şükela:  tümü | bugün
  • baslik aslinda uyumak icin bacak sallamak da olabilirdi ama bilemiyorum altan bilemiyorum...
    bakin pesinen soyleyeyim bu benim bahsettigim durum huzursuz bacak sendromundan ve strese bagli olarak ayak sallamaktan farkli. neden mi? cunku ortada huzursuz olunan bir durum yok ve ben bunu kendimi bildim bileli yapiyorum. aslinda tam tersi bir huzur, bir rahatlama durumu soz konusu.

artik ben bebekken annemler beni fazla mi ayaklarinda sallayip (bkz: ayakta sallamak) (bkz: bebekleri sallayarak uyutmak) kucaklarinda pispisladilar da (bkz: bebek pışpışlamak) o yasta uyurken sallanmaya muptezel ettiler beni bilmiyorum ama o ayak sallanacak haci!

benim icin asil sikinti, huzursuzluk, stress ise ayagimi sallayamadigim zaman oluyor, imkani yok uykuya dalamam o zaman.
    mesela ufakken yazliga gittigimizde teyzem ile ayni odada uyurduk, kendisi de yere dusen yapragin sesinden rahatsiz olup uyanan bir insan oldugundan ayagimi sallamami istemezdi girc girc ses cikiyor diye ben de once onun uykuya dalmasini beker, uykuya daldigindan iyice emin olduktan sonra yine fiti fiti ayagimi sallamaya baslar, anca oyle uyuyabilirdim.
    ayni zamanda bu aliskanligim pek cok yanlis anlasilmaya da yol actigi olmustur. ornegin ortaokul ve lise yillarinda hentbol oynardim ben. surekli deplasmanlara gider otellerde kalirdik. bir defa daha once birlikte kalmadigim arkadaslarla ayni odada kaliyorduk, ben de ertesi gun mac var yol yorgunlugu filan otele gelir gelmez vurup kafayi uyumustum. oda da kalan diger arkadaslar ilk basta afedersiniz abazaliktan uykumda yatagi siktigimi dusunmusler. (yuzustu yatiyorum, ayagimi salladikca popo da oynuyor tabii)
    hatta bir keresinde eski kiz arkadasimdan biri yataktan atiyordu az daha beni. ılk defa birlikte yatiyorduk ve cikan seslerden yaninda 31 cekiyorum sanmisti. hahahahah!
    ayrica sanirim bu sonradan ogrenilen bir davranis cunku ayni durum annemde de varmis, kardesimde de oldugunu zaten cocuklugumdan beri biliyorum, hatta simdiki kiz arkadasimi da alistirdim. o da artik bizden! gece yatakta bir o bir ben ikimiz de ayaklarimizi sallaya sallaya uyuyoruz. arada bir ayaklarimiz birbirine carpiyor filan hatta. bir nevi vibrasyonlu yatak etkisi yaratiyor tabio. ohh miss!
  • bir sonraki aşaması uyku halinde de ayak sallamaya başlamaktır. şahsımdan biliyorum, uyurken ayak sallayıp insanlar tarafından uyandırılmışlığım vardır.
  • sebebi strestir, çözümünü bilmiyorum.

yastığa kafayı koyunca uyuyan ve uyanana kadar olan süreci 1 saniye geçmiş gibi algılayan ben için korkunç ürkütücü gelen durumdur.
  • insana mutluluk veren ama bir yerden sonra işkenceye dönüşebilen eylem. ayak sallamaktan dolayı bünye yorgun düşüp uykuya dalıyor artık.

ayrıca huzursuz bacak sendromu değil bahsettiğim. o gerçekten hastalık çünkü.
  • eşim oluyor kendileri.

4 yillik evliyiz, kac kez eyvah deprem oluyor panigiyke yataktan sicradigimi sayamadim. adam su an yanimda uyuyor, hala ayak salliyor.

benim gibi deprem fobisi olan birine yapilacak en buyuk kotuluk olabilir :/
  • çocukken çok ayakta sallanarak uyutulmuş bireylerin ilerde uyurken bilinçaltında hala aynı sarsıntıyı hissetme gereksinimi sonucu kendi kendine sarsıntı yaratarak taklit etmesi durumudur.

(bkz: ayakta sallamak)
    (bkz: ergenlik yaşındaki çocuğu ayakta sallamak)
    (bkz: çocuk uyutmak için kullanılan yöntemler)