şükela:  tümü | bugün
  • kosgeb'in yaptığı eğitimler sınırlıyken diğer kamu kuruluşları (kalkınma ajansları, iş-kur, meslek örgütleri v.b.) ve derneklerin bol bol yaptığı eğitimlerdir.

eğitim; girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme, yaratıcılık egzersizleri, pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan, iş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar gibi konulardan oluşur. bu konular hem teorik hemde atölye çalışması olarak işlenir.

bizim girişimcimiz sadece girişimcilik sertifikası alıp kosgeb'in desteğine başvurmak için eğitime katılır. bir de "ben zaten yapacağım işin (kuaförlük, terzilik v.b.) eğitimini almışım daha ne eğitime katılacağım." diye söylenir. oysa işi yapmayı bilmek ile iş kurmak ve yönetmek bam başka şeylerdir.

girişimci, yapacağı işin teknik yönlerinin bilmese de bilen kişileri bulup istihdam ederek işini yöneten kişidir aslında.

iyi bir eğitmene denk geldiğinizde vizyonunuzu genişletecek eğitimdir yoksa slaytları izler izler çıkarsınız.
  • (bkz: #29511463)
  • tamamlayan kişilere 30.000 tl hibe ve 70.000 tl kredi olmak üzere toplam 100.000 tl destek sağlayan eğitimdir. ancak genel kanının aksine, tamamlayanlara, valiz içerisinde para verilmemektedir. uzunca bir bürokrasisi vardır ve bir iş planı ile başvuru yapılmalıdır. kredi kısmı için banka teminat mektubu da istenmektedir.
  • kosgeb yeni girişimci desteğini almak için işkur 'dan almanızın zorunlu tutulduğu eğitim.

oldukça fazla başvuru var. benim başvurduğum eğitime 200'e yakın başvuru oldu. ve sadece 25 kişi seçildi.

eğitim toplamda 32 saat sürüyor. 3 veya 4 gün süren yoğum bir eğitim. eğitimleri işkur ile protokol imzalamış stk 'lar düzenliyor. özverili ve çoğunlukla gönüllülük ile işleyen bir süreç.

eğitimin kalitesi eğitmene çok bağlı. bizimki çok aman aman değildi. fakat bu durum bana özel olabilir. zaten bilindik kavramları tekrar etti özellikle ilk iki gün. fakat tamamen yararsız demem yalan olur. özellikle son iki oldukça faydalı bilgiler edindim, özellikle sgk'nın prim destekleri konusunda. kosgeb nitelikli eleman desteği ile birleştirince 1 eleman maliyetine 3 eleman çalıştırmak mümkün oluyor daha be olsun?

bilgi almak isteyen mesaj atabilir...