şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: insomnia)
 • uykusuz kafa sarhoş kafaya çok benzer, kafanın aslına en yakın hallerinden biridir. duygular yoğun yaşanır. sabahladığım günlerde gülme krizine kapılmaya, hüzün basınca da ağlamaya çok meylederim. uykusuzluk dobra konuşturur insanı. sinirlerim şöyle bir gevşer, dilim çözülür. her nasılsa öğleden önce inanılmaz bir hiperaktivite ile dolar taşarım. yana yöne toslayarak da olsa, bir sürü iş hallederim. akşam üzeri dört gibi içinde bulunduğum durumdan ve mekandan bağımsız olarak kafam düşer, oracıkta uyurum. böyle günlerde masamda koluma yumulup daldığım yirmi dakikalık uyku, aşırı yüzme sonrası bir gecelik uykuyla eş değerde güzel hisler verir.
 • gundelik hayata dair bir yadirgama hediye eder bunyeye,
  etrafinizda sekillenen eylem ve diyaloglardan cok uzak oldugunuzu hissettirir.. gunesli havalarda ruh calkantilarinizi tetikler, ifadeniz tekler..
 • şu an itibariyle neredeyse 38 saati doldurmuş uykusuzluğumun her nevi absürd tribi. iş yerinde kanlı gözlerle gelen müşteriyi kaçırtma eyleminin ardından hareketsizce ışığa odaklanıp kamaş kamaş olma hali. bir muamma boyut. bir yediğinden tad almama şeysi. rüya alemini kas gücüyle dolaşmak. bir agir cekim anatomi dersi, bir şiirsel boyut. kahve tadında bir sinir krizi, oha felan olup kal gelmesi.

  buyrooon bişmiş döneeğr
 • yarı baygın, yarı sanrılı, müthiş bir rahatlıkla gelen ve hafızayı epey zayıflatan kafaların en kafası. ama bir müddet sonra işkenceye dönüşür. ayılmak için derhal bir yerlere bayılmak gerekir.
 • durup dururken ağlama seanslarına ve en ufak bir şeye sinirlenip bağırıp çağırma gibi tepkiler verilmesine neden olan kafa türü.böle durumlarda yolda bir köpek leşi görülse ''bööö yazık değil mi hayvancağıza.''diyip ağlanabilir veya incir çekirdeğini doldurmayacak bir mesele üzerine tartışma ortamı yaratılabilir
 • gerilim arttırıcı bir unsur olmadığı sürece idare eder. birileri sizden bir şeyler istemeye, açıklamalar beklemeye başlarsa, ve gündelik yaşantıda fire vermeden dört nala koşan atlara dönüşmenizi gerektiren durumlarda kendinizi bulmaya çalışır iseniz... o uykusuzluk kafasını alıp duvarda kırın. böylece, büyüklüğü ve şiddeti birbirinden sarmaşık, kapalı mekanlardaki tavanları delip üst kattaki komşunuzun duyabileceği kadar yüksek bir huzursuzluk bağırışı, öfke kükreyişi ve sairenin merkezi, sizin uykusuz bünyeciğiniz olabilir.

  diğer yandan, sizin uykusuzlukla hepten düşmüş bir şarapçı, otçu veyahut hapçı, kelle paça çorbası kafacısı bünye içerisindeki öz benliğiniz de, sokakları savuraraktan ilerlediği teatral yaşam parkurunda, sık sık "şimdi n'oluyorduk?" deyiveren bir mahlukat gibi tümceler tecelli edebilir.

  velakin, uyku bastırdığında - ki bu uykunun omuzlarınızdan göğsünüze, boynunuzdan dizlerinize, karnınızdan ayaklarınıza dek bastırması geciktyse, yapabileceğiniz komple uyku çağırma seanslarına, bir deftere "esnemek, esnemek, esnemek..." diye yazmayı da deneyebilirsiniz - bir yatak görürseniz şanslısınız. az sonra o yatağın bir parçası olacaksınız. yatın, saçınızı okşayın, kimseye bağırmamak için zaten halisünasyona meyletmiş bünyenize dudak ucu fermuarınızı uyanıncaya dek örtmüşsünüz hayaline dönüşmesini söyleyin.

  ha, bu arada,
  ancak, uykusuzluk kafasını çözebilmiş olanlar,
  uykusuzluk kafasında neler olduğunu ve yazılanların nasıl okunduğunu anlar.
 • (bkz: bad trip). ibre başaşağı dönmüş, gidişat boş viteste yokuş aşağı seyretmektedir.
 • alelade seyleri bile degerlendirdigi bilinen emek, inanc, mukavemet, fedakarlik ve dirayetle ulasildigindan midir nedir, bir kisinin tadacagi en super kafalardan birisidir. tek basina bir yere kadar, kolektif ise "butun dunya buna inansa" tadinda bir nese bombardimanina, kahkaha saganagina donusur. bu tip gecelere ait ses, goruntu, yazili, cizili kayitlarin da gelecege yonelik zaman ayarli kahkaha olarak geri donmesi, kafa iadesine donusmesi ihtimali vardir. usenmesem simdi google groupstan bir arkadas grubu kurarim, persembe sabahindan itibaren uykuyu keserim, alkol, malkol almadan duz kafayla pazar sabahina kadar uyumam, pazari blok uyuyarak geciririm. ama cok organize olmak gerekiyor, o kismi zor.
 • uykusuna pek düşkün olan bendenizin sıklıkla teslim olduğu kafa hali. herkesin uykusuzluk kafası da sarhoşluğu gibi farklı olmalı okuduklarımı bu kafayla anlayabildiysem eğer...

  kendi deneyimlerimden bir uykusuzluk kafası sonuçları listesi:
  - uykusuzluk kafası gereksiz gerginlik baş gösterirse insana sevgili kaybettirebiliyor.
  - yaratıcılığı bir müthiş, bir tam bir şaçmalama haline dönüştürebiliyor.
  - bünye yapabiliyor (90 saatlik rekorumdan sonra sadece 2 saat uyuyabilmiştim)
  - çalışarak uykusuz geçirilen saatlerle keyif için uykusuz geçirilen saatlerin uykusuzluk kafaları farklı. ilkinde insanın çenesi düşebiliyor, ikincisinde dut yemiş bülbül kıvamı ya da hebe höbelemece senkronu tutturulabiliyor.
  - uykusuzluk kafasıyla dalınan uykudan hiç rüya çıkmıyor. işler kesat oluyor.
  - uykusuzluk kafasında yaşananlar hiç unutulmuyor. sanki beyin denilen o şeytan uykusuzken kayıtları daha iyi tutuyor. bu anlamda sarhoşken daha dikkatli araç kullanma durumuna benzerlik göstermekte.
  - aslolan ile asli olan ayrışır gibi gözükür ama bir şekilde birleşip aynı şey haline geliverir.

  (uykusuzum şimdi, aklıma gelirse ek yapacağım listeye)