• manga okumak anime izlemek gibi değil. kimimiz için zor hatta. animede bulabileceğiniz bir takım şeyler mangada yok. mesela müzik yok, karakterlerin ses tonu yok.. anime izlerken 20-25dk hiç bir şeye dokunmayıp bir bölümü bitirmek mümkün, ama mangada bitirdiğiniz her sayfa sonrası bir sonraki sayfaya kendi eforlarınızla geçmeniz gerekir. click click diye fareye basmazsanız ya da sağ sol tuşlarını kullanmazsanız kalıyo öyle sayfa.. sayfaları video yapılıp youtube'a koyulan mangalar da var tabi ama bir elin 5 parmağını geçmez..

öte yandan orjinal hikaye olduğu için ve filler gibi bi durum söz konusu olmadığı için manga okumak da ayrı bir güzel. şahsen ben galiba manga okumayı anime izlemekten daha çok seviyorum. okumayı daha eğlenceli veya daha yoğun/etkileyici bir hale getirmenin bir yolu da chapterları uygun tema müzikleri dinlerken okumak. yani hikayeyi, chapterlarda işlenen konuya uygun güzel şarkılar eşliğinde okumaktan bahsediyorum. atıyorum iki güçlü savaşçının dövüş öncesi konuşmalarını okurken şu'nu dinlemek, ya da ana karakterin geçmişini anlatan çok çok acıklı bir flashback arc'ını okurken şu'nu dinlemek, ya da dövüşte iyi karakterin tam yenilmek üzereyken bi anda sona sakladığı super giant ultra ultimate saldırısını kullanıp durumu tersine çevirdiği kısmı okurken bu'nu dinlemek gibi.. tabi her sahne için spesifik olarak şarkı ayarlamak zor. o yüzden ne yapıyoruz; youtube'a okuyacağımız manganın ismi + ost full kelimelerini giriyoruz. genelde birileri animesinin ostlerinin hepsini bi arada toplamış oluyor. animesini de daha önce izlemiş olduğumuzdan dolayı müziklere de alışık olduğumuz için okuma sırasında müzik çok güzel oturabiliyor sahnelere. yani linklerle açıklayacak olursak, yeni çıkmış bir shingeki no kyojin chapter'ını okurken şu'nu, yeni çıkmış bir claymore chapter'ını okurken de bu'nu dinlemek gibi.

kısacası, bir sonraki sezonun çıkması için 1 yıl beklemeyin boş yere. bulun uygun müzikleri ve mangasından devam edin hangi animeyi takip ediyorsanız. emin olun en az anime izlemek kadar keyifli..

dipnot: bu entry'yi başta claymore başlığı altında yazıcaktım ama bu açıklama, claymore'la ilgili yazacağım kısma göre epey bi uzun kalınca, ayrı bir başlık açmak daha mantıklı olur diye düşündüm. ilgili claymore entry'si için (bkz: #43155351)
  • dünyanın en önemli problemlerinden biri olduğu kesin.
    mükemmel bi eşleşme olarak ilk aklıma gelen; william basinski eşliğinde blame! okumak mesela.
hesabın var mı? giriş yap