• alarmdan 1 saat önce de insanı uyandırabilir.
  • 8 saatten az uyuduğumda hissettiğim, insanın davranışlarını bile değiştiren illet. kafanız güzel gibi dolaşırsınız gün boyu. hiçbir sik yapasınız gelmez, yapsanız da zevk alamazsınız zaten.
  • son 4 aydır ağır bir şekilde yaşamakta olduğum, hayatı zorlaştıran durum. keyifli yanları yok mu, elbette var. ancak gün içindeki aktivite düzeyini düşürmesi, zaman zaman huzursuzluğa neden olması noktaları çok tatsız.

tecrübeyle ve bilgiyle sabittir ki majör depresif epizod veya travma sonrası stres bozukluğu (yas da dahil) gibi durumlarda görülme olasılığı artmaktadır.
  • stresli bir dönem yaşarken değil, stresli bir döneme gireceğimi sezdiğimde yaşadığım şey.
    rahat bir dönemimdeyim aslında, lakin öngördüğüm bir sıkıntı ihtimali var...
    beni uykusuz kılan şey ise ne olacak, ne zaman olacak, olacak mı, olmayacak mı vs... bunlar değil.
    askerliğim esnasında bünyeme yapışan bu halin sebebi tamamen o anı, o patlamayı beklemek. psikolojim buna öylesi odaklanmış, bunu öylesi disiplin edinmiş ki patlama beklediğim için uyuyamıyorum.

yani ne bok olacaksa bir olsun da, bende rahat rahat uyku çekeyim.
  • böyle olduğunda daha rahat hissetiğim durum. lakin tatilde uzun uzun uyuyunca hem huzursuz, hem mutsuz, hem de uykulu oluyorum.
  • ne kadar zor bir gün geçirirsem geçireyim çekmediğim hededir.
    sahip olduğum en güzel nimet sanırım. *
  • yatağınıza rahatça uzanın, derin nefes alın( diyafram nefesi) arada nefesi tekrarlayarak başınızın üstünden başlayıp kaslarınızı gevşetin: "başım rahat, gözlerim rahat, yüzüm rahat,boynum rahat, omuzlarım gevşiyor, kollarım dirseklerim, bileklerim rahat..." bu şekilde ayak parmaklarınıza kadar devam edecek, bütün bedeninizi zihninizle tarayıp bütün kaslarınızı gevşeteceksiniz, bu sırada zaten ayaklaınıza kadar inmeden uyuyacaksınız. iyi uykular. ha, bir de: unutmayın, dün geçti, yarın gelmedi, tek bir an var, o da "şimdi" dünü düşünüp üzülerek, yarını merak edip, endişe duyarak şimdiyi kaçırıyoruz. yapmayalım.
  • duyumuma göre bu asmr videoları beyin orgazmına neden olup rahatlamasını sağlıyormuş uyku öncesi fena olmaz belki de denenebilir
  • çok zor, çok.

uyku bir de trajikomik şekilde alarmın çalmasına 5 dakika kala gelir ki...

ne uyanığız ne uyuyoruz, arasındayız.
  • 3 gündür tam zamanlı ayaktayım, ondan öncede 3 haftadır tatil yapmıyorum. şu an dünyanın bir başka kıtasına seyahatteyim ve hala uyumadım.

çok zor bir şey.
hesabın var mı? giriş yap