şükela:  tümü | bugün
  • şuan çalışmıyorum ama çalıştığım zamanlarda bile 2- 3'den hatta 4'den önce uyumayı bir türlü başaramıyorum. çalışmadığım zamanlarda ise kısa süre içinde kendimi sabahlarken bulmaya başlıyorum. en fazla bir kaç gün hadi bilemedin bir hafta düzeltebiliyorum sonra yine aynı terane. ulan diyorum benim genlerimde mi bir şey var yoksa bir şekilde psikolojim mi bozuk nedir yani ? ciddi oranda sinirlerimi bozmaya başladı bu iş. ne düzgün kahvaltı edebiliyorsun ne spor ne de herhangi bir şey. sanki kafanı bir tarafı hep yorgun. not*belki 10 senedir böyle
  • tek çözümü 1 gece hiç uyumayıp ertesi gün akşam saatinde uyuyakalmaktır.
  • çözümü parasız kalarak manyak bir patronun yanında işe girmektir. sabah 8'de kalkıp işe giderseniz ve eve yorgun dönerseniz 3 güne düzelir. işe geç kalma, işte uyuma gibi sorunları size maaş ödeyen patronunuz çözecektir.
  • mistik yol sayfasına bir göz atsınlar, uyuma garantili.
  • uyku düzensizliğini bir türlü düzenleyememektir.
  • sadece uykumda değil hayatımın her yerinde düzensizlik maalesef. kolay kolay toparlayabileceğimi, düzene sokabileceğimi düşünmüyorum.
  • 2 saatte/4 saatte bir uyanan bireyler için de bir çözüm var mı merak ettiğim durum.
  • duzeltmek mumkundur. kendiniz halledemiyorsaniz bir psikologa danisabilirsiniz. psikologlar uykunun genel yapisi ile ilgili gayet bilgili oluyorlar.

oncelikle uykunun genel olarak nasil isledigini ogrenmeniz lazim. uyku birisi rem olmak uzere bilmemne* evrelerinden olusur. her dongu tamamlandiginda uykunuz cok hafifler. genelde de her gece 2-3 dongu yasiyorsunuz, gece tuvalete kalktiginiz saatler de bir dongunun tamamlanip digerinin basladigi anlar. uyandiginizda bir onceki dongunun agir uyku evresindeyseniz cok yorgun kalkarsiniz. bilinc acik olmasina ragmen beyin uyku dongusunu tamamlamaya calisir. saati ona gore kurmaya calisin. genelde ayni saatte yatan insanlarin dongusu hep ayni sekilde isler.

eger vardiyali bir iste calismiyorsaniz yatisiniz hep ayni saatte olsun. uyku hijyeni konusunu arastirin. mesela gece bilgisayar kullaniyorsaniz f.lux benzeri bir program yukleyin.

gece uyumak istediginiz saatten bir saat once bir uyku ritueline baslayin. sevismek, kitap okumak, dis fircalamak, yogurt yemek, papatya cayi icmek vs gibi seylerle bir rituel olusturun. bu sayede kendinizi uyumaya sartlandirirsiniz. benzer bir sabah ritueli de uyanmanizi hizlandirir.

bu saydiklarim fazla sorun yasamayan insanlara yardimci olur. ama eger sorununuzun ciddi oldugunu dusunuyorsaniz mutlaka yardim alin.