şükela:  tümü | bugün
 • homo sapiens’in bilinçdışının boşlukları doldurma-bilinmezliği kabul etmeme dürtüsü sebebiyle bilince verdiği dikteler sonucu istemsizce yapılandır.

  sadece yatağın altına bakma eylemi değildir aslolan. yatak zeminle bitişik de olabilir nitekim. lakin söz konusu bireyler dolaplarını kontrol etmeye de meyillidirler.

  ne yazık ki bu durumun temelinde genellikle okb (bkz: obsesif kompülsif bozukluk) olduğu düşünülür. ancak bu doğru değildir.

  söz gelimi beyin bilinmezliği kabullenmez ve dolaba bakması için kişiye telkin verir. kişi dolaba bakar ve hiçbir şey göremez. başlarda eylem böyle seyreder. bu seyir son derece normaldir, olması gerekendir.

  ancak bazı bireyler o dolabı tekrar tekrar açıp kontrol etmeye başlarlar. çünkü, artık bilinmezlik hissi, basit bir kontrolle engellenememektedir. işte okb tam da bu döngüyü ifade eder. döngü yoksa okb yoktur, eylem normaldir.

  peki döngü varsa, tam olarak ne yapılmalıdır?

  -anksiyete ve okb terapisi için belirli ilaçlar tıp doktorları tarafından yazılmaktadır. (okb aşırı şiddetli değilse tavsiye etmem)

  -şiddeti fark etmeksizin bir gün dolabı açıp o korktuğunuz şeyi gördüğünüzde sorun çözülecektir. belirsizlik sizi rahatsız mı ediyor? o halde gidip dolabı ikiye ayırın. yatağınızın da ayaklarını kesin. inanın sorun çözülecektir.

  bilinmezliğe karşı hissedilen korkuya saygı duymaktan öte ne gelir elimizden. korkalım ve titreyelim. tıpkı kierkegaard‘ın dediği gibi... (bkz: frygt og baeven)
  edit: imla
 • paranoyadır.
  muhtemelen onbinlerce yıl önceden kalmış arkaik bir bilinçaltı oyunudur. bu uykuda tehlikelere açık olma hissi o kadar derinlerimize işlemiştir ki, modern çağımızdaki onca metale, demire, kapıya ve kilide rağmen hala paranormal korkuları taşımaktayız.
  belki de bilinçdışımızda modern şehirlere, güvenlikli evlerimize ait olmaktan çok savanlara, mağaralara, vahşi ve amansız doğaya da ait hissediyoruzdur. abartılı böcek ve yılan korkumuz, nedensiz kaşıntı ve irkilmelerimiz de o çağların kalıntılarıdır.
 • x takıntısı şablonundaki sürüyle başlıktan biridir.

  mesela enseyi kaşıma takıntısı ile çok benzerlik gösterir,

  atalarımız mağarada yaşarken ve tehlikeli ormanlarda avlanırken enselerine sarkan yılanlar ve diğer zehirli hayvanlar, haşereler, bu kaşıntıyı bizlere bırakmıştır... işte, bugün bile ensemizi kaşıyorsak, bu bir meganeuradan bize hatıradır.

  peki götümüzün kaşınması mı? hiç sormayın.

  yok oğlum öyle bir şey nerden uyduruyorsunuz? bu başlığı açacak kadar, genelleme yapacak kadar çok kişi gördünüz mü, şahit oldunuz mu? bir de evrim kasıyorlar ya.
 • hep chucky yüzünden bunlar.