şükela:  tümü | bugün
147 entry daha
  • ben nerede hata yapmışım diye düşündüren hesap.

son çalıştığım yerlerden birisini ele alayım, (ki sonraki yerlerde ofiste çok sabahlamışlığım da var şimdilik onları hesaba katmıyorum) uyanış 6:30, devamında minibüsle 7:10'daki servise yetişme çabası. istanbul'da yaşayıp köprüyü geçen birçok kişi için standart bir durumdur bu diye tahmin ediyorum. 9 zaten işbaşı. öğlen 1 saat arayı kendi özel vaktimiz sayalım şimdilik. akşam 6 iş çıkışı, 15-20 dakka servisin kalkmasını beklemece. eve geliş 8:30. bu arada belirteyim, pendikten beylikdüzü falan değil bu, kartaldan mecidiyeköye gidiş geliş süresi. 10:30 yatış desek arada 2 saat kaldı. öğlen tatilini de eklersek 3 saatimiz var. demek ki 21 saati yol, iş ve uyku alıyor.

muhtemelen "az ye de işine yakın ev tut" diyenler olacaktır, oralardaki kiralar malum. ev arkadaşı olayı patlarsa çatlarsa riski de beni çok geriyor. ama hadi velev ki tuttum ve işe gidiş geliş toplam 1 saat sürecek. yolda geçen süreyi 5'ten 1 saate indirirsek geriye yine 7 saat kalıyor bana (ki hatırlatırım bunun 1 saati de öğlen tatili aslında) yine iş yol ve uyku 17 saat alıyor demektir. uykuyu da 8 saatten 6 saate indirirsek anca o zaman 15 olur.
  • 10 saat de götürse 18 saat de götürse yine de çok vahim olan bir durumdur. 9-6 çalışmış bir insan olarak gidiş gelişin de en kötü 1 saat götürdüğünü düşünürsek işin kendisi en az 10 saati alıyor ki bazen mesailer 1-5 saat arası uzayabiliyor. buna 8 saatlik uykuyu eklersek insanın elinde günde 4-5 saat kalıyor. bu kalan saate duş mu alırsın yayıla yayıla yemeğini yiyip dizi mi izlersin dışarda arkadaşlar mı takılırsın sana kalmış. kaldı ki çoğu insan yorgunluktan dolayı haftaiçi evden işe işten eve yapıyor. kalan az vaktini evde temel ihtiyaçlarını gidermek için kullanıyor.

bu çalışma saatleri yüzünden maalesef çalışmaktan soğudum. artık ilk kriterim para değil, haftasonu izin veren, çalışma saatleri insani olan ve işten çıkınca iş telefonlarıyla meşgul olmayacağım bir iş bulmak. aslında ne kadar haklı istekler dimi ? ama ülkemizde böyle bir iş bulmak çok zor.

keşke bu çalışma saatleri bir düzene girse. vardiyali çalışma sistemi olsa ve saatler insani düzene gelse. biz de kazandığımız parayı ve en önemlisi bize kalan vakti güzel değerlendirebilsek. belki olur belki olmaz bilemeyiz. biz çalıştık sen de eşşek gibi çalışacaksın diyenleri görüyorum bu tarz başlıklarda. bu kafayla zaten bişey değişmez.
  • ormanda uyuduğum zaman uyku sürem 5 saat bazen 4 saate kadar düşüyor. örneğin istanbul'dan orman evine geldiğim ilk gün 9 saat ikinci gün 8 üçüncü gün 7 sat uyuyorum ve giderek düşüyor. buradan şehre gittiğim zaman da ilk gün 5 ikinci gün 6 üçüncü gün 7 şeklinde giderek yükselerek 10 saate kadar çıkıyor. uyku süresi aldığın oksijenle ilgili.