şükela:  tümü | bugün
 • her insanın hayatında çok kez denediği ve çoğu zaman başarılı olamadığı hadisedir. ancak, her şeyin olduğu gibi bunun da bir tekniği vardır. burada kilit sözcük "ulaşılamaz"dır. sabahın köründe işe gitmek zorunda olan bünyenin uykuya dalması gerektiğinden kafayı yormayacak bir düşünce uykuyu getirecektir. bu düşünce gerçek hayattan bir şey olduğu sürece devamı irdelenecek ve illa ki kafa takılacak bir şey bulunacaktır. dolayısıyla uyku hepten kaçacaktır. durumlar halinde inceleyelim:

  düşünce 1: ulan şöyle hollywood'da bir film yıldızı, belki bir yönetmen olsam ne olurdu?
  -devamını irdelemek gerekirse, bu düşünce uykuyla sonuçlanacaktır. kafaya takılacak bir şey yoktur, çünkü çok büyük bir ihtimalle imkansız bir olaydır. olayın devamı kişinin sevdiği bir roman ya da başka bir şeyi filme uyarlamak ve başrolünde oynamaktır. bu hayal, sadece başka bir hayali tetikleyeceğinden, başarılı olur. sonuç: başarılı

  düşünce 2: şu pınar'a yazılsam mı?
  -devamı: geçen gün gördüm aslında, bir selam verseydim, hatta flört etseydim ya. ulan standard öküz olabiliyorsun bazen, biraz öğren şu işleri be abicim. saçlar falan da papaz oldu aslında, onları düzeltmeden sana pek bakmaz. hassiktir ya ben saçları kazıtsam mı, dur bi ya, eski fotoğraflara bakayım. sonuç: sıçtınız, uyku kaçtı, eski fotoğraflara bakıyorsunuz. ertesi gün balık gibi gezmeye hazır olun.

  düşünce 3: ölünce ne oluyor?
  -devamı: ya ne ilginç şey şu hayat, var mıyız yok muyuz belli değil. karanlık olacak ölünce, hiçbir şeyin farkında bile olamayacağım. ulan ya ailemden birine bir şey olursa? ne yaparım ben onlar olmadan? dur bi arayayım ya özledim valla. sonuç: uyku kaçtı, üzerine ya ağlamaktasınız, ya da annenizin kucağında uyumaya gidiyorsunuz.

  düşünce 4: eski zamanda yaşasam, şöyle bir şovalye falan olsam?
  -devamı: ulan zırh da üzerimde güzel dururdu. kılıç kareografisi de biliyorum, ne şekil olurdu be. bi bok kokusu var ona da alışırdık heralde. hele şöyle savaşta bir kahraman olsam...zzzzzzz.. sonuç: bebekler gibi uyumaya hazır olun.

  gözlemlediğim üzere, ne kadar gerçekdışı bir şey düşünülürse, o kadar başarılı olur bu eylem. ben biraz önce sözlükte ne yazsam diye düşünerek uyumaya çalıştım, 15 dakikadır bunu yazmaktayım. bu vesileyle gözlemlemiş bulunuyorum bu olayı. gidip yatayım, ulan başbakan olsam neleri değiştirirdim ben be...
 • uyuyamamanın en buyuk sebebidir. zorladı mı oluyor, en etkili yol cep telefonona guzel oyunlar yuklemek onu oynamak oynarken 10 dakikayı bulmuyor uyuyakalmak.
 • hayatta insanın en canını sıkan aktivite. uyumaya çalıştıkça uykunun sizden uzaklaştığını hissedersiniz.. bi de ona çarpıntı kaşıntı bilimum tuhaf sinirsel bozuklukluklar eklenirse iş daha da beter olur.. tabii buna ek olarak kabus görmek sizde hobi haline gelmişse uyku daha da korkutucu bir hal alır. başkalarında doğal olarak gelişen ve hemencecik uyuyuveren insanlara gıpta edersiniz.
 • başını yastığa koyar koymaz uykuya dalanlar için yabancı bir başlıktır.
  genelde tilkiler dört döner zihinde, uyutmaz zaten zor uyuyan kişioğlunu.
  kimi koyun kuzu atlatır, kimi kuzuların devirdiği çitleri tamir eder bu çalışmalar kapsamında.
  güzel şeyler düşünmeye çalışırım uyumaya çalışırken. hayatımda olan yahut girmiş de çıkmış güzellikleri.
  uyumaya çalışırken düşünecek güzel şeylerim bitti bir gün. uyumadan kabuslar görür oldum.
  gün geldi yeni güzelliklerim oldu uyumaya çalışırken düşünebileceğim, hayatımdan çıkıp gitmesini hiç istemediğim...
 • sorun uyku ise, uyumamaya çalışmak çok etkili bir yöntem olabilir.
  uykunuz gelmiyorsa uykuya meydan okumayı denebilirsiniz. uyumayacağınızı, uyumamanın aslında tercihiniz olduğunu, yatakta uyanık kalmayı da sevdiğinizi, karanlıkta gözlerinizi faltaşı gibi açabileceğinizi ve hiç rahatsız olmayacağınızı, aslında gözünüz açıkken de onu dinlendirebildiğinizi, uyanık olduğunuz an özgür olduğunuzu ve istediğinizi düşünebileceğinizi düşünün. uyumamakla ilgili güzel şeyler düşünün.
  çok fazla dayanamayabilirsiniz.
  deneyin, görün...

  not: şimdi bunu yazarken uykum geldi. biraz şekerleme mi yapsam diye düşünmekteyim.

  (bkz: uyku kardeşim ver elini)
 • ne kadar çabalanırsa sonucun o kadar nafile olduğu durum.
  saatlerce aklınıza üşüşen düşüncelerden şarkılardan kurtulamazsınız.o anda aklınıza inanılmaz fikirler,evrenin sırrı,bir ilham,yıllardır aklınıza gelmeyen arkadaşlarınız,olmayacak saçma sapan şarkılar,reklam müzikleri gelir ama uykunuz gelmez.
 • uyku bilmediğiniz yerlerden sorduğu için boşa yapılan eylem.
 • bilinmeyen sonsuzluğa gözlerini kapamış olanla rüyalarda buluşma çabasıdır.
 • isten kacan insanlarin ugrasi. uyuyamiyorsan kalkar bir is yaparsin.
  uykun gelince yatar uyursun ama yok. uykum gelmiyor diyor adam, ustune yatakta donup duruyor tembellikten.

  " uyumaliyim, uyumaya calisiyorum." diyor.

  uyuyamiyor musun?

  kalk yataktan. yapman gereken o onemli isini yap. bak nasil uyuyorsun bebekler gibi. isten kacmakla uyku gelmez. haketmek gerek uykuyu.
  nietzsche'nin konuyla ilgili bir sozu var. yazmiyorum buraya. muhtemelen uyumaya calistin buraya geldin. arastir, bul, oku. oyle tembel tembel takilma.