkılmayacak boyuta gelmesine rağmen; düzeltilebilecek de çok şeyin oluşundandır ki; (bkz: bu çabaya değer)...
 • uykusuz gecelerimin sebebidir. yönetmelikleri yalayıp yuttuktan sonra çizilmesi tavsiye edilir. benim gibi hiç bir yönetmelik bilmeden yola çıkarsanız sürekli revizyona uğrayan projeniz sizin olmaktan çıkabilir.
 • çizim yazılımı olarak archicad kullanan meslek insanlarının fazla vaktini almayan hödedir. autocad kullananların vay haline.

  bünyesinde en az bir vaziyet planı, bir yerleşim planı, her kat için bir kat planı, iki kesit, 4 görünüş, merdiven ve cephe kesiti içeren iki detay olması gerekir. mahal listesi falan eklersen tadından yiyemez şantiye şefi.