şükela:  tümü | bugün
 • bu sabah uyandığımda karşılaştığım durumdur.

  her ne kadar bana çok saçma gelse de uyandığımda sağ elimin 3 yerinde, sol elimin 1 yerinde kına izine benzer izlerle uyandım. öncelikle burnum kanadı elimle sildim sandım. burnumun kanamadığını görünce aynanın karşısına geçtim ama kanayan bir yerim yoktu. lekeleri suyla yıkadım çıkmadı, tiner vs. kimyasallar da denedim çıkaramadım.

  birinin şaka yapıyor olması mümkün değil. bütün gece evde yalnızdım. kafayı yemek üzereyken yazdım gugıla ve bu mevzuda birkaç islami forumda birşeyler yazıldığını gördüm. melekler mi dersin, şeytanlar mı dersin, cinler mi dersin coşmuşlar yine.

  konuyu uykuda kına yakılması şeklinde isimlendirdikleri için başlığı bu isimle açtım. sonuç olarak ben bu safsataların hiçbirine inanmıyor olsam da karşımda açıklanmayı bekleyen kocaman bir soru var.
 • bu sabah uyandıgımda benim de karşılaştığım durumdur. bunun nedeni vikipedyaya göre bir çeşit mantar, latincesi de tinea nigra.
 • tinea nigra isimli mantar hastalığıdır. bir gecede kına ile kan lekesi rengi arasında lekeler ellerde veya ayaklarda belirir. bazı kaynaklar bulaşıcı olduğunu belirtirken bazı kaynaklar da bulaşıcı olmadığı yönünde bilgi verir. genelde toprakla uğraşan ve nemli ortamlarda yaşayan insanlarda görülür.

  selenyum sülfür içeren kremler ile tedavi edilmektedir.

  https://en.wikipedia.org/wiki/tinea_nigra

  halk arasında meleklerin, şeytanların kına yaktığı gibi aptalca bir bilgi yaygındır. yine türkiye'deki forumlarda karaciğer rahatsızlığına dayandırılan kulaktan dolma bilgiler yer almaktadır.

  korkmayın, telaşlanacak birşey yok ancak bir dermatoloğa görünün ve tedaviye hemen başlayın.

  edit: bulaşıcıymış.
 • e o zaman nemsiz ve topraksız bildiğin koca istanbulda yaşıyorum, çiçek böcekten de hoşlanmam aralarına kaynaşmam. bulaşıcı olsa tek yerimde de olmaz bi gecede, ister inanın ister inanmayın gece bi davete katılsam anca böyle kına yakılırdı.

  başıma ilk kez geldiği için "ne aptalca bir bilgi" diyebilirim ne de kesinlikle "dinle bağlantılı" diyebilirim. ama kurban sabahı da insan küçükbaş gibi uyanınca bir işkillenmiyor değil tabii.

  hah melek midir cin midir onu da bilmem de bir kaç değişikle geçirdim tüm rüyaları onu da belirtmekte fayda var.
 • bu sabah itibariyle başıma gelen olay... yani tam olarak uykuda kına yakılması değil de, kınalı elle uyanmak diyelim... sol elim kına yakılmış gibi, hatta psikolojik olarak kokuyor sanki... muhtemelen bir cilt hastalığıdır dedim internete baktım ve bir sürü yorum bilimselinden dini versiyonlarına... biraz gözlemleyip doktora gitmekte fayda var...
 • bu sabah itibariyle başıma gelmiş olay. gözümü az önce açtım, elime ne oldu paslı neye dokundum diye düşünürken töbeler olsun bildiğin kına kokusu var istemsizce sürekli koklayıp duruyorum. şaşkınım.
 • defalarca yaşadım bunu. bu sabah da bir sürprizle uyandım. annem gidip gelip elimi kokluyor. gerçekten de kına kokuyor, enteresan.
  görsel
 • sabah işe giderken farkettiğimdir
  görsel
  çarpılmadan önce uyarı aldığımı falan düşünürken tinea nigra denen bir tür mantar hastalığıymış

  t: batıl inanç
 • deneyen tabanı suratına yer.
hesabın var mı? giriş yap