şükela:  tümü | bugün
  • "mobil uygulamaların yetkisi olmamasına rağmen konum bilgisine erişebilmesi"ni ancak bu şekilde başlık haline getirebildim. aramaya inandım fakat bulamadım.

bunu ilk kez bi kaç yıl önce fark etmiştim. bi ara bütün uygulamaların konum bilgisine erişimini kapattım. fakat swarm bana "şurada check-in yapmak ister misin?" minvalinde bir uyarı yaptı. yoğunluktan ve hafıza zayıflığından aklımdan çıkmıştı. geçen gün yine bir benzeri geldi başıma. bu sefer letgo’dan bildirim geldi. bulunduğun yerde ucuz ürünler var diye. yine hafızama güvenemedim ve konum servislerine girdim. letgo’nun konuma erişme izni yok. sonra dedim acaba satmak için koyduğum ürüne haritadan seçtiğim konumdan mı bahsediyor? ama hayır alakası yok. o an bulunduğum yeri gösteriyor ve ilandaki yer değil.

sonuç olarak, biz bu konum servislerini falan kapatıyoruz diye kendimizi mi kandırıyoruz nedir? komplo teorilerini pek sevmem ama big brother bizi izliyor mu? big brother’ı geç, üçüncü parti uygulamalardan bahsediyorum. tamam cia ve pentagon’da biz konuşulmuyoruz ama bahsettiğim olayların açıklaması nedir? bilgilendirmek isteyen, ve tavsiyesi olan bilişim uzmanı ya da ilgilisi suser’ları bekliyorum.

not: sorulacağını düşünerek şimdiden söyleyeyim, iphone kullanıyorum.
  • ios’ta benzer durum hiç yaşamadım? bence bunu yaşayan android kullanıcısıdır olsa olsa
  • sorun maalesef ios’te yaşandı. iphone tercihimin en önemli sebeplerinden biri gizlilik.asıl şaşırtan şey de bu zaten.
  • no system ıs safe
    imza who i'm
  • son zamanlarda benzeri ile karşılaştığım durum.

konum tamamen kapalı iken google'dan yakınlardaki trafik bilgisi mesajları geliyor. eskiden olmuyordu. konum erişim izni olmayan uygulamalardan ise henüz bildirim gelmedi.

not: android spor
  • evet hiçbir sistem güvenli olmayabilir ama bunu ihlal ettiklerini bu kadar aşikar etmeleri normal mi? üstelik söylediğim gibi konuma apple’ın dahi ulaşamaması gerektiğinden bahsetmiyorum. şimdilik tespit ettiğim iki uygulama swarm ve letgo. belki daha fazlası. ya da ben bir şeyleri kaçıyorum?
  • geçenlerde araç ile otoyol girişinde hgs etiketi ile ilgili bir iki kelime ettim. telefon ve kamera hariç tüm uygulamalar ses erişimine kapalı. tak ilk girdiğim sitede hgs reklamı. daha önce hiç çıkmayan reklam her sitede karşımda.

velhasıl biz istemesek te ulaşıyorlar.

telefon gm5 plus yani android
  • yoktur.
  • gps bazlı konum değildir, ağ tabanlı konum bilgileridir.