şükela:  tümü | bugün
 • uyku sirasinda soluk alamama durumu, genelde ust solunum yollarinda bir tikaniklik sonucu olusur. kisi bunu farketmez, ancak dogru duzgun oksijen alamadigi icin iyi uyuyamaz, sabahlari yorgun kalkar. uykuda olum riski az da olsa vardir. *
 • uykuda nefes alma güçlüğü çekme durumu. horlama diye tabir ettiğimiz durumun nedenlerinden imiş*.
 • (bkz: apnea)
 • (bkz: sleep apnea)
 • teşhisi için bir uyku merkezine başvurulması şart rahatsızlık. kan tahlili gibi genel kontrollerin yanı sıra, bir gece sabaha kadar uyku merkezinde her yerinize teller bağlı olarak spider man gibi yatacaksınız. uykunuzda ne kadar oksijen aldığınızı vs ölçüp biçecekler.

  "ben horlamam" sözünü sık sık kullanıyorsanız, siz de uyku apnesi olabilir. doktorunuza başvurunuz. zira oksijensiz kalan iç organlar yaşamsal tehlike arz edecek denli rahatsızlanabilirler.
 • ust solunum yollarini kusatan adem elmasi ve dil kemiginin uyku esnasinda gevseyen kaslar uzerine basinc yaparak horlama ve nefes alis-veris tikanmalarina sebep olmasi; boylelikle uyku halinde nefes almanin duraklamasi ve bu duraklamalar nedeni ile kanin oksijen seviyesinin dusmesi sonusunda kalp ve beyin gibi oksijenle beslenen organlarda kendini gosteren erken yaslanma ve bun abagli olarak olumle kendini gosteren rahatsizlik.

  erkeklerde kadinlara oranla (1/60 nispetinde) daha sik gorulmektedir. (erkeklerde 30-35 yaslarinda ortaya ciktigi bilimsel gozlemler ile tespit edilmistir) ki yas ilerledikce gorulme sikligi artmaktadir.
  kadinlarda ise menapoz sonrasi rastlanmaktadir. ne is bu is hoca diyenler olacagindan; genc kadinlarda dilin kemiginin erkeklere nazaran kikirdakimsi ve narin yapida olmasi ve menapoz sonrasinda muhtemelen osteoporoz surecinde ostrojen hormonunun azalmasi ile
  dil kemiginin narinlikten siyrilarak kemiksi bir yapiya ulasmasi olarak aciklanabilmektedir.
 • kendini gerçekleştiremeyenlerde daha fazla görülür.
  (bkz: kendini gerceklestirmek)
 • garip ve can sikici bir durum. normal nefes duzeniyle mis gibi uyurken, bir nefesi atladiginizi dusunun. anlatmasi zor, soyle diyelim, uyurken normal bir sekilde uyur gibi nefes alirsiniz, verirsiniz, alirsiniz, verirsiniz, ama sonrakini almazsiniz. sanki dalip nefes almayi unutmus gibi hissedersiniz uykunuzda. bilinc gelmeye baslar bu arada, yari bilincli bir sekilde nefes almadiginizi farkedersiniz ve daha sonra uyanirsiniz. uyaninca derin bir nefes alip tekrar basi yastiga koyarsiniz. bu gece icinde bir kac defa tekrarlanir, sabah bir kalkarsiniz sanki hic uyumamissiniz.
  (bkz: gun boyu yorgunluk)
 • uyku sırasında kısa sürelerle nefes alış verişinin durması olayıdır. genellikle erkeklerde görülür. kilolu ve ileri yaştakilerde ve nefes alma problemi olanlarda daha sık karşılarşılır. kısa süreli bir tedavisi olmayıp tedavisi uzun bir süre almaktadır...
 • vucuda etkisini kisaca aciklamak istersek kisinin solunum durma suresine bagli olmakla birlikte soyle bir ornek verilebilir.

  300 m. son surat kosun, 10 sn. durun, 300 m. son surat kosun, 10 sn. durun, 300 m. son surat kosun, 10 sn. durun, ... (bkz: daha gider bu)

  bu eylemi 6 saat boyunca araliksiz yaptiginizi dusunun.
136 entry daha

hesabın var mı? giriş yap