şükela:  tümü | bugün
 • bedeninizin ne kadar yorgun olduğunun farkına varıp, yatağa uzandığınız anda zihniniz hiç yorulmamiş gibi sayısız kurgu çıkarır karşınıza. kendinizi düşünürken bulursunuz ,uyku uzaklara gitmiştir . bir süre sonra da uyuyamama nedeninizi sorgulamaya başlarsınız ve yorgun ,uykusuz bir sabah sizi bekler. uyku mu?-
  bir sonraki geceyi
 • uyuyamadığın için sinirlenmek, sinirlendiğin için iyice uykunun kaçması, iyice uykun kaçtığı için hepten dellenmek şeklinde sonu ya buzdolabı ya da bilgisayar karşısında biten eylemler zincirin ilk ayağıdır.
 • yapış yapış yaz sıcağında sivri sinek eşliğinde pek de güzel yapılan eylemdir.
 • final haftası sonunda günlerdir uykusuzluğun uç noktalarında gezmiş bünyenin son sınavdan sonra bir oh çekerek yumuşacık yatağa zıplaması ama hadi fizikseli geçtim zihinsel yorgunluk nedeniyle bir türlü uyumama halidir.
 • o kadar uykusuz olursunuz ki uykusuzluktan uyuyamazsınız. evet evet uykusuzluktan uyuyamazsınız. yatağa öylece uzanır ve kafanızın içinde ıslak bir sünger olduğunu hissedersiniz. bünyedeki ilginç hal uyumanıza izin vermez uzun müddet.
  (bkz: mimarlık öğrencisi olmak)
 • haftasonu calismak icin eve getirdiginiz diz ustu bilgisayari cantasindan bile cikarmadiysaniz, o hafta cuma gunune bir rapor teslim etmeniz gerekiyorsa ve daha uzerinde calisilacak cok konu varsa, zaten bir de piyasa boktansa, pazar gecesi yataga girdiginizde yasayacaginiz sorundur.
 • sınav dönemi tekrarlanan durumdur. genelde stress sebebiyledir. bir yandan sınava sakin kafayla girmek için uyumanız gerektiğini düşünürsünüz, diğer yandan ertesi gün sınavda çıkabilecek sorular kafanızda uçuşurlar. klasik uyuma numaralarından koyun sayma yöntemine başvururursunuz. beyaz koyunlar birer birer çitten atlarlar. bir an için içiniz huzurla kaplanır. koyunların me'lemesi size ninni gibi ge--- ama o da ne koyunlar me'lemeleri gerekirken konuşmaktadırlar. "şu konuda ne kadar eksik olduğunun farkındasın di mi?" "yarın sınavda x sorusu çıkarsa ne yazmayı düşünüyorsun acaba?" "ne o sınav kağıdını doldurmak ukte doldurmaya benzemiyor galiba" koyunlar gitgide daha da çirkefleşip, iyice moralinizi bozarken kontrolü elinize alırsınız. günü kurban bayramı ilan edip, kafanızın içine eli satırlı kasaplar salarsınız. alın size sınav ehehe, hain koyunlar.

  öhm, iyi denemeydi ama işe yaramadı. bir kez daha saatinizi kontrol edersiniz. sınava 8 saat kalmıştır. 1 saati yola -malum sabah trafiği- ayırsanız, 2 saat de erken kalkıp son dakika tekrarı yapılsa, kahvaltıyı da tekrar sırasında aradan çıkarmış olsanız, evet geriye 5 saat kalıyor. bir an önce uyumalı. o sırada mesanenizde bir hareketlenme meydana gelir. tam sırası. çişiniz gelmiştir. kalk, ışığı yak, gözlerini ışığa alıştır, tuvalete git bi de şimdi. halbuki tam da uyumak üzereydim. tutabilirim heralde ya sabaha 5 saat kaldı nasılsa. hem uyuyunca çiş mi kalır. evet evet bunu yapabilirim. tek yapmam gereken bir an önce uykuya dalmak. işte böyle evet şimdi uyuyorum. hımm yatmadan önce de koca bi bardak su içmiştim. ya şimdi uyursam da 1 saat sonra mesanem acil durum sinyali verirse , uyanırsam? sonra dalabiliyorsan dal tekrar. en iyisi tuvalete gitmek.

  evt şimdi tam anlamıyla hazırım. saate bakıyorum. kahretsin uyumak için 4 saat 15 dk zamanım kalmış. 15 dk da uykuya dalabilirsem, 4 saat uyku gayet iyi. hem biri söylemişti 4 saatten fazla 8 saatten az uyku insanı dinlendirmek yerine sersemletirmiş. böylesi daha iyi demek ki. evt iyi ki uyumamışım. paniğe gerek yok, hala uyumak için zamanım var. tek yapmam gereken rahat- ne demişti hoca tahkimden soru gelir demişti. tahkimi yeterince bilmiyorum aslında. aman cnm bu hoca da her yerden soru gelir deyip duruyor, o kadar konu varken tahkimden mi soracak yani? blöf o blöf kesin. hahah blöfü gördüm arttırıyorum, naber? zevzekleştim yine. uykusuzluktan olsa gerek. nee yarım saat daha mı geçmiş? nası olur? ne zaman? haksızlık. evt evt en iisi sabah tahkim notlarını tekrar gözden geçirmek. sabaha da bir sürü konu bıraktım. yetiştiremicem kesin. acaba hiç uyumadan girsem daha mı iyi? hem diğer konulara da tekrar bakabilirim. hayır olmaz. ceza özel sınavını hatırla. her şey birbirine girmişti. uyu ki beynin dinlensin. böylesi daha sağlıklı. hem sabah uyanınca daha iyi basar kafan. hımm evt şimdi uyuyorum. evt son silahımı da devreye sokuyorum. beyin gücümle uyutucam kendimi. hazırım. yapabilirim.

  ı-ıh olmadı. elin adamı beyin gücüyle kaşığı büksün, diğeri dünyayı ele geçirmeye çalışsın, benim beyin kendine söz geçirmekten aciz canına yandığımın. sahi adı neydi onun? hani ninja kaplumbağalarda dünyayı ele geçirmeye çalışan beynin. shredder miydi? yok o domuz olandı gali...pffff

  not: stress kontrol problemim var. biliyorum. kahretsin kahretsin kahretsin.
 • ertesinde kuvvetle muhtemel ya çok iyi dinlenilmiş yada erken kalkılması gereken bir durum söz konusu olur bu gecelerin. yatakta o yandan bu yana dönülür, kafanın konumu 180 derece olmak üzere belirli rutinlerle değiştirilir.. koyun sayayım dersin daha 10. koyuna gelmeden koyunlar akrobasi yapmaya başlarlar gözünün önünde. zamanın toz bulutu içinde görünmez olmuş gereksiz binerce şey aklına gelir yarım yamalak. tamalamaya çalışırsın takılırsın hatırlayamazsın falanda filan... hayal kurmayı çoktan unutmuşsan eğer zaten işin anılarladır çoğu zaman. velhasıl uyumak istemek uyuyamamak çok zordur. zaman geçmek, gün aymak bilmez, sıkılırsın,sinirlenirsin... ve büyük ihtimalle ertesi gün vaktinde yetişemezsin hiç bir yere..
 • daha da kötüsü için;

  (bkz: uyumamak isteyipte uyumak)