şükela:  tümü | bugün
  • cok uyundugunda , uyanildiktan sonra hissedilen yorgunluktur. insanin kafasi bir ton olur ve kolunu kaldirmak istemez, birde cok gec kalkilmis ise, "gun bosa gecti ya" denerek moral bozukluguda yasanabilir. bu gibi gunlerde yatak toplanmaz, pijamalar degistirilmez, evde oturulur, o gunun cabucak gecmesi, ve yarin yepyeni bir gune baslanilmasi dilenir, fakat cok uyumaktan gece uykuda tutmaz pek fazla. bu gibi seyler biraraya geldimi blah gibi bir durum yasanir. bana oldugunda cogu zaman telefonada cevap vermem.
    " yok ben saatinde uyandim ama hala yorgunum" diyor iseniz, ruyanizla ilgili bisiide olabilir*. (bkz: run lola run)
  • bütün gece rüyanda bir şeylerle mücadele ettiysen basına gelen durum.
  • sabahleyinlere kadar hayvanlar gibi sevi$mek sureti ile de yorgun uyanilabilir. tatli bir yorgunluk olur bu ama...
  • eger uyku boluk porcuk gecmi$ ise, tam anlamıyla uykuya dalmak nasib olmadıysa sabah hissedilen durum. otobus yolculuklarında da sık sık rastlanılan bir durumdur. ki$iyi oncekı gece ya da oncekı gun icerisinde yaptıgı aktiviteler hakkında dü$ünmeye ve yorgunluga bir sebep bulmaya zorlar.
  • bir önceki gece çok sigara içilmiş, bir de sigara içilmiş olan mekanda uyunmuş ise, kaçınılmazdır. bir portakal iyi gelir.
  • uyunan ortamdaki karbondioksit oraninin yuksek oldugunu gosterbilir. cicekleri disari cikarin, yatmadan once odayi havalandirin.
  • yeni bir bilgisayar oyunu alindiginda sayet oyun cok guzelse ve gun boyunca oynanmissa ayni zamanda ruyada da oynanir o oyun.o kadar serefsiz bi oyundur ki insana dogru duzgun huzur icinde bi uyku uyutmaz bunun sonucunda sabah yorgun kalkilir.
  • eger uyku esnasinda solunum zorlugu cekiyorsaniz (bunun bilimsel bir adi vardi ama hatirlayamadim - uyku esnasinda solunumun durmasi - derin edit: princess 0f suburbia mesaj atıp hatırlattı, uyku apnesiymiş ) tam anlamiyla derin uykuya gecilemedigi icin kisi sabah yorgun uyanir.
  • fazla uyundugunda ortaya cikan tuhaf durum.
    butun kaslarin ve beynin yeniden yataga dusme istegi.
    karadaglilar yatagin yanina iskemle koyarlarmis - uyaninca dinlenmek icin..
  • (bkz: az uyumak) nin bir sonucu.