şükela:  tümü | bugün
 • uyurken $uurdi$i eylemleri gercekle$tirme.. oraya buraya gitme.. vazo cam cerceve indirme. bi de sozluge entry girme.
 • yataktan kalkip babanin bulundugu odaya gidilir, muhabbet acilir.. bir ara "ya guzel konu$uyorsun da babam nerede?" diye soruldugunda babanin deh$et dolu baki$lari icinde olan biten anla$ilir..

  pencereye tirmanilir gece vakti, sokakta aslinda olmayan bir insanla bagira cagira muhabbete girilir butun mahalle dinler..

  iki gun boyunca evde kayip kol saati aranir, buzlukta bulunur..

  sabaha geni$ bir ba$ agrisiyla kalkan adam ak$am uyuyup gezdigini anlar, bu arada ayaginda kot pantolon evin ba$ka bir yerinde uyanmi$tir. tek ba$ina kalinan evde o kot pantolonla gece hangi sokaklari gezmi$ olabilecegi ihtimalleri du$unulur..

  bazen di$aridan gelen en guclu uyaricilar bile gercek dunyaya dondurmez adami.
 • (bkz: sleepwalker)
 • (bkz: uyurgezer)
 • cok sikindirik bir durumdur.kucuklugumde sik sik basima gelen bir olaydi.simdi ise cok nadiren yasamaktayim.

  bir keresinde evimizin catisinda uyanmis, daha dogrusu kendime gelmistim.catiya kadar olan yolu yurudugumu hayal meyal hatirliyordum.fakat oraya niye gittigime bir anlam verememistim.belediye secimlerinde bir kat daha cikariz diye ucgen prizmasi seklinde bir catimiz yoktu.duzdu yani catimiz asagi dusme tehlikesi olmayanindan.cati kapisini acip temiz havayi suratima yiyince kendime gelmis olacagim, yaz aylarinda olmamizdan olacak uzerimde sadece bir boxerin olmasi da beni eve dogru kosar adim gitmeye mecbur birakmistir.kapiyi calmamla, babamin kapiyi acmak icin kapiya gelme surecinde acaba saat kac diye dusunuyordum.
  -kim o?
  +baba benim.ac kapiyi.
  -ulan pezevenk ben sana disari cikmayacaksin bu gece demedim mi? (kapi acilir) bu ne hal lan? n'apiyosun donla disarda.
  +ya baba cekil catida uyandim.yurumusum iste uykumda.

  gercekten de uyurgezerlerin ustunde bir stres, bir agresif hal olur uyandiklarinda."ne var ulan uyurgezerlik yaptiysam?ben de farkindayim iste!!!" havalari.

  o gece babamin yanindan siyrilip yatagima geri dondugumde uyumak bayagi bir zaman almisti.zira kapi sesine uyanan annemin, babamdan aldigi haberler gece gece evde agitlar yakilmasina sebep olmus, aglayan ve "ne olacak bu cocugun hali?" diye soylenen annemin sesinin siddetini azaltayim diye yastigi kulagima bastirirken ertesi gun garip dede senin, zuhurat baba benim gezecegimden habersiz uyumaya calisiyordum...
 • on beş yaş öncesi rastlandığında bi gariplik bulunmayan, bu zamandan sonra gerçekleşmesi halinde psikolojik rahatsızlığa işaret eden rahatsızlık. genelde o günkü veya o dönemdeki ruhsal, psikolojik durumla ilgilidir . yoğun üzüntü veya stres muhtemel sebepleridir. kişi rüyasında gezerken, gerçek hayatta da kalkar, gezer konuşur sonra tekrar yatağına döner. zaman zaman ev ahalisi tarafından mutfakta, salonda, çalışma masasında uyur vaziyette otururken veya kapıları zorlarken yakalanabilir. karşı taraf için şaşırtıcı bi deneyim olmakla beraber zamanla alışılır, kişi yatağına geri götürülür. tüm bunlar oluken uyurgezer kişi rüyada olduğunu idrak edemediinden, orada olmasını kendi çapında açıklar, saçmalar. anlaşılmalıdır ki kişi zor bir dönemdedir, şefkat, ilgi ister.böyle durumlarda geceleri balkon ve sokak kapılarının kilitlenmesi tavsiye edilir.
 • sebebini merak ettigim olgudur bu. yillar once dayimlarda kaldigim bir gun sabah uyanip su icmek icin mutfaga gittigimde, kuzenimi - ki o zaman 8-9 yasindaydi- mutfakta uyur bulmustum. altima sicana kadar guldugumu, cocugun uyanip uykulu gozlerle bana baktigini hatirliyorum da. benim onu ilk gordugumden daha cok sasirmisti ve ulan ne isim var mutfakta da demedi hic. tam bir bilinc kaybi zannimca