şükela:  tümü | bugün
  • uyku esnasında baş dönmesi, mide bulanması, soğuk ter dökme, bayılma gibi hadiselerin gerçekleşmemesi olarak tanımlanabilen bir durumdur. uyku tutanlarda bu belirtiler görülebilir. kan tutmaması gibi bi'şeydir bi'nevi. (şaka lan şaka)
    uyku tutmaması dünyanın en sıkıntılı hadiselerinden biridir. uyumak istersiniz ama uyuyamazsınız misal. ya da uyumak istemekle uyumak istememek arasında gider gelirsiniz. sebebini açıklayamadığınız bir tedirginlikle boğuşmaktasınızdır ve ne yapsanız fayda etmez. film izlemeye kalksanız konsantre olamazsınız, kitap okumaya çalışsanız bi'şey anlamazsınız. ne yapsanız boştur. sıkılırsınız hem de çok sıkılırsınız. ne yaparsanız yapın boğucu bir gerginlik, ölümcül bir tedirginlik...yere göğe sığamazsınız. yatarsınız, yatak batar, kalkarsınız duramazsınız. sigara içersiniz bol miktarda. tekrar yatarsınız, yatakta durmak mümkün değil. kalkıp hafif bi'şeyler atıştırırsınız, yine sigara içersiniz. ama geçmez o tedirginlik. sanki kötü bir haber gelecekmiş gibi, uğursuz bir sezgi gibi...kemirir içinizi. dolaşır durursunuz odadan odaya. sebepsiz tedirginliğinize bir de ses çıkartıp diğerlerini uyandırmama kaygısı eklenir, gerilim iyice artar. yine bir sigara yakarsınız. yorulursunuz, öyle çok yorulursunuz ki delireceğinizi sanırsınız. eğer şanslıysanız yorgunluktan sızarsınız. sızamadıysanız yer bitirir insanı uyku tutmaması. gün aydınlanır uyku da fayda etmez artık.
  • (bkz: insomnia)
  • genelde ertesi gün erken kalkılması gereken durumlarda görülen olaydır.kişinin ya hiç uykusu gelmez ya da uyku geldiğinde dur bi su içiyim dur bi de tuvalete gidiyim diye yatağa iki dakika geç yatıldığında varolan uyku kaçar gider. çözümü yoktur.en iyisi uyku ilacını içip erkenden yatıp mışıl mışıl, horul horul, kıçında pireler uçuşa uçuşa uyumaktır sabaha kadar.
  • özellikle kafanın karısık oldugu gecelerde basa gelir. birbirini kovalayan dusuncelerin ardından artık uyumak istersiniz ve klasik bir yöntem olan koyun sayma yontemine gecilir.koyunlar sayılır, yünleri kırpılır, işlenir,kazak haline getirilir,satılır ve boylece sabah edilir. ben bir gün 3242 koyun saymıstım.
  • düsünceler beyninizi sardığı gecedir.kalp ağırlaşır acısından, nefes değildir aldıgınız; dikenli teller batar ciğerlerinize her nefeste ve o an tek bır dilek...lütfen uyiimm, bari hissetmeyeyim bu acıları uykumda... ama yoooooook uyuyamassın sabaha kadar bütün hücreler yaşar bu acıyı. o geceyı de bır daha asla unutamassınız. uyku tutmaması hep gerer insanı bu yuzden.
  • can sıkıntısı yaratır
  • en iğrenci çooookk uykunuz varken olanıdır.
    bünyede duvara 16 kere kafa atmış gibi bir sersemlik olmasına rağmen yatağa yatınca uykuya dalamamaktır.
  • haftada yedi gün çalışınca (imkan olsa daha da çalışırdık,o yüzden buradan yetkililere sesleniyorum en azından mesaileri uzatsınlar) karşılaşılmayan durum.koydun mu kafayı yastığa sabah çalan alarma kadar öyle bir güzel tutuyor ki uyku,insanın uyanası bile gelmiyor.

benim çözümüm bu,isteyen deneyebilir ama pek efektif olmuyor.*
  • (bkz: dolunay)