• bir dönem öğrenmeyle çeşitli araştırma ve deneylere konu olmuş metoddur. uyku sırasında hiçbir uyarana maruz kalınmaması dolayısıyla, verilen bilginin kaydının çok daha kolay olacağı iddiası ile yola çıkılmıştır. özellikle dil eğiti ile ilgili çalışmalar yapılmış, deneklere uyudukları sırada kulaklıkla çeşitli metinler ve kelimeler okunmuş, uyanıklık halinde deneklerin bu metinleri diğer metinlere nazaran daha kolay hatırladıkları gözlemlenmiştir. bu deneyler her ne kadar uykuda öğrenmenin işe yarar bir metod olduğunu vurgulasa da beynin uyku halinde tamamen dinlenmesi, pür bir uykuya ihtiyaç duyması da yadsınmaması gereken bir gerçektir.
  • istihareye yatarak mümkündür. merak edilen şey ne ise uykuda öğrenilebilir, işin ilginç yanı bu bilgiler zamanından önce öğrenilebildiği gibi bazen uyanıkken öğrenilmeleri pek mümkün değildir.
  • sene 2006. laboratuar hayvanları adında bir ders ikinci defa alınmaktadır ve sınavına girilecektir. ama jyngen isimli şahıs sınav 13.00'da olduğu için ders çalışmak yerine bilgisayar başında oturmuş, yalandan yarım saat konulara göz gezdirmiştir. "lan gece çalışmadık, okulda birini buluruz, o anlatır 1-2 soru yaparız herhalde" düşüncesiyle sabah 7 civarı yatmış ve 11 gibi kalkmıştır. yurt okula yakın olduğu için 15-20 dakikada okula varmıştır. bir arkadaşını bulur, biraz muhabbetten sonra arkadaşı "çalışmadın, ben çalıştırayım bari seni, ben baktım zaten gece" demiştir. jyngen kabul eder ve başlarlar çalışmaya. ama jyngen'in gözünden uyku akmak yerine çağlamaktadır. arkadaşı maddeler halinde söyler bunları ezberle diye. jyngen ise 2 tanesini söyler ama gerisini getiremez. zaten uyku gözünden akmaktadır, kafayı ikide bir masaya kor. neyse, sınav vakti gelir, birer sigara içilir ve sınava girilir. birşeyler karalanmıştır. bir de jyngen, kendisine ders çalıştıran arkadaşından önce çıkmıştır sınavdan. sınav sonuçları açıklanır. jyngen 82, arkadaşı ise 70 almıştır. ikiside dersi geçmiştir fakat arkadaşı jyngen'e fena bozulmuştur. "lan ben çalıştım, adamı da çalıştırdım, herif çalışmamış bütün gece bilgisayar başında oturmuş, benim anlattıklarımı dinledi bir tek, onu da dinlemedi doğru düzgün, paso uyudu, nasıl benden yüksek aldı bu herif" diye sitem etmiştir. jyngen ise hala anlamaz nasıl geçtiğini *.

bu da böyle bir anımdır.
  • ben orta okuldayken** nickelodeon'da clarissa diye bir dizi yayınlanırdı, pek bi severdim. clarissa'nın bir bölümde, kahramanımız okulunun düzenlediği tiyatro oyununda yedektedir ve nasıl olsa ben oynamayacağım diye hiçbir repliğini ezberlemez. ancak yanılmıştır ve onun oynaması gerekir. o da babasından duyduğu uyku terapisi yöntemine başvurup bütün replikleri uyuduğu sırada dinler ve ezberler.

o bölümü izlediğimden beri her zaman denemek istemiştim bu uyku sırasında öğrenme olayını ve sonunda kelime ezberlemek için denedim. ancak bir işe yaramadı çünkü kaydettiklerimi dinlerken bir türlü uykuya dalamadım ve sonunda kulaklığı çıkardım. malesef eski yöntemle ezbere devam edicem. :s

bazı web sitelerinde uykuda öğrenme olayını en az bir ay devam ettirilmesi gerektiği yazıyordu. valla ben bir gün dayanamadım. deneyeceklere bol şans.

(bkz: sleep learning)