*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • matbaa masrafları yüzünden maddi sıkıntı yaşayan, bu yüzden de kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan uykusuz dergisi için başlattığım kampanya.

  --- spoiler ---

  açıklama metni;

  “sevgili uykusuz okurları,

  bu yazıyı nasıl yazarsak yazalım netice çok değişmiyor. uykusuz’u maalesef 5 lira yapmak zorunda kaldık. bunun için biz de üzgünüz ama ya fiyatı 1 lira artıracaktık ya da dergiyi kapatacaktık.

  türkiye 1936 yılında kağıt üretmeye başlamıştı. kendi kağıdımız vardı yani. ama mevcut hükümet seka’nın kağıdının ithal kağıttan daha pahalı olduğunu öne sürerek şirketi sattı. dolayısıyla kağıdımız yok. ithal kağıdı da dövizle alabiliyoruz. derginin basıldığı matbaa; mürekkebi de, matbaa makinelerini de, yedek parçasını da dövizle alıyor. dergiyi bayiilere götüren kamyonlar, o kamyonlara koyulan mazot da dövizle alınıyor ve sonunda maliyet dün 2 lirayken bugün 4 lira oluyor. matbaalar da bizim gibi fiyatlarını belli bir seviyede tutmak için ellerinden geleni yapıyordur herhalde ama onlar da bir noktadan sonra fiyatlarını katlamak zorunda kalıyor.

  haftaya derginin yeni sayısı için yeniden kağıt almak zorundayız ve iki kat daha fazla ödememiz gerekecek. daha önce dişimizden tırnağımızdan artırdık, derginin fiyatına zam yapmamaya çalıştık. aldığımız telifleri düşürdük, daha küçük bir ofise geçtik, bu şartlarda çalışmak istemeyen arkadaşlarımıza ‘dur gitme’ diyemedik ama ancak buraya kadar dayanabildik. ülkenin durumu da ortada. nereye kadar devam edebilir bilmiyoruz. desteğiniz olursa elimizden geleni yapmaya çalışacağız. olmazsa da size gücenmeyiz.

  sevgiler, selamlar.”
  --- spoiler ---

  kampanyaya katılmak için yapılacaklar:

  1.bir yıllık dergi abonesi olmak.
  2.birkaç tane fazla alıp çevremizdeki insanlar ile dergiyi tanıştırmak.yapılabiliyorsa abone yapmak

  arkadaşlar 5 lira fazla değil. bence eski sayıları bile almalısınız. buna dair seferberlik başlarsa güzel olur. dayanışma güzeldir.

  edit: arkadaşlar yardım gizli yapılır ama bu dayanışmaya dair ne yaptığınızı mesaj olarak atarsanız bir toplam sonuç elde edebiliriz.

  edit 2: uykusuz'a ait uykusuzdukkan sitesi şu an kapalı,o yüzden online alışveriş şu an yapılamıyor.
 • (bkz: bana kim destek olacak)

  farkında mısınız bilmem ama hepimiz krizdeyiz. tek etkilenen uykusuz dergisi değil.
 • ben varım. yıllardır almadım ama yarın ilk iş alacağım. güzel insanlara destek olmak lazım.
 • 10 tane alıp eşe dosta hediye ederek destekleyeceğim kampanyadır. yemek yerken masaya falan sersinler okunacak bir bok yok içinde zira.
 • (bkz: up)
 • gülecek halim yok ama destek olak napak
 • "ama mevcut hükümet seka’nın kağıdının ithal kağıttan daha pahalı olduğunu öne sürerek şirketi sattı. dolayısıyla kağıdımız yok." şeklinde anlam veremediğim cümleler içeren açıklama. ülkede özel sektörün kâğıt fabrikası açması mı yasaklanmış, o yüzden mi kâğıtları yokmuş? peki ya kâğıt satın alınan yabancı şirketler devlet şirketi miymiş? otuzlu yılların devletçi sanayileşme anlayışını mı savunuyorlar, devlet kâğıt fabrikası açsın mı diyorlar anlamadım.
 • (bkz: up)

  yarın itibariyle destekleyeceğim kampanyadır
 • eskiden arada alırdım her hafta alırım artık